Šťastná břišní mikroflóra: Jak střeva ovlivňují náladu a duševní zdraví

Střevní mikroflóra známá také pod názvem mikrobiom jsou mikroorganismy, které žijí v naší trávicí soustavě. Mohou nám prospívat, ale mohou také škodit, proto je důležité o sebe správně pečovat. Jak střeva ovlivňují naši náladu a duševní zdraví?

Střevní mikroflóra

Mikroorganismů žijících v naší střevní mikroflóře je celá řada, najdete tu bakterie, prvoky, kvasinky i viry, souhrnně se nazývají také mikroby. Jejich funkcí je kontrolovat naši imunitu, trávení, hladinu hormonů, ale také mají vliv na naši náladu a duševní zdraví.

Střevní mikrobiom bývá někdy nazýván jako druhý mozek a je dokázáno, že mozek a střeva jsou v neustálém kontaktu a předávají si informace. Uvádí se dokonce, že až 90 % vyměněných informací je vysílána směrem ze střev do mozku, takže jejich správnou funkci je potřeba nepřehlížet.

 

Vliv mikrobiomu na duševní zdraví

Správná funkce střev je pro nás tedy velmi důležitá, jak ale přímo souvisí s duševním zdravím? Existuje hned několik důvodů, proč má střevní mikrobiom vliv na naši psychiku.

  • Ve střevech se vytváří až 95 % hormonu štěstí (serotoninu).

  • Vědecké výzkumy prokázaly, že správně fungující mikroby ve střevě prospívají naší psychice.

  • Funguje to i opačně, stres a duševní problémy často způsobují bolest břicha, proto je tak důležité mít střevní mikrobiom v pořádku, aby byl co nejvíce odolný.

  • Střeva hrají důležitou roli v naší imunitě, při správné funkci střev, máme vyšší imunitu a ta přispívá k vyšší duševní pohodě.

Dalším důvodem, proč věnovat pozornost střevnímu mikrobiomu, je skutečnost, že můžete pozitivně ovlivnit vaše duševní zdraví přes stravu. A strava se dá změnit relativně snadno, kdežto psychické potíže jsou komplikovanější disciplína.

 

Jak podpořit správnou funkci mikrobiomu?

Proč věnovat pozornost střevům a správnému zažívání už víte. Teď si ještě přečtěte tipy na podporu správné funkce mikrobiomu tak, aby vaše střevní mikroflóra byla spokojená a pečovali jste o své duševní zdraví.

  • Strava - důležitým prvkem je pestrá a kvalitní strava z kvalitních a nezpracovaných surovin. Důležité je i stravovat se v klidu a dopřát si čas na jídlo. Strava by měla obsahovat dostatek zeleniny a ovoce. Blahodárné účinky na naše střeva má fermentovaná či kvašená zelenina, konkrétně se jedná o kysané zelí, nakládané okurky, červenou řepu či cibuli.

  • Spánek a psychická pohoda - kromě kvalitní stravy je důležitý dostatek spánku a psychická pohoda.

 

Čemu se vyvarovat?

Pro tělo i střevní mikroflóru je nepříjemný stres, hlavně se jedná o ten dlouhodobý. Občasná tréma či stres k životu patří. Dlouhotrvající stres je ale pro tělo náročný a jeho vlivem nezbyde dostatek energie na správné trávení a správnou funkci střev.

Střevnímu mikrobiomu neprospívá nadměrné užívání léků. V některých situacích a nemocech jsou léky nápomocné, někdy je ale užíváme nadbytečně. Antibiotika například bohužel neničí jen bakterie, které nám škodí, ale i ty, které v tělu potřebujeme.

Posledním bodem, který střevům neprospívá, je nesprávná strava, do které se řadí alkohol, velká míra cukru a suroviny plné chemických látek.

 

Zdroje:


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události