Opičí neštovice - co byste měli vědět

Svět se vzpamatovává z pandemie Covid19 a už jsou média plná další hrozby - opičích neštovic. O co se jedná a co bychom o této nemoci měli vědět? Opičí neštovice jsou infekční onemocnění způsobené virem opičích neštovic. První výskyt byl objeven v roce 1958 u opic a první přenos na člověka se objevil v roce 1970 v Kongu. Z toho vyplývá, že onemocnění lidem není neznámé. 
 

Příznaky
Prvotní příznaky jsou podobné jiným virovým onemocněním. Jsou to únava, horečka, bolest svalů, vyčerpání, zimnice a zvětšené lymfatické uzliny. Během 1. až 3. dne se často na obličeji objeví vyrážky, která se postupně šíří po celém těle. Onemocnění trvá zhruba 2 až 4 týdny. Vyrážka prochází všemi svými fázemi a poté zmizí. 

Přenos
Virus se dostává do člověka přes porušenou kůži, dýchací cesty a sliznice. K přenosu z člověka na člověka dochází i skrze velké respirační kapénky. Větší nebezpečí však je v těsném tělesném kontaktu. 

Prevence
I u opičích neštovic existuje několik možností jak se chránit před nákazou. 

●    Vyhněte se kontaktu se zvířaty, která by mohla být nakažená.
●    Pozor na kontaminovaný materiál, např. podestýlka. 
●    Izolujte infikované pacienty od ostatních. 
●    Dobře a často si myjte ruce. Používejte mýdlo nebo dezinfekci. 

Léčba
Mnoho infikovaných lidí má mírný průběh nemoci. Závisí na různých faktorech jako jsou předchozí onemocnění, aktuální stav, souběžná onemocnění nebo očkování. Na pozoru by se tedy měli mít lidé s oslabenou imunitou, ale také těhotné ženy. 

V současné době není žádná specifická léčba schválená pro léčbu opičích neštovic. Používají se však některá antivirotika, která jsou více či méně úspěšná při léčbě dětských i dospělých pacientů. Jako vysoce účinná se ukazuje vakcinace. 

Situace v ČR
Podle SZÚ je v Česku pět potvrzených případů nákazy. Jedná se o tzn. Západoafrickou variantu opičích neštovic u které jsou často příznaky mírnější. 

Zdroje:

http://www.szu.cz/
https://www.cdc.gov/


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události