5 tipů pro zdravější zuby

Každý bychom chtěli mít krásné a zdravé zuby. Někomu je dáno od přírody, ale častěji si musíme pomoct. Vše začíná u správné péči o chrup. Podíváme se na 5 tipů, co dělat, abychom měli zdravější zuby. 

Vyhněte se sladkým nápojům a potravinám
Cukr, zvláště v podobě silně slazených nápojů, vytváří zubní plak. Vaše zuby se pak rychleji kazí. Cukr obsahují i potraviny nebo nápoje do kterých byste to na první pohled neřekli. Nebo se dokonce tváří zdravě. Například jogurt nebo různé nápoje pro sportovce. 

 

Čistěte si zuby minimálně 2x denně
Používejte zubní pastu s obsahem fluoru. Důležitá je také technika čištění. Použijte raději měkký kartáček na zuby a využijte jak krouživé, tak i ty vodorovné a svislé pohyby. Doba čištění by měla trvat něco okolo 2 až 3 minut. Buďte důslední. Nezapomínejte ani na zadní zuby. U odborníků není shoda, zda je lepší si čistit zuby ráno před snídaní nebo po, na co, ale určitě zapomínejte je vyčistit si zuby před spaním, protože přes noc by bakterie z potravin napáchaly škodu. 


Používejte zubní nit nebo mezizubní kartáčky
Zubní kartáček se nedostane všude. Proto je důležité myslet i na mezizubní prostory. K vyčištění slouží zubní nit nebo mezizubní kartáčky. Používejte je každý den, alespoň jednou. 

 

Ústní voda 
Používat ústní vodu každý den k dočištění ústní dutiny se vyplatí ne jen kvůli svěžímu dechu, ale také podpoříte zubní sklovinu. Volte ústní vodu s obsahem fluoridu. 

 

Kouření a alkohol
Kouření je pro zdraví ústní dutiny jeden z největších nepřátel. Poškozuje sklovinu, může se změnit barva vašich zubů, nebo vyvolat onemocnění dásní i závažnější nemoci. Podobně je na tom alkohol, který naleptává zubní sklovinu, vysušuje ústní dutinu a to vede k hromadění bakterií a následně při dlouhodobé konzumaci například až ke ztrátě zubů. 

 

Zdroj:

https://www.sarahpalmerdds.com/


 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události