Změny na jazyku? Kdy zbystřit?

Diagnostika podle jazyka existuje už stovky let. V tradiční čínské medicíně je to hojně využívaná metoda určování nemocí. I nám osobně pomůže, když si ukážeme na nejčastější projevy a problémy, které jsou na jazyku poznat. 

Bílý povlak na jazyku
Většinou se jedná o běžný jemný bílý povlak, který se tvoří kvůli odumřelým buňkám, které se smíchají se slinami a potravou. Je důležité dodržovat zásady ústní hygieny a dostatečně pít vodu. 
Může se, ale také objevit snadno stíratelný povlak, který může znamenat kvasinkovou infekci. Je lepší v tomto případě navštívit lékaře, který vyloučí i závažnější nemoci. 

Červený jazyk
Červený jazyk může být projevem horečky, nebo infekce. Také, ale může ukazovat na nedostatek vitaminu B12 nebo naopak jedy v těle. Tmavě červený jazyk může ukazovat na zápal plic. Zčervenání, ale také může způsobovat stres nebo reakce na určitá jídla. 

Žlutý nebo hnědý povlak
Často poukazuje na problémy s játry nebo žlučníkem. Žlutá barva v zadní části by nás mohla dovést k diagnóze žloutenky. Zároveň může jít o nedostatek vitaminu B nebo plíseň. 

Černý povlak
Pozor na těžké poruchy orgánů trávicího traktu. A to zejména žlučníku nebo slinivky břišní. 

Suchý jazyk
Předznamenává cukrovku. Může, ale také představovat kvasinkovou infekci nebo chybějící vitamín B12 nebo železo. 

Možností je samozřejmě více. Většinou se nejedná o závažný stav, ale pokud problémy s jazykem přetrvávají déle, navštivte svého lékaře. 

Jak správně pečovat o ústní dutinu? 

  • Určitě ve velké míře škodí kouření nebo pití alkoholu. 
  • Omezte příjem cukrů. 
  • Pijte hodně vody. 
  • Zuby si čistěte minimálně dvakrát denně. 
  • Čistěte si i jazyk a používejte ve vhodné míře ústní vodu. 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události