Jaká fyzické aktivita pomůže s rakovinou prostaty?

Pokud bojujete s rakovinou prostaty nebo jejími následky, dostatek fyzické aktivity může prospět Vašemu zdraví, udržet Vás v kondici a zlepšit Váš psychický stav.

Není nutné se nutit k náročným fyzickým aktivitám, stačí i ty nenáročné. Důležité je vycházet ze svých možností a vybrat si aktivity, které Vás baví. Vše dělejte vlastním tempem, nepřemáhejte se a dostatečně odpočívejte. Snažte se být fyzicky aktivní alespoň dvakrát týdně, začnete pozvolna v krátkých časových intervalech a intenzitu postupně zvyšujte přiměřeně ke své kondici. Váš tep by se měl při aktivitě zvýšit, ale neměli byste se zadýchávat či mít obtíže při mluvení.  Vhodnými fyzickými aktivitami jsou například plavání, cyklistika nebo zahrádkaření. 

Podrobné informace o vztahu životního stylu a rakoviny prostaty najdete v podrobných informačních materiálech Nadačního fondu MUŽI PROTI RAKOVINE na http://www.muziprotirakovine.cz

Po operaci prostaty často dochází k samovolnému úniku moči při činnostech, při kterých se zvyšuje nitrobřišní tlak (při kašli, běhu, skoku apod). Někteří pacienti pociťují pouze sporadické a krátkodobé úniky moči ve velmi malém množství, zatímco jiní pacienti trpí stálými a dlouhodobými úniky moči. Tyto obtíže lze zmírnit vhodným cvičením pánevního dna. Pro správné cvičení je nutno nejprve si uvědomit, které svaly je potřeba posílit. Nejlepším způsobem vyhledání svalstva pánevního dna je zatnout svaly v okolí konečníku jako při zadržování močení nebo zadržování větrů. Pánevní svalstvo lze dle preferencí cvičit vleže, vsedě nebo vestoje. Znatelného zlepšení byste si měl při každodenním cvičení povšimnout za tři až čtyři měsíce.

Pomalé cvičení svalstva pánevního dna

  • Pomalu stáhnete svaly pánevního dna tak pevně jak je to možné.
  • Normálně dýchejte a vydržte 10 sekund.
  • Pomalu uvolněte svaly a 10 sekund odpočívejte
  • Opakujte desetkrát nebo do pocitu únavy. Pokud nemůžete vydržet deset sekund, vydržte tak dlouho jak můžete a postupně čas prodlužujte. Nezapomeňte normálně dýchat.

Rychlé cvičení svalstva pánevního dna

  • Tentokrát zkuste stahovat svaly nikoli pomalu a postupně, ale tak rychle, jak je to možné.
  • Vydržte jednu sekundu a poté povolte.
  • Opakujte desetkrát, v průběhu cvičení správně dýchejte a nezadržujte dech.

Trénink močového měchýře
Pociťujete-li náhlé nucení na močení a další příznaky urgentní inkontinence (časté močení ve dne nebo v noci), může být prospěšný i trénink kapacity močového měchýře. Tato technika spočívá v zadržování postupně se zvyšujícího množství moči v močovém měchýři, čímž se zvyšuje jeho kapacita.
S tréninkem může pomoci odborník na oblast inkontinence nebo specializovaný fyzioterapeut.

Svoje dotazy k problematice prevence, diagnostiky a léčby můžete zasílat prostřednictvím internetové poradny Nadačního fondu MUŽI PROTI RAKOVINĚ na http://www.muziprotirakovine.cz/poradna
 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události