Kdo by to neznal. V klidu si jdete po bytě a najednou rána a ostrá bolest. Váš malíček zavadil o zákeřný kus nábytku. Z úst se Vám derou dost nevybíravá slova, malíček ukrutně bolí a začíná nabírat zajímavou barvu. Co s tím? Jak si ulevit od bolesti a jak postupovat?
Naražený malíček nás dokáže opravdu hodně potrápit. Jak ho ale rozeznat od zlomeniny? To není tak jednoduché. Měnit barvy může malíček nejen zlomený, ale také naražený. Ze začátku je bolest v obou případech poměrně velká. U zlomeniny ale můžete počítat z mnohem delší dobou, kdy Vás bude prst bolet. Bolest také ve většině případů neustupuje a je stále stejně intenzivní. Pokud chcete mít jistotu, že se jedná pouze o naraženinu, navštivte lékaře, který vás pošle na rentgen. Stejný postup je vhodný také v případě, kdy vás bolest omezuje natolik, že nejste schopní vykonávat vaši práci a budete potřebovat vystavit doklad o pracovní neschopnosti. Zlomený malíček vám lékař nebude dávat do sádry, ale s největší pravděpodobností zafixuje pomocí speciální náplasti s ostatními prsty a doporučí klidový režim.
Pokud jste se rozhodli, že není potřeba navštívit lékaře, můžete se pustit do léčby doma. Nejlepším léčitelem pro naražený malíček na noze je rozhodně čas. Naštěstí ale máme hodně pomocníků, kteří nám pomohou ulevit si od bolesti a také urychlit léčbu a zmírnit otok.
Vhodný léčebný režim je většinou nejen prvním krokem, ale také tím nejdůležitějším.
V lékárně najdete velké množství volně dostupných prostředků, které tlumí bolest. Může se jednat o tabletky proti bolesti (například Ibalgin), ale mnohem vhodnější na naražený malíček jsou mastičky a krémy proti bolesti. Oblíbené jsou například Fastumgel, Aulin gel, nebo třeba Ibalgin gel. V každé lékárně vám zajisté rádi a ochotně poradí.
Doba léčení nakopnutého malíčku je až překvapivě dlouhá. Většinou jde o dva až čtyři týdny. Proces hojení může efektivně zrychlit právě dodržování léčebného režimu. V případě zlomeniny je doba léčení ještě o něco delší.