Začněte jaro s čistým štítem!

Konec každé zimy a nástup jara nám naše tělo signalizuje neustálým pocitem fyzické vyčerpanosti a únavy, opakujícími se nemocemi i měnícími se náladami. Většinou to řešíme různými vitaminy, ale přitom je důležitější si uvědomit, že by našemu tělu i duši prospěl spíše pořádný spánek, vyvážená strava či nějaká fyzická aktivita. Přinášíme vám pár rad, jak na správný detox organismu.

Jarní očista těla i duše funguje na poměrně jednoduchém principu. Základem je dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, ale také pořádný odpočinek a systematický plán, kolik pracovních i domácích povinností vložíme na svá bedra a zda je dokážeme zvládnout. Základem každého detoxu je zdravý životní styl, ale v takové formě, která je pro nás přirozená, neboť teprve pak jej můžeme dlouhodobě praktikovat. Na přelomu zimy a jara je vhodné začít s pořádnou očistou celého organismu.


Zapomeňte na metody se „zázračným“ účinkem
Vyvarujte se však drastických zásahů do vašeho těla, jako je například proplachování střev teplou vodou. Takové metody jsou podle specialistů nesmyslné a mohou vám dokonce ještě více ublížit, neboť naruší přirozenou rovnováhu ve střevě. Na důkladné pročištění organismu naopak stačí upravit jídelníček, to znamená odstranit těžká jídla, přidat více zeleniny a dostatek tekutin v podobě bylinkových či ovocných čajů. Jídelníček podpořte i každodenní zdravotní procházkou.


Vhodné fyzické aktivity
Na pořádný detox dopřejte svému tělu klid a zbytečně ho nezatěžujte velkou fyzickou námahou. Volte proto spíše procházky, jógu, relaxování či dechová cvičení. Vyplavování škodlivin z vašeho těla také můžete podpořit saunou. Při jarní očistě ale nezapomínejte vždy dostatečně pít.


Nejlepší bylinky na očistu organismu
Pročistit váš organismus můžete nejlépe s pomocí přírody. Sáhněte proto po nati zlatobýlu či listech břízy. Pokud je neseženete jinak, pořídit si místo toho můžete ledvinové čaje, které tyto bylinky spolu s dalšími, jako je vřes, černý bez, list brusinky, libeček a nať z průtržníku či přesličky, obsahují. Tyto čaje jsou k dostání v lékárnách či obchodech se zdravou výživou a doporučená denní dávka jsou dva šálky.


Upravte svůj jídelníček
Při jarním detoxu je nutné vyřadit z jídelníčku všechna těžká, tučná a hodně kořeněná jídla. Omezte také sůl a volte lehčí jídla. Vhodným pokrmem při pročišťování organismu jsou například kroupy, pohanka či rýže, zelí a zelné saláty nebo červená řepa a obecně mléčné kysané produkty. Ideální je vždy zvolit jen jeden druh potraviny a nekombinovat ho s ostatními. Nezapomeňte také jíst v klidu a každé sousto pořádně v ústech zpracujte. Nezbytnou součástí jídelníčku jsou také denně 2−3 litry tekutin. Nejlepší je pít vodu, ale neuškodí ani ovocné či zeleninové šťávy (například z jablek, mrkve, zelí či červené řepy) či ovocné a bylinkové čaje, naopak se vyhněte kávě a alkoholu. Pokud máte pocit, že váš příjem zeleniny a ovoce je nedostatečný, pořídit si můžete i různé doplňky stravy, vždy se ale nejprve poraďte s odborníkem na zdravou výživu či lékárníkem.


Přírodní medicína: aloe vera
K správnému pročištění těla vám pomůže například aloe vera, jejíž léčebné účinky na tělo i kůži znali již ve starém Egyptě a Řecku. Také proto je nazývána jako pramen věčného mládí či doktor v květináči. Tato sukulentní rostlina je původem z Afriky a Kanárských ostrovů. Aloe vera, respektive průhledný gel obsažený v jejích listech, má antibakteriální a hojící účinky. Listy aloe jsou lisovány vždy za studena, a to pouze u těch rostlin, které jsou staré alespoň 5 let.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události