Myší nemoc - aneb syndrom karpálního tunelu

Od doby, kdy se lidé živili tím, že pracovali na poli nebo něco ručně vyráběli uběhla už dlouhá doba. Dnes mnoho lidí pracuje na počítači v kanceláři osm nebo více hodin. Člověk, který pracuje s myší a nedodržuje určitá pravidla, si může přivodit nepříjemné bolesti a zadělat si na dlouhodobé problémy. Pojďme se podívat na to, co myší nemoc je a jak jí předejít. 

Myší nemoc
Jedná se o syndrom karpálního tunelu. Často vzniká právě při dlouhodobé práci s myší ve špatné poloze. Karpální tunel je oblast propojující zápěstí a předloktí. Nachází se v něm nervy, kosti, drobné cévy a šlachy ohybačů. Při práci s myší může dojít k přetížení, k otokům nebo k tuhnutí vazu a některá část začne tlačit na středový nerv. Samozřejmě potíže s karpálním tunelem mohou mít i jiné příčiny. 

Příznaky syndromu karpálního tunelu

  • Jako první se objevuje brnění prstů nebo celé ruky.
  • Nepříjemné mravenčení v postižené ruce. 
  • Snížená citlivost v prstech, oslabení úchopu a zhoršení koordinace pohybů.
  • Zhoršení jemné motoriky. 
  • Bolesti celé ruky v noci. 

Co dělat
Pokud se u vás tyto příznaky objevují, určitě je nepodceňujte. Pokud s nimi totiž nic neuděláte, projevy se budou dále zhoršovat. Zajděte k lékaři, dopřejte rukám klidový režim. 
Lékař může doporučit léky, chirurgický zákrok nebo konzervativní postupy například fixaci a cvičení. 

 

Jak předejít myší nemoci? 
Dělejte si pauzy.
Snadno se to řekne, a když se na stole kupí práce a vy víte, že po práci musíte zařídit milion dalších věcí, prostě se od práce nemůžete odtrhnout. Ale vězte, že problémy s karpálním tunelem vám zabrání pracovat mnohem déle, než krátké pauzy na protažení a odpočinutí rukou. 

Vyzkoušejte vertikální myš. Vertikální myš je ergonomicky navržena tak, aby ruka byla při práci s ní v přirozenější poloze. Na vertikální myš si rychle zvyknete, ale i tak nezapomínejte na krátké pauzy při práci. 


Podložka pod zápěstí. Aby vaše ruka při práci s myší měla lepší polohu a neohýbala se nepřirozeně, může vám pomoct právě podložka pod zápěstí. Na výběr máte několik druhů, velikostí a materiálů. Volte spíše měkčí, například gelové podložky. 

Protahování. Ruce si protahujete a cvičte. Můžete si například opřít ruku o zeď nebo dveře a lehce zatlačit. Více cviků vám může ukázat váš lékař nebo fyzioterapeut. 

Správné držení těla. I to jak sedíte při práci má vliv na to, v jak dobré jsou kondici jsou i svaly na rukách, rameni, apod. 

Dál můžete vyzkoušet chladivé obklady a doplňovat vitamin B6, který napomáhá regeneraci tkání. 
 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události