Trápí vás suchá pokožka?

Suchá kůže, nazývaná také xeróza, je typ pokožky, který ve své vnější vrstvě nemá dostatek vlhkosti. Pokud se suchá kůže neléčí, může popraskat a zanítit se. Je důležité udržovat suchou pokožku hydratovanou, ale speciální přípravky na suchou pleť bývají drahé a často jsou neúčinné. Suchou pokožku lze však řešit i přírodními prostředky.

Příčiny suché pokožky

Suchou pokožku způsobuje jednak přirozený proces stárnutí, dále však také životní prostředí, kontakt s látkami které pokožku vysušují nebo mohou být projevem základního onemocnění, tím může být například nedostatečná činnost štítné žlázy (hypotyreóza). Často je suchá kůže příznakem jiného kožního onemocnění, například dermatitidy nebo lupénky.

Konvenční léčba suché pokožky

Suchá pokožka často dobře reaguje na opatření týkající se životního stylu, jako je používání hydratačních krémů a vyhýbání se dlouhým horkým sprchám a koupelím. Pokud máte velmi suchou pokožku, může vám lékař doporučit hydratační přípravek určený pro vaše potřeby.

Pokud trpíte závažným kožním onemocněním, může vám lékař doporučit léčbu krémem nebo mastí na předpis. Pokud vás suchá kůže svědí, můžete použít krém s obsahem hydrokortizonu. Pokud se vám kůže rozpraská, může vám lékař předepsat vlhké obvazy, které pomohou zabránit infekci.

 

Možnosti přírodní a domácí léčby suché pokožky

Suchá pokožka je velmi náchylná k podráždění a nejvíce jí paradoxně škodí voda. Snažte se proto místo koupelí sprchovat a to spíše kratší dobu. Nepoužívejte žínky ani drsnější houby na mytí. Ručníkem se jen lehce osušte a rozhodně se nedrhněte. Na ještě vlhkou pokožku použijte hydratační krém či mast, vhodnější jsou spíše hutnější krémy na olejové bázi s obsahem lipidů a kyseliny mléčné.

Existuje celá řada domácích prostředků, které lze použít ke zmírnění suché pokožky:

Slunečnicový olej

Z jedné studie z roku 2013 vyplynulo, že ne všechny přírodní oleje pokožku hydratují. Jedním z vhodných olejů, je běžný slunečnicový olej. Natřete jím pokožku po sprchování a nechte vstřebat. Naprosto nevhodný je naopak olivový olej, u kterého se zjistilo, že poškozuje kožní bariéru.

Kokosový olej

Dalším přírodním olejem, který dobře působí na suchou pokožku, je kokosový olej. Studie z roku 2014 zjistila, že kokosový olej je při léčbě suché pokožky stejně bezpečný a účinný jako vazelína. Bylo zjištěno, že výrazně zlepšuje hydrataci pokožky a zvyšuje počet lipidů (tuků) na povrchu pokožky.

Ovesná koupel

Ovesné vločky jsou další přírodní složkou, která může pomoci při léčbě suché pokožky. Přidání drcených ovesných vloček do koupele nebo použití krémů, které ovesné vločky obsahují, má na suchou pokožku velmi dobrý vliv.

Vazelína

Vazelína, jinak známá jako minerální olej, se jako zvlhčující prostředek používá již řadu let. V roce 2017 vědci zjistili, že kožní bariéra u starších lidí se po použití vazelíny zlepšila. Toto zjištění podporuje používání vazelíny k léčbě suché pokožky, zejména pokud je způsobena stárnutím.

 

Zdroj: HealthHarvard, MayoClinic, MedicalNewsToday


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události