Když léčí příroda

To, že si nemoc zkrátka nevybírá, víme již mnoho let. Nemoc dokáže totiž postihnout kdykoli, kdekoli a kohokoli. Pokud Váš imunitní systém pořádně zabojuje, možná si budete moci užít dovolenou bez haldy papírových kapesníků a bolesti v krku. Jakmile ale nemoc zakoření, budete se muset vydat po cestě chemické podpory.

Zvyk je železná košile

Člověk je ve své podstatě osobností velmi návykovou. Nejrychlejší cestou k uzdravení běžných bakteriálních nemocí a infekcí jsou zázračné pilulky, které známe jako antibiotika (ATB). Ta by se měla nasazovat pouze na onemocnění bakteriálního původu. Čím dál častěji však odcházíme domů s krabičkou nevzhledně vypadajících pilulek i přesto, že za naším zdravotním stavem nestojí bakterie, ale třeba viry nebo plísně. Časté užívání širokospektrálních antibiotik způsobuje nejen značné snížení účinnosti léčby, ale je zejména živnou půdou pro získání schopnosti rezistence, tedy odolnosti některých bakterií vůči nasazenému léku. Zvyk je želená košile, ale vždy máme možnost se převléknout.

Příroda a kouzla

Antibiotika jsou lékem, který se musíme naučit správně používat. Zachraňují lidské životy již několik desítek let, ale nesmíme zapomenout na jejich předchůdce. V počátcích nemoci nám pomůže příroda. Přírodní antibiotika nemají nepříjemné vedlejší účinky a na organismus působí komplexně. Jejich častější užívání je hlavně preventivního charakteru a jistí Váš imunitní systém ze zálohy. Kouzlo těchto přírodních darů spočívá v tom, že působí jak na viry, tak i na bakterie nebo plísně. Jejich účinky nastupují trochu pomaleji, než je tomu zvykem u jejich chemických protějšků, na jejich účinnosti to však nic nemění.

Česnek

Asi nejrozšířenějším přírodním lékem, který lze najít po celém světě, je česnek. Pokud zabrouzdáme do historie léčitelství, narazíme na bohaté zkušenosti. Již naše babičky jej využívali v lidové léčitelství k posílení obranyschopnosti. Dodnes jej mnoho z nás užívá při začínající bolesti v krku nebo v uchu. Velmi účinně bojuje i proti bakteriím, jež stojí za bolavými koutky úst nebo proti virovým oparům, které dokáží velmi dlouho trápit. Používat by se měl zejména ve své čerstvé podobě, kdy si zachovává všechny své léčivé látky. Česnek má mnoho odrůd, které jsou ve své podstatě přírodním koktejlem zdraví.

Cibule

Cibuli lze považovat za mladší sestru česneku. Má velmi podobné účinky, jen v mírnější verzi. Nejvíce se cibule společně s medem používá k léčbě nepříjemných otoků v krku a při nachlazení. Je známá svými výbornými výsledky v boji s rýmou.

Zázvor

Již více než tři tisíciletí pomáhá tato kouzelná rostlina v boji se žaludečními nevolnostmi a s nachlazením. Pokud trpíte na časté rýmy, doporučujeme strouhat si čerstvý zázvor do čaje, spolu s medem je nabitý vitamíny. Zázvor účinně pomáhá i s nevolnostmi v době těhotenství. Pro tyto účely se prodává v podobě zázvorových lízátek, která nejsou finančně náročná a dají se pořídit v každé lékárně. Objev antibakteriálních a protizánětlivých účinků zázvorů se připisuje Číně a Indii. Obě tyto země jej hojně využívají v léčitelství. Díky své specifické chuti nemusí sednout každému, přesto jde o přírodní lék, který je velmi prospěšný a stojí za vyzkoušení.

Med

Prvenství mezi nejstaršími a nejoblíbenějšími přírodními antibiotiky bezesporu drží med. Nejen, že jde o nejstarší sladidlo vůbec, ale jeho účinky na lidské zdraví jsou nepřeberného množství. Léčba nachlazení, chřipka nebo bolest v krku – med je tím prvním, po čem mnoho lidí sáhne. Aby byla léčba díky medu co nejúčinnější, je potřeba věnovat dostatečnou pozornost jeho výběru. Med z nejbližších potravin není tak nabitý vitamíny, jako med od místního včelaře. Pokud jej přidáváte do čaje, počkejte si na ideální teplotu, která by neměla být vyšší než 50°C, aby se nezničily účinné látky. Med je opravdovým přírodním zázrakem. Můžete jej kombinovat s cibulí, zázvorem i kurkumou v podobě čajů, domácích sirupů nebo i polévek.

Brusinky

Přesto, že jsou brusinky malého tvaru, jejich účinky jsou obrovské, především jsou nenahraditelnými pomocníky při infekcích močových cest. Fungují i jako doplněk a podpora při léčbě inkontinence a při střevních nevolnostech pomáhají s obnovou zdravé mikroflóry. Brusinky řadíme mezi tzv. superpotraviny, které jsou plné vitamínů, minerálů a mají blahodárné účinky na lidský imunitní systém. Jsou také vynikajícími antioxidanty. Někteří odborníci zastávají názor, že užívání brusinek funguje jako prevence proti některým typům rakoviny.

Přírodní antibiotika jsou rozhodně darem z přírody, který stojí za zmínku. Přesto mají svá specifika a omezení,  které je potřeba brát v potaz, pokud se rozhodneme je užívat. Vždy je dobré poradit se s lékařem při jejich užívání. Všechny přírodní léky totiž nemusí nutně spolupracovat s léky, které užíváte na třeba na dlouhodobá či chronická onemocnění.

Rozhlédněte se kolem. Přírodní lékárna má vždy otevřeno a její nabídka je opravdu rozmanitá.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události