Vliv barev na stravovací návyky a chuťové preference

Barva může mít vliv na to, jak nás daný pokrm přitahuje nebo nikoli. Barva místnosti navíc může ovlivnit naše chuťové preference. Pokud se na jídlo díváme, může to v našem těle vyvolat různé reakce. V hypotalamu (část mozku reagující na chuť k jídlu) se spouštějí neurony. Pohled na jídlo má za následek aktivaci žláz v dutině ústní a ty začínají produkovat sliny. Jak barvy ovlivňují naše stravovací návyky a chuťové preference?

Červená barva

Červená barva stimuluje náš organismus k vyšší konzumaci. Proto ji některé restaurace či oblíbené řetězce používají ve svém logu. Je nabitá energií. Pokud ji obsahují potraviny, podporuje jejich konzumaci. Vyvolává pocit hladu. Mezi biologické reakce našeho těla na červenou barvu patří vyšší srdeční frekvence a krevní tlak. Pozor bychom si však měli dávat na červené nádobí nebo prostírání. Mozek v tomto případě vnímá červenou barvu jako stopku, jako nebezpečí.

 

Žlutá barva

Podporuje chuť k jídlu. Je totiž spojována s pocity štěstí. Při pohledu na ni mozek vylučuje větší množství serotoninu – hormonu pro dobrý pocit. Žlutá barva vyvolává optimistický pocit, lépe se cítíme a tím máme větší chuť k jídlu. Navíc podporuje pocit tepla, veselosti a pohody. Žlutá barva se může objevit i ve výzdobě prostoru, kde jíme. Podobné účinky nabízí i barva oranžová.

 

Zelená barva

Zelená je barvou přírody. Podporuje pocit klidu, rovnováhy, relaxace, uklidnění a regenerace organismu. Díky ní čerpáme novou sílu. To vše ke zdravému stravování patří. Na stole by se měly objevovat různé druhy zelených salátů nebo bylinek. Ty podporují zdravé stravování, které je v současné době velmi rozšířeným trendem. Objeví-li se zelená barva na logu produktu, přiměje nás přemýšlet o přírodních ingrediencích, které daný produkt obsahuje. Mozek si zelenou baru spojuje s hojností a zdravím. Zelená barva v interiéru uvolňuje napětí a pomáhá odbourávat stres. Zelená barva potravin z historického hlediska znamená výživné a nejedovaté produkty.

 

Bílá barva

Bílé potraviny obsahují větší množství kalorií. Často však bývají spojovány s nadměrnou konzumací. Kromě toho je bílá symbolem čistoty a klidu.

 

Modrá barva

Tato barva potlačuje chuť k jídlu. V přírodě nalezneme jen málo plodin s modrou barvou. Modré potraviny jsou pro náš zrak i mozek méně přirozené. Málokterá potravinářská firma ji používá ve svém logu. Jsou to především společnosti, které propagují hubnutí. Modré talíře by si tedy měli pořídit lidé, kteří se chtějí zbavit nějakých těch nadbytečných kilogramů. Modrá barva připomíná vodu, můžeme ji tedy využít pro nápoje.

 

Růžová barva

Tato barva není až tak přirozenou, proto v nás tolik chutě k jídlu nestimuluje. Možná při ní přemýšlíme nad umělými konzervanty, které nejsou pro náš organismus zdravé. Také připomíná syrové maso.

 

Fialová barva

Je to směsice červené a modré. Probouzí v nás klid a pohodu. Díky tomu si pokrmy lépe vychutnáme. Kromě toho v nás podněcuje střídmost.

 

Hnědá barva

Tato barva je symbolem úrodné země a pocitu hojnosti. Díky ní patříme mezi klidné a dobré strávníky. Najíme se tak akorát, ani málo, ani hodně. Hnědá barva však může být také spojovány s pokrmy připálenými.

 

Zdroje:

https://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/how-color-can-change-your-appetite-and-eating-habits.html

https://www.color-meanings.com/colors-hungry-lose-appetite/

https://www.escoffieronline.com/how-color-affects-your-appetite/

https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Jime-i-ocima.-Jak-barvy-ovlivnuji-nase-chute-a-treba-i-hubnuti__s10010x11160.html


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události