4 nejchutnější antioxidanty

Po dlouhé zimě, a ještě delší pandemii, potřebuje naše tělo vzpruhu. Vzduch, který dýcháme a stres, který zažíváme, v našem těle podporuje tvorbu takzvaných volných radiálů. Zdravé tělo bez stresových zátěží a s kvalitní stravou a odpočinkem si s těmito radiály snadno poradí samo. Málokdo z nás má ale takové ideální podmínky, a tak je potřeba našemu tělo pomoct. Vyzkoušejte proto náš tip na čtyři účinné antioxidanty. A nejen to, na čtyři nejchutnější antioxidanty. Péče o vaše zdraví vám třeba zachutná.

1. antioxidant - červené víno
Modré, respektive červené hroznové víno obsahuje resveratrol. Mnozí odborníci ho popisují jako „pramen mládí“. Pomáhá totiž s onemocněními spojenými s vyšším věkem. Konzumace červených hroznů nebo červeného vína (samozřejmě v rozumné míře), pomáhá našemu tělu nejen bojovat s již zmiňovanými volnými radiály, ale blahodárně působí i na náš mozek a nervový systém. Navíc snižuje krevní tlak, pomáhá udržovat elastické cévy a zdravé srdce, zamezuje rozmnožování rakovinových buněk, má protizánětlivé účinky a pomáhá v boji s Alzheimerovou chorobou.


2. antioxidant - černé ovoce
Pojmem černé ovoce rozumíme především ostružiny, aronie, plody černého bezu, borůvky nebo černý rybíz. Právě toto ovoce je bohaté na minerály a vitamíny, zejména na vitamín B a C, kyselinu listovou, draslík, karoten, hořčík, železo, vápník a bioflavonoidy. Čím tmavší ostružina je, tím více bioflavonoidů obsahuje. A právě bioflavonoidy jsou mocnými antioxidanty.
Konzumace černého ovoce a bobulí má silný detoxikační účinek. Prokazatelně působí jako prevence srdečních i nádorových onemocnění, jako prevence stařecké demence, snižuje horečku a léčí záněty. Čerstvá lisovaná šťáva z ostružin se doporučuje bezprostředně po chemoterapické léčbě.


3. antioxidant – vlašské ořechy
Třetím velice chutným antioxidantem jsou vlašské ořechy. Už sedm až deset ořechů denně působí jako silná antioxidační zbraň proti všemu nezdravému v našem těle, a to díky látce zvané polyfenol. Vlašské ořechy totiž mají zdravý tuk, neosahují žádný cukr a jsou bez cholesterolu. Pokud máte ořechy k dispozici, dejte pozor, aby vám nezplesnivěly. Plíseň nebo pražení vlašských ořechů ruší jejich antioxidační účinky.


4. antioxidant – brokolice
Listová zelenina obecně obsahuje mnoho zdravých minerálů i vitamínů. Mezi zelenou zeleninou ale vyniká brokolice. Obsah vitamínu C v brokolici je vyšší než u pomeranče a obsah vápníku je vyšší než ve sklenici mléka. Brokolice obsahuje sulforafan, prvek, který snižuje riziko onemocnění rakovinou. Pokud jste to nikdy nevyzkoušeli, dejte do odšťavňovače čerstvou brokolici. Její sladká a překvapivě chutná šťáva vás nadchne.
Jeden tip navíc


Na závěr jeden tip navíc. Slyšeli jste už o zázračném astaxanthinu? Nejvíc se ho vyskytuje v takzvaném krilovém oleji. Ten se vyrábí z drobných mořských korýšů. Tento karotenoid je 65krát účinnější než vitamín C, 54krát účinnější než betakaroten a 14krát účinnější než vitamín E.
 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události