Život bez kyselosti

Zdraví máme jen jedno a je potřeba o naše tělo správně pečovat. V současné době roste počet lidí, kteří bojují s nevysvětlitelnou únavou a vyčerpáním organismu. Za takovým stavem může stát překyselení organismu.

Kyselý život s rizikem

Teorie překyselení organismu dělí lékařskou obec na dvě poloviny. Jedna část lékařů nevěří, že by překyselení lidského těla mohla způsobovat nějaké komplikace. Druhá část lékařů začíná čím dál více uznávat, že příčinou zvýšené únavy může být stav známý jako acidóza – překyselení organismu.

"Překyselený člověk je stále unavený, bez energie, nemůže se dospat, má neurčité bolesti ve svalech, hlavy, zad. Trápí ho ekzémy, podrážděné oči, nos, zácpy nebo průjmy," říká Jarka Kučmášová, poradce metod Jak dostat zdraví z hlavy do těla a cvičitelka Pěti tibeťanů.

Život s „kyselým“ tělem je nepříjemnou komplikací. Kromě výše popsané únavy se objevují komplikace s imunitním systémem, vznikají alergie, ekzémy a gynekologické záněty. V nejhorších případech můžou kyseliny způsobit neplodnost, zvyšují riziko nadváhy a ve výjimečných případech přispívají ke vzniku onkologických onemocnění.

Příčiny překyselení aneb o citrón tu nejde

V první řadě stojí za překyselením organismu náš jídelníček a celková životospráva. Sedavý způsob života a zvýšený výskyt stresu tělu také dvakrát nepomáhá. Životní styl mnoha lidí bývá hlavní příčinou všemožných civilizačních chorob. I když nezní termín „překyselení“ organismu příliš nebezpečně, je potřeba si uvědomit, že právě kyselinky v těle patří mezi nejnebezpečnější degenerativní onemocnění.

Lidské tělo je tvořeno tak, aby fungovalo jako celek. A i když je mnoha odborníky přirovnáváno k malé chemické laboratoři, je potřeba jej průběžně čistit od přebytečného množství toxinů a kyselin. Nejdůležitější je skladba jídelníčku – tedy vstupních látek našeho těla. Obecně můžeme potraviny i nápoje rozdělit na kyselinotvorné a zásadotvorné. Zelenina a ovoce patří mezi ty zásadotvorné a tělo je ke svému správnému fungování potřebuje ve větší míře. Oproti tomu je káva, mléčné nápoje a některé maso kyselinotvorné a s jeho množstvím se musí opatrně.

Misky vah

Tělo potřebuje i kyseliny, ale ve správném poměru – obecně se zastává názor, že přínosný pro tělo je poměr 4:1. Tedy 4 potraviny zásaditého typu a 1 potravina kyselého typu. Pokud si domácím testem zjistíte v průběhu dne pH moči pod 7, může to být první známkou poškozeného organismu. Od pH nad 7 je vše zásadité a vše pod touto hodnotou je kyselého charakteru. Pokud chcete zjistit, jakým směrem se ubírají misky vah Vašeho těla, stačí zajít do kterékoli lékárny a pořídit si za pár korun lakmusové papírky, které jsou pro testování hodnoty pH určené. Jejich výsledek samozřejmě není stoprocentní, a proto v případě podezření na překyselení zkontaktuje a navštivte svého lékaře.

Podle některých odborníků působí acidóza až na samotnou buněčnou úroveň, tedy ovlivňuje a narušuje jednotlivé buňky těla. Pokud chceme tělo odkyselit, musíme začít odkyselením u samého počátku řetězce. Kyseliny z buněk vyženeme zásaditými potravinami a vyrovnaným příjmem minerálů – vápník, hořčík, železo.

Vyplavení kyselin

Překyselení není stavem trvalým a jsou způsoby, jak se acidózy zbavit. Například výdechem z plic se zbavujeme kyseliny uhličité. Důležité při vylučování kyselin jsou i játra, ledviny, potní žlázy, střeva a samotná kůže.

Vhodnou cestou od kyselého těla je sport. Pokud nejste vášnivým milovníkem aktivního sportu, svému tělu pomůžete i svižnější chůzí. Do své životosprávy zařaďte dostatek čisté vody, doplňujte minerály a vitamíny. Za zvýšenou hladinou kyselin stojí i zbytečný stres. V dnešní době je sice velmi obtížné vyhnout se stresovým situacím, ale zkuste hodně odpočívat a nepříjemné střety omezte na minimum.

Zcela eliminujte pití slazených nápojů a pojídání cukrovinek. Pokud se chcete acidózy zbavit úplně, je potřeba ze svého života vyřadit i veškerou kávu a černé čaje, samozřejmě alkohol i tabák a usměrnit množství masa, které bývá často na hranici přejídání.

Život bez kyselosti

Lidské tělo je obdivuhodným nástrojem, který však podléhá času i našemu zacházení. U překyselení organismu můžete vyzkoušet mnoho věcí. Jakmile hladinu kyselin v těle snížíte, věřte, že pocit lehkosti a spokojenosti ucítíte téměř okamžitě. Svůj postup zkonzultujte ještě s odborníkem, abyste si život nezkomplikovali. Na závěr doporučujeme vyzkoušet saunu, meditace nebo třeba cvičení ve vodě.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události