Uhrančivé oči i v 50 letech

Stárnutí není vždy vidět na první pohled – času podléhají orgány, lidská kůže, ale i mozek nebo zrak. Víte, jak o své oči pečovat, aby Vás stáří nepřekvapilo?

Své oči používáme každý den a život bez nich je komplikovaný. Jsou pro nás samozřejmostí – přesto jsou tak náchylné na různá onemocnění a s péčí o ně bychom měli začít už od raného dětství.

Začátek konce – faktory, které nás ovlivňují

Současná doba je pro oči náročná. Životní styl patří jednoznačně mezi ty největší faktory, které se podílejí na kvalitě lidského zraku. Přemíra stresu, nedostatek kvalitního spánku, nevhodná skladba jídelníčku a častá práce s počítačem nebo chytrým telefonem. O tom, že televize a všechny moderní doplňky s umělou obrazovkou jsou pro náš zrak nevhodné, víme od mnoha odborníků. Moderní doba si je ale žádá, a proto bychom jejich užívání měli alespoň omezit na nezbytně potřebnou dobu a vždy s dostatkem denního světla. Žijeme ve společnosti, kvůli které naše těla mnohdy musí jít proti přírodním zákonům.

„Dvacítka“ na krku

Když nám je 20 let, málokdo z nás řeší problémy se zrakem. Již v té době však oči potřebují určitou péči. Lidský zrak je vhodné podpořit vyváženým jídelníčkem, ve kterém bude ideální množství vitamínů. Právě vitamíny jsou pro kvalitu vidění zásadní a oči si je z jídelníčku dokáží vytřídit. Spolehnout se můžete na špenát, česnek, cibuli, rajčata nebo červenou řepu. Pomoc najdete i mezi ovocem – brusinky, maliny, ostružiny, pomeranče nebo kiwi. Důležité jsou i vitamíny, které můžeme získat z dovážených surovin, jako jsou mořské ryby nebo řasy.

„Třicítka“ za dveřmi

Právě s odbitím 30 let se začínají projevovat důsledky časté práce s počítačem a mobilním telefonem. Stárnutí očí může být u některých citlivějších jedinců viditelné díky drobným vráskám. Nemusíte se bát – ve 30 letech nejste staří! Ale vrásky pod očima jsou ve většině případů způsobené mhouřením očí do chytrých obrazovek. V tomto věku se buď soustředíme na svojí práci, nebo jsme vtáhnutí do péče o děti. V obou případech bývá problémem vysoký stres a nedostatek spánku.

S nástupem „třicítky“  není neobvyklé, že absolvujeme první návštěvu v ordinaci očního lékaře. Častým onemocněním totiž bývá syndrom suchého oka, kdy člověk méně mrká a oko rychle schne. To vede k řezání a pálení očí. Pokud nemůžete sledování televize nebo mobilu omezit, vhodnou cestou jsou umělé slzy v kapkách, které povrch oka zvlhčí.

„Čtyřicítka“ a první brýle

Pokud při sledování televize nevidíte obraz ostře a mhouříte oči, je to možný začátek užívání brýlí. Moderní technika už sice nemusí být ve středu Vašeho zájmu, ale očím neprospívá ani večerní čtení a malé lampičky. Hodně lidí, kteří nenosili brýle za celou dobu svého dospívání, může překvapit, když jim doktor ve 40 letech brýle předepíše. Nejde o nic vážného! Zrak začíná být každodenním užíváním unavený a potřebuje trochu odborné pomoci. Doba jde dopředu i s designem brýlí, a proto se nemusíte bát, že z optiky odejdete s nevzhlednými a tlustými skly.

„Padesátka“ a pravidelné kontroly

I když jste doposud neměli se zrakem žádný problém, v 50 letech je dobré mít za sebou alespoň jednu preventivní kontrolu u očního lékaře. Zrak je nevyzpytatelný a zhoršit se může v jakémkoli věku. Pravidelnou kontrolou se předchází závažným očním chorobám jako je katarakta (šedý zákal), poškození sítnice nebo glaukom (zelený zákal). Současný stav oftalmologie je na vysoké úrovni, a tak se nemusíte bát, že s přibývajícími dioptriemi budete odkázání na ty nejtlustší brýle v optice. Velmi častá bývají laserová ošetření, která pomáhají s odstraněním očních vad rychle a bez komplikací.

Lidský zrak je nejdůležitějším smyslem a život bez něj si mnoho z nás nedokáže vůbec představit. Stejně jako o zbytek těla, i o oči bychom se měli řádně starat – s láskou, šetrností a trpělivostí.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události