S pískáním, šuměním či zvoněním v uších se minimálně jednou v životě setká každý druhý člověk. U některých osob se však nepříjemný zvukový doprovod stane chronickým a značně znepříjemňuje život. Co o tomto fenoménu všechno víme?
Zvonění nebo jiné zvuky, které se mohou projevovat v jednom, nebo obou uších, se nazývají tinnitus. Šum, který při tinnitu slyšíte, není způsoben vnějším zvukem a ostatní lidé ho tak neslyší.
Nejedná se o onemocnění, ale o příznak, který může mít několik příčin. Mezi nejběžnější příčiny tinnitu patří:
Většina lidí, kteří trpí tinnitem, má subjektivní tinnitus neboli hučení v uších, které slyší pouze oni. Zvuky tinnitu se mohou lišit výškou tónu od tichého řevu až po vysoké pískání a mohou se projevovat v jednom nebo v obou uších.
V některých případech může být zvuk tak hlasitý, že narušuje schopnost soustředit se nebo slyšet vnější zvuky. Tinnitus může být přítomen neustále, nebo může přicházet a odcházet.
Ve vzácných případech se tinnitus může projevovat jako rytmické pulzování nebo šumění, často v rytmu srdečního tepu. Tomu se říká pulzující tinnitus.
Pokud se tinnitus objeví náhle a trvá méně než šest měsíců, mluvíme o akutním tinnitu. V případě delšího trvání pak o chronickém. Objeví-li se akutní tinnitus zároveň se ztrátou sluchu, je nutné podstoupit lékařské vyšetření, aby se vyloučilo vážné onemocnění.
Léčbu akutního tinnitu spojeného se ztrátou sluchu představuje zlepšení krevní cirkulace a okysličení tkání. Lék, který by dokázal zcela odstranit chronický tinnitus, v současné době bohužel neexistuje.
Existují však léčebné postupy, které mohou pomoci. Mezi nejpoužívanější patří elektronická zařízení k potlačení hluku. Mezi tato zařízení spadají např.: