Chřipková epidemie neustupuje

Minulý pátek byl vyhlášen začátek chřipkové epidemie, která podle informací Státního zdravotního ústavu neustále sílí. Je hlášeno 1882 případů na 100 000 obyvatel.

Obvykle trvá chřipková epidemie šest týdnů.  Tuto dobu letos již překročila a od začátku února je teprve na vrcholu. Nejvyšší nemocnost je nyní hlášena v Libereckém, Moravskoslezském, Pardubickém, Středočeském a Jihočeském kraji. Vzestup nemoci se týká všech věkových skupin, nejvyšší je u dospělých ve věku 25-59 let, a celé republiky vyjma Prahy a Jihomoravského kraje.


Česká republika není jedinou zemí, kde se chřipková epidemie vyskytuje, ale nemoci čelí celá Evropa. V některých zemích jako například ve Francii, Španělsku, Portugalsku nebo Itálii se počet nakažených již snižuje.
V loňském roce byla touto dobou epidemie již na ústupu a měla za následek celkem 108 obětí, letos je zatím hlášeno deset úmrtí a 100 závažných případů, které si vyžádaly hospitalizaci. Většina se týká obyvatel starších 60 let.


V současné době se v ČR vyskytují dva kmeny typu A a dva kmeny typu B. Obvykle nejprve propukne chřipka typu A a teprve v dalších fázích se objevují kmeny typu B. Letos je tomu naopak, ve většině oblastech nejdříve propukne kmen B. Rozdíl mezi jednotlivými kmeny je v genovém základu a někdy i v odlišném průběhu.
Mnoho pacientů chřipku přechází a nenavštíví lékaře. Epidemie je nebezpečná především pro seniory nebo chronicky nemocné pacienty. Návštěvy domovů důchodců a některých nemocnic jsou proto omezeny. Například v Praze se jedná o Fakultní nemocnici Motol, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Nemocnici Na Bulovce.


Někteří nemocní se snaží příznaky chřipky zahnat paracetamolem. Odborníci ale neustále varují před předávkováním, které může nastat v kombinaci s léky se stejnou účinnou látkou nebo při konzumaci s nižším než čtyřhodinovým intervalem. Mezi projevy předávkování patří nevolnost, bolest břicha či bolest pod žebry na pravé straně. V extrémním případě může dojít i k selhání jater nebo ledvin. Proto je třeba být informována/a, že maximální denní dávka u dospělého člověka činní čtyři gramy.

Jak chřipku poznáme 
 
Pacienti často nerozeznají chřipku od nachlazení anebo si její příznaky nechtějí připustit.
Chřipka se projevuje: 
  1. Teplotami nad 38 °C
  2. Rychlým nástupem
  3. Bolestmi kloubů
  4. Dráždivým kašlem
  5. Výraznou únavou
  6. Bolestmi hlavy
  7. Bolestmi svalů
  8. Chřipku NEMUSÍ doprovázet rýma a bolest v krku
Chřipka je virové onemocnění, jehož viry A, B i C napadají horní i dolní cesty dýchací. Trvá většinou jeden až dva týdny a může jí doprovázet zápal plic, zánět průdušek, zánět vedlejších dutin nosních a u dětí i zánět středního ucha. Komplikovaný průběh může mít za následek i smrt. 
 
Nákaza a šíření 
 
„Chřipka je kapénková infekce, takže se šíří kašláním, kýcháním a kapénkami, které vykašláváme,“ vysvětlila hlavní hygienička Státního zdravotního ústavu Eva Gottvaldová. Může se ale přenášet například i podáním ruky. Od člověka s příznaky nemoci se tedy držte alespoň na dva metry a po příchodu do práce či domů si umyjte ruce mýdlem a teplou vodou, a to i preventivně. Nejvíce je výskyt chřipky hlášen u dětí ve věku 0-5 let a nejčastěji trpí komplikacemi občané 65+ a pacienti trpící chronickým onemocněním srdce, cév, dýchacích cest, ledvin atd. Tito lidé by měli být očkování a v období chřipkové epidemie nevycházet ven.
Nemocný je nejvíce nakažlivý v prvních dnech. Je tedy vhodné, aby v tomto období s nikým nesdílel pokoj, zůstal doma a měl své vlastní nádobí a ručník. Pečující by si měl pořídit roušku přes obličej. 
 
Prevence
 
Prevencí proti chřipce je samozřejmě vyhýbání se nemocným, ale také větším skupinám lidí a pravidelné mytí rukou mýdlem. Doporučeny jsou i dezinfekční gely, které se vyrábí i v kapesním balení a můžete je tak mít neustále při sobě. Imunitu můžeme posílit zvýšenou konzumací ovoce a zeleniny. 
 
„Doporučujeme občanům, pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitaminů. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně a infekci nepodceňujte – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu šířit dál,“ upozorňuje Eva Gottvaldová.
 
Již výše zmíněné očkování je pro seniory nad 65 let a další vybrané skupiny hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Očkování se musí opakovat každou sezonu a pro toto období je na něj již pozdě. Nejlepším měsícem pro to se nechat očkovat proti chřipce je září, kdy je vakcína na trhu. Účinnost vakcíny je přibližně 60 %, jelikož působí jen na vybrané kmeny chřipky. Riziko závažných komplikacích je ale sníženo u všech kmenů.
 
Očkováno je přibližně 5-7 % Čechů, u seniorů je proočkovanost 20-30 %. Evropská komise doporučuje, aby bylo očkováno až 75 % seniorů a rizikové populace včetně zdravotníků a lékařů. Je tedy nutné u široké veřejnosti šířit osvětu. I zdravotníci by si měli uvědomit, že očkováním nechrání pouze sami sebe, ale také pacienty, o které pečují.

 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události