Jak se chránit před příušnicemi

Na východě Čech vypukla epidemie příušnic, kterou bylo od začátku roku nakaženo 586 nemocných, převážně ve věku 15-19 let, přestože většina z nich byla očkována. Podle vedoucí protiepidemického odboru doktorky Olgy Hégrové z pardubické hygienické stanice zřejmě přestala účinkovat vakcína, kterou byli pacienti v dětství očkováni.

„Za celý loňský rok jsme měli jen několik případů, nyní přibývá nejvíc nemocných v okresech Pardubice a Chrudim. Jde až o 30 nových pacientů týdně,“ informuje Olga Hégrová Blesk. Paní doktorka sdělila i možné následky tohoto onemocnění: „U chlapců hrozí záněty varlat a u obojího pohlaví v ojedinělých případech může dojít k nehnisavému zánětu mozku.” Kromě Východních Čech mají problémy také na Karlovarsku, kde je napočítáno 299 případů od začátku roku, 238 pak na Sokolovsku. Nejvíce nemocných je ve věku mezi 15-19 lety, ačkoliv byla tato generace očkována. „Předpokládalo se, že vakcína bude chránit mnoho let. Ale vypadá to, že vyvanul účinek očkování nebo že chránilo jen 10 či 15 let,“ komentuje situaci Olga Hégrová. Další možností je, že očkování na vir nefunguje, jelikož je genově odlišný. Příušnice se projevují zduřením jedné nebo obou slinných žláz a zvýšenou teoplotou, která může dosáhnout až ke 40 °C. Polovina nakažených překoná nemoc bez výrazných příznaků, jejich léčba trvá asi 10 dní, důležitý je klid na lůžku, podávání léků proti bolesti a teplotě. Pomáhají vlažné obklady na zduřelá a bolavá místa. A protože zduřelé žlázy způsobují bolest při polykání, je vhodné konzumovat kašovitou stravu. V Pardubickém kraji se ukazuje, že očkování nezajišťuje úplnou imunitu, ačkoliv je to doposud jediný možný prostředek, jak se před příušnicemi bránit. Nemoc po něm má ale lehčí průběh. Každé dítě je očkováno v 15 měsíci, jelikož příušnice patří mezi dětské nemoci. Jedná se o akutní virové onemocnění, které má za následky vysoké horečky a bolestivé oteklé příušní žlázy. Přenáší se kapénkovou infekcí a přímým kontaktem se slinami infikované osoby.

Co je dobré vědět o příušnicích:

 • Nejčastější výskyt – zima a jaro
 • Nejpostiženější věkové skupiny – mladí mezi 15 a 19 lety, děti mezi 5 a 9 lety
 • Doba trvání onemocnění – 5 až 14 dní Inkubační doba – 16 až 18 dní
 • Příznaky – zduření žláz, bolest svalů, nechutenství, nevolnost, bolesti hlavy, teplota
 • Nebezpečí pro těhotné ženy v prvním trimestru – hrozí úmrtí plodu, příušnice v dospělosti u mužů mohou vést k neplodnosti

9 tipů, jak se nenakazit: 

 1. Dodržujte správnou životosprávu
 2. Nechoďte na místa s velkou koncentrací lidí
 3. Myjte si často ruce mýdlem a pod tekoucí vodou
 4. Používejte dezinfekční gely na ruce
 5. Nedotýkejte se rukama obličeje, nemněte si oči
 6. Nepůjčujte si mobilní telefony, sklenice, příbory, děti hračky
 7. Vyhněte se podávání rukou, líbání, objímání
 8. Posilujte imunitní systém vitaminy, probiotiky, enzymy
 9. Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi

 

DJ


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události