Paracetamol - skrytý zabiják

Paracetamol najdeme v každém domově, je to totiž přípravek, který se používá při výrobě léků proti bolesti. Jeho nadměrné používání ale zvyšuje riziko poškození jater. 

Předávkování paracetamolem může způsobit otravu, na kterou například minulý rok zemřela v Británii dvacetiletá Desiree Phillipsová, která byla po operaci nezhoubných nádorů v prsou. Kvůli silným bolestem snědla denně více jak osm tablet (doporučená maximální dávká 8x500mg). Desiree se předávkovala, upadla do bezvědomí a v nemocnici jí byla transplantována játra, ovšem operace nebyla úspěšná.

Při užívání paracetamolu se v těle vyrábí produkt NAPQI, který se v těle hromadí, může způsobit předávkování a napadá játra. Po předávkování se nemusí do 24 hodin vyskytovat žádné příznaky, což je důvod, proč pacient přijde na nemoc pozdě a má minimální šanci na uzdravení. Široká veřejnost si je vědoma toho, že se játra ničí vysokým množstvím alkoholu, ovšem o paracetamolu mnoho uživatelů neví. Právě v Británii je například častější příčinou selhání jater paracetamol, než alkohol. Je tedy nutné, aby uživatelé dodržovali dávkování, které je uvedené na příbalovém letáku každého léku proti bolesti a nebyli „samoléčiteli“.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události