Mikrospánek: Krátké spánkové okénko jako návrat produktivity

Mikrospánku se většinou přikládá negativní dopad. Všemu nasvědčují autonehody, které mikrospánek způsobil. Ovšem ani když nejsme řidiči, můžeme ho zažít. Stačí trpět spánkovou deprivací. V tomto případě je mikrospánek skvělým nástrojem, jak být více produktivní.

Spánková deprivace není přítel produktivity

Spánková deprivace (označovaná jako silný nedostatek spánku) nám nedovoluje být produktivní. Jsme-li unavení, nedokážeme se soustředit na práci, začneme ji odbývat. Chceme ji mít co nejdříve z krku, ale za cenu, že ji neuděláme pořádně. Práce se nám vrací a my jsme naštvaní na okolí, nikoli na sebe. Jenže jsme to my pod vlivem spánkové deprivace. Řešení? Soustředit se musíme. Máme-li tak málo spánku, že dojde ke spánkové deprivaci (kruhy pod očima, neschopnost se soustředit, navenek působíme apaticky a kůže získá bledou barvu), mozek to vyřeší právě mikrospánkem.

 

Mikrospánek napomáhá produktivitě

Délka mikrospánku se liší zdroj od zdroje, může trvat od několika setin vteřiny až po půl minuty. Během této doby máme otevřené oči, ale mozek nepřijímá žádné informace zvenčí. Je odpovědí na únavu organismu. Chrání nás před úplným vyčerpáním.

 

Níže uvádíme důvody, proč má mikrospánek blahý vliv na produktivitu:

  • během mikrospánku náš mozek odpočívá

  • spousta lidí je po mikrospánku chvíli čilejší než před ním
  • naše pozornost je bezprostředně po spánku delší, to samé platí v případě mikrospánku
  • pro mysl je probuzení z takto krátkého spánku dočasným ránem

Jak vyplývá z těchto poznatků, mikrospánek, pokud nenastane uprostřed silnice u řidičů z povolání, je skvělým způsobem, jak dovolit mozku si odpočinout. Odpočatý mozek má větší pravděpodobnost kreativity, práci děláme svědomitěji a vymýšlíme nové možnosti, jak si práci ulehčit. Zároveň je dobré poznamenat, že mikrospánek neudrží náš mozek vzhůru po celou dobu. Pozitivní věc je, že již nejsme zatíženi informacemi, které jsme zaznamenali před chvilkou.

 

Příčiny mikrospánku

Ačkoli mikrospánek je skvělý nástroj na opětovné získání pozornosti, většinou se nedoporučuje vyvolávat ho vědomě. Můžeme usnout kdekoli, i po cestě do práce, a ani v rušném městě nejsme v bezpečí před zle smýšlejícími lidmi. Můžeme být okradeni či se nám v případě menšího počtu možných svědků může přihodit něco horšího.

Příčiny mikrospánku jsou dlouhá pracovní doba bez přestávky, již zmíněná spánková deprivace a činnosti, které náš mozek unavují. Také ponocování má silný vliv na vznik mikrospánku. Nutno dodat, že v případě absolutního vyčerpání nám krátký spánek příliš nepomůže se zvýšením produktivity.

Pokud pracujeme s nebezpečnými stroji, řídíme auto či pracujeme ve spěchu, mikrospánek bychom si rozhodně vyvolávat neměli. V ostatních případech je skvělou metodou, jak znovu nabrat ztracenou pozornost při monotónním zaměstnání.

 

Zdroje:

Module 3. Sleep is a Basic Need | NIOSH | CDC, Module 3. Negative Impacts on Sleep (Continued) Microsleeps | NIOSH | CDC

What is Microsleep? - National Sleep Foundation (thensf.org)

Microsleep: Symptoms, Causes, and Safety Risks | Sleep Foundation

A Guide to Microsleep: How It Affects Workplace Safety | Tradify™ (tradifyhq.com)


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události