Hledání příčiny mikrocefalie v Brazílii a chemická látka pyriproxyfen

Argentinští lékaři přišli s tvrzením, že virus Zika nezpůsobuje mikrocefalii u novorozeňat, ale že původcem poškození vývoje mozku je chemická látka pyriproxyfen. Ta byla používaná brazilskou vládou pro vymýcení komárů z vodních zdrojů.

Epidemie viru Zika, kterou v současnosti trpí americký kontinent, je považovaná za zvýšený výskyt případů novorozenců se zdeformovanými hlavičkami a nedovyvinutým mozkem. Tato choroba zvaná mikrocefalie se zatím neoficiálně označuje jako následek matky nakažené virem Zika. Proto se všem těhotným ženám doporučuje zdaleka se vyhýbat nakaženým oblastem. Nyní se ale objevil názor, který spekuluje, že prozatím uvažovaná souvislost mezi mikrocefalií a virem Zika nemusí být pravdivá. Přinesl ho web Tech Times, který cituje ze zprávy argentinské organizace Crop-Sprayed Towns (PCST): „Malformace objevené u tisíců dětí těhotných žen v oblastech, kde brazilská vláda přidávala pyriproxyfen do pitné vody, není náhodou.“

Další související články:

Tvrdí, že za mikrocefalii u novorozenců může tato chemikálie, kterou brazilská vláda rozsáhle používala k hubení komárů v pitné vodě. Pyriproxyfen je larvicid a je využíván ve vodních nádržích pro snížení počtu komárů. Brazilské ministerstvo zdravotnictví jej například použilo v brazilském spolkovém státě Pernambuco. Tam se také mikrocefalie objevila poprvé a 35 % všech brazilských případů mikrocefalie pochází ze zmíněného brazilského spolkového státu. Zároveň tam také je velký výskyt komára Aedes aegypti přenášejícího virus Zika. Epidemie viru Zika probíhá také v Argentině a Kolumbii, kde ale nebyl zaznamenán žádný případ mikrocefalie, který by se dal spojovat s nakažením virem Zika. Internetová stránka Tech Times píše, že v Kolumbii se virem Zika nakazilo přes tři tisíce žen, které následně porodily zdravé děti.

Ke spojitosti viru Zika a mikrocefalie šéfka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová prohlásila: „Přestože příčinná souvislost mezi nákazou Zika v těhotenství a mikrocefalií – a musím zdůraznit – nebyla stanovena, nepřímé důkazy tomu nasvědčují a jsou extrémně znepokojivé.“ Kvůli epidemii viru Zika byl WHO vyhlášen celosvětový stav nouze. Průběh nákazy je u dospělých mírný a podobá se běžné chřipce. Hovoří se ale také o spojitosti viru Zika a vzácného Guillain-Barrého syndromu způsobujícího obrnu svalstva.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události