Využití 3D tisku ve zdravotnictví

3D tisk vnesl do zdravotnictví nové možnosti jak vytvářet implantáty místo poškozených kostí, zubů, či celých umělých protéz. Svou přesností tvarování a pevnými materiály usnadnil výrobu i používání umělých náhrad.

3D tiskárny
Umělé náhrady se v minulosti vyráběly velmi složitě a nebyly vždy úplně přesné. Je nutné, aby perfektně seděly a operace je potřeba provádět rychle, s minimální zátěží na organismus. 3D tisk přinesl do zdravotnictví mnoho nových možností, jak tisknout implantáty, které do té doby ani nebylo možné vytvořit. Je velmi využíván a obecně panuje velké nadšení z toho, co všechno dokáže.
 
Jak funguje 3D tisk?
3D tiskárna má skvělé využití v lékařské vědě. Je schopna za krátkou dobu vytisknout větší množství implantátů ve vysoké kvalitě. Nejprve je vytvořen v počítači model umělé náhrady. Poté zvolena velikost a materiál, ze kterého bude vyrobena. Používají se zdravotně nezávadné materiály, jako titan nebo různé druhy plastů. Pak je určena teplota a následně spuštěn tisk.
Tento proces je časově nenáročný a velmi oblíbený. Protézy se dají vytvořit i přesně na míru, tak aby seděly konkrétnímu pacientovi. Kostní náhrady je možné vyrobit s vysokou porézností, tak aby tkáně dobře přirostly a propojily se s náhradou.
 
Co je možné vytisknout?
3D tisk má neomezené možnosti a stále jsou objevovány nové umělé náhrady tělesných částí, které se dají vytisknout. V současné době je již běžný tisk kostí, jako jsou části lebky, ke kterým patří také zubní náhrady. Ve stomatologii je 3D tisk hojně využíván. Tisknou se zubní protézy, dentální korunky nebo ortodontické aparáty. Existují už i speciální tiskárny navrženy přímo pro stomatologii.
Tisknou se také různé části těla, jako kolenní klouby, kosti či kyčle nebo lebeční kosti. 3D tisk je využíván na výrobu protéz. Převážně nohou, které jsou velmi lehké, odolné proti nárazům a fungují skvěle při chození, ale i běhu. Tak se mohou lidé, kterým chybí končetina nejen volně pohybovat, ale také věnovat sportu. Vytvoří celou nohu, která sedí na míru konkrétnímu pacientovi.
3D tisk má velkou výhodu v tom, že je levný. Náhrady, které v minulosti stály hodně peněz a vyráběly je specializované firmy, dnes stojí mnohem méně a může si je dovolit větší množství pacientů. Nejen lékařské implantáty, ale také modely na výuku je možné vyrobit. Experimentuje se rovněž s živými tkáněmi. 3D tisk má před sebou slibnou budoucnost.
 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události