Co víme o nové mutaci COVIDU?

V USA se prudce šíří nová mutace koronaviru - tzv. „kraken”. Představuje pro nás tato mutace hrozbu a jaké jsou její příznaky?

Co je „kraken” a kde vznikl?

Koronavirus postupně zmutoval na několik variant - alfa, beta, gama, delta a na konci roku 2021 vznikla také mutace omikron (ozn. XBB), která je v současnosti nejčastější formou koronaviru. Z omikronu se posléze odštěpily další nakažlivé subvarianty - jednou z nich je právě mutace XBB.1.5 přezdívaná „kraken.” Kraken se začal šířit koncem roku 2022 v USA. Na začátku prosince byl jeho podíl mezi pozitivními na koronavirus jen 4 %. Poté se ale začal prudce šířit. V prvním lednovém týdnu způsobil podle odhadů Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí téměř 28 % případů (původní odhady se dokonce pohybovaly okolo 40 %). Počet hospitalizovaných po celých USA v posledních týdnech stále roste. Vláda z toho důvodu opět spouští svůj bezplatný testovací program.  

 

Jak se liší od původního omikronu?

Je nebezpečnější a nakažlivější? Původní omikron (XBB) charakterizuje jeho mutace, která mu napomáhá odrážet obranné mechanismy lidského imunitního systému. Tatáž mutace mu zároveň snížila schopnost navázání na hostitelské buňky a jejich následnou infikaci.

Prof. Wendy Barclayová z Imperial College v Londýně vysvětlila, že varianta XBB.1.5 má novou mutaci, která mu umožňuje vyhýbat se obranným mechanismům těla a zároveň obnovuje schopnost vázat se na napadené buňky. Díky tomu se kraken rychleji šíří. Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila, že mutace XBB.1.5 má růstovou výhodu při svém šíření oproti ostatním dílčím variantám omikronu.

Podle WHO ale neexistují žádné důkazy, že by bylo onemocnění novou mutací vážnější nebo škodlivější než nákaza předchozími variantami.  

 

Jaké má příznaky?

Příznaky této subvarianty jsou v podstatě shodné s příznaky původních kmenů omikronu. Jedná se o typické příznaky nachlazení:

  • bolest v krku
  • ochraptění
  • kašel
  • únava 
  • rýma - ucpaný nos nebo naopak výtok z nosní sliznice
  • bolest hlavy
  • bolest svalů
  • Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí uvedlo, že první příznaky lze pozorovat i méně než po 3 dnech až po týdnu od nákazy.  

 

Je důvod se krakena obávat?

Odborníci se shodují, že u proočkovaných populací není důvod ke zvýšeným obavám, protože nezpůsobuje vážnější onemocnění než jakákoliv jiná omikronová mutace. Prof. Wendy Barclayová tvrdí, že neexistuje žádný důkaz, že by XBB.1.5 dokázal narušit ochranu našeho těla poskytovanou vakcínami. Zároveň připouští, že existuje jisté riziko u zranitelných skupin se sníženou imunitou nebo u populací s nízkou proočkovaností.  

 

Jaká je situace v Evropě a v ČR?

V Evropě se kraken vyskytl pravděpodobně jen jednou a to v prosinci ve Velké Británii. Další případy zatím nejsou známy. Podle odborníků je však lze očekávat už během následujícího měsíce. Epidemiolog Rastislav Maďar pro Deník.cz uvedl, že se podle něj v České republice varianta XBB.1.5 určitě rozšíří, ale sama o sobě by neměla způsobit dramatické zvýšení počtu hospitalizovaných. Nárůst hospitalizací by však mohl být zapříčiněn kombinací nové mutace s jinými sezónními respiračními onemocněními (např. chřipkou).  

 

Zdroje:

https://www.bbc.com/news/health-64164306

https://www.nbcnews.com/health/health-news/xbb15-subvariant-cdc-reports-new-omicron-strain-taking-rcna63512

https://www.denik.cz/zdravi/covid-omikron-mutace-xbb-1-5-kraken-priznaky-rizika.html


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události