Co jsou RS viry?

Lidský respirační syncitiální virus (RSV) způsobuje u člověka závažná respirační onemocnění. Patří do rodu Pneumovirus a do čeledi Paramyxoviridae. Tato nepříjemná infekce se šíří kapénkami a množí se v sliznicích dýchacího ústrojí. Děti na sebe nákazu přenášejí ve školkách a školách, a to jak nechráněným kýcháním, tak i používáním stejných předmětů, na nichž dokáží viry přežívat i několik hodin.  Sliznice pak na virus reagují otoky, hypersekrecí a nekrózou výstelky, což může vést k obstrukci bronchů a až k atelektázi plic (nevzdušnost plicní tkáně, která může přivodit jak částečný, tak i úplný kolaps plíce; atelektáze způsobuje jak kašel, tak dušnost, a dokonce i pneumonii).

Ze sliznic horních dýchacích cest se nákaza šíří do paranazálních dutin (vedlejší dutiny nosní), středního ucha, Eustachovy trubice a následně do dolních cest dýchacích, tedy do průdušek, a není-li onemocnění včas podchyceno a adekvátně léčeno, může dojít i k zápalu plic. RS viry nejčastěji napadají děti, zejména miminka a předškoláky a působí jim bronchitidy, bronchiolitidy a pneumonie. Ale ani ostatní populace není vůči těmto virům imunní a infekci podléhají jak lidé v produktivním věku, tak i senioři.

Infekce RSV má inkubační dobu od 2 do 8 dnů. Poté se zpravidla projeví zánětem nosohltanu (nasofaryngitida), zánětem průdušek (bronchitida) či zánětem průdušinek (bronchiolitida) a dokonce může onemocnění skončit i zápalem plic (pneumonie). Častou komplikací této infekce bývá zánět středního ucha. U starších dětí a dospělých jedinců mívá onemocnění mírnější průběh, malé děti, senioři a pacienti s imunodeficitem mívají průběh těžší.

Léčba

Při mírném průběhu se léčí vhodnými přípravky symptomy (bolest hlavy, teplota, dýchací obtíže, rýma); jestliže má pacient průběh infekce těžký a jde prokazatelně o RSV, podává se někdy Ribavirin v aerosolu. I když se pacient dostane do nemocnice, tak i tam je léčba hlavně symptomatická. Pacientům se podávají tekutiny, léky na horečku, někdy se dává kyslík a podávají antibiotika na druhotné bakteriální infekce, např. v oblasti středního ucha. Přímo na RS virus není žádné očkování ani žádné léky. Specifická monoklonální protilátka proti RSV (imunoprofylaxe palivizumabem) se používá jen u nezralých novorozenců.

Jak jednotlivé virózy rozpoznat?

  • Příznaky RS virů: rýma a suchý až sípavý kašel, zvýšená teplota, event. horečka, únava
  • Příznaky Covid-19: kašel, únava, horečka, bolest svalů a kloubů, bolest hlavy, první dny bolest v krku, průjem, ztráta čichu i chuti      
  • Příznaky chřipky: kašel, rychlý nástup vysokých teplot, únava, bolest těla a hlavy

Uvedené infekce se u méně odolných jedinců mohou vyskytnout i společně.

A kdy k lékaři?

Vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě, pokud vaše dítě – nebo kdokoli s rizikem závažné infekce RSV – má potíže s dýcháním, vysokou horečku nebo promodralou barvu kůže, zejména nehtových lůžkách a na rtech.

Jak onemocnění předcházet?

Koncem podzimu, v období Vánoc a koncem zimy, obvykle udeří epidemie respiračních nemocí. A protože už dobře víme, že kromě chřipky musíme čelit RS virům a Covidu-19, měli bychom posilovat imunitu během celého roku a dodržovat základní hygienická pravidla.

Celoroční otužování, pohyb a dostatek vitamínů (zejména C a D) z čerstvých zdrojů mohou významně posílit imunitní systém. A možná nebude od věci si v období, kdy nás začínají viry napadat, opět nasadit roušku, stejně jako při coronaviru. A nezapomínejte ani na další opatření, jako je zvýšená hygiena rukou a dostatečné rozestupy při větším shromáždění osob.

 

Použité zdroje:

Respirační syncytiální virus (RSV) - příznaky a příčiny - Mayo Clinic

RS virus v Sasku: Co by rodiče měli vědět (lvz.de)

Respirační syncytiální virus – WikiSkripta


(Nehodnoceno)

1
1dotaz20. 8. 2023 19:00:28
Do Česka dorazila vůbec první vakcína proti RS virům. Očkování je pro seniory, dávka se ale hradí.

Budete upravovat článek o RS virech?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události