Těžko léčitelná kapavka se šíří světem

Kapavka je pohlavní nemoc, kterou jsou každý rok nakaženy miliony lidí. Začíná být odolná na léky, které se dosud používaly a hrozí riziko, že se by se brzy mohla stát neléčitelnou, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).

Kmen kapavky, který je odolný vůči všem dosud užívaným lékům, našli vědci loni v Japonsku. Tehdy varovali, že by tento kmen mohl přenést snadno léčitelnou infekci v celosvětový problém. Austrálie, Norsko, Švédsko, Francie a Británie informovaly o kapavce, která je odolná vůči antibiotikům (na její léčbu se používají antibiotika ze skupiny cefalosporinů, která jsou při jejím léčení považovány za poslední možnost). Manjula Lusti-Narasimhanová z WHO přiznala: „Kapavka se stává velkým zdravotním problémem,“ a dodala: „Tato infekce si v podstatě vyvíjí odolnost vůči všem lékům, které jsme proti němu nasadili... Pokud budou kapavkové infekce neléčitelné, bude to mít velké zdravotní důsledky“.

Kapavkou se v USA ročně nakazí 700 000 lidí, patří totiž k nejběžnějším nemocem. Jedná se o bakteriální pohlavní infekci, která může způsobit problémy v těhotenství, neplodnost žen a mužů a těžké oční infekce u dětí. WHO se vyjádřila, že je nutné, aby byli lékaři opatrnější pří nasazování antibiotik a vyzvala k výzkumu alternativní léčby. Nadměrné a nesprávné užívání antibiotik způsobuje, že si k nim kmeny uchovají genetickou odolnost.

Lusti-Narasimhanová uvádí: „Dostupné informace jsou jen špičkou ledovce“. WHO totiž neví, jak moc je nový odolný kmen kapavky rozšířen, ale jisté je, že jím jsou nakaženy miliony lidí. Podle expertů je nejlepší cestou, jak omezit posilování rezistence kapavky, kombinace dvou či více antibiotik, samozřejmě kromě vývoje nových léků. Tato léčba se praktikuje i u jiných nemocí (například u tuberkulózy).

DJ


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události