Obvykle trvá chřipková epidemie šest týdnů. Tuto dobu letos již překročila a od začátku února je teprve na vrcholu. Nejvyšší nemocnost je nyní hlášena v Libereckém, Moravskoslezském, Pardubickém, Středočeském a Jihočeském kraji. Vzestup nemoci se týká všech věkových skupin, nejvyšší je u dospělých ve věku 25-59 let, a celé republiky vyjma Prahy a Jihomoravského kraje.
Česká republika není jedinou zemí, kde se chřipková epidemie vyskytuje, ale nemoci čelí celá Evropa. V některých zemích jako například ve Francii, Španělsku, Portugalsku nebo Itálii se počet nakažených již snižuje.
V loňském roce byla touto dobou epidemie již na ústupu a měla za následek celkem 108 obětí, letos je zatím hlášeno deset úmrtí a 100 závažných případů, které si vyžádaly hospitalizaci. Většina se týká obyvatel starších 60 let.
V současné době se v ČR vyskytují dva kmeny typu A a dva kmeny typu B. Obvykle nejprve propukne chřipka typu A a teprve v dalších fázích se objevují kmeny typu B. Letos je tomu naopak, ve většině oblastech nejdříve propukne kmen B. Rozdíl mezi jednotlivými kmeny je v genovém základu a někdy i v odlišném průběhu.
Mnoho pacientů chřipku přechází a nenavštíví lékaře. Epidemie je nebezpečná především pro seniory nebo chronicky nemocné pacienty. Návštěvy domovů důchodců a některých nemocnic jsou proto omezeny. Například v Praze se jedná o Fakultní nemocnici Motol, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Nemocnici Na Bulovce.
Někteří nemocní se snaží příznaky chřipky zahnat paracetamolem. Odborníci ale neustále varují před předávkováním, které může nastat v kombinaci s léky se stejnou účinnou látkou nebo při konzumaci s nižším než čtyřhodinovým intervalem. Mezi projevy předávkování patří nevolnost, bolest břicha či bolest pod žebry na pravé straně. V extrémním případě může dojít i k selhání jater nebo ledvin. Proto je třeba být informována/a, že maximální denní dávka u dospělého člověka činní čtyři gramy.
Jak chřipku poznáme
Pacienti často nerozeznají chřipku od nachlazení anebo si její příznaky nechtějí připustit.
Chřipka se projevuje:
-
Teplotami nad 38 °C
-
Rychlým nástupem
-
Bolestmi kloubů
-
Dráždivým kašlem
-
Výraznou únavou
-
Bolestmi hlavy
-
Bolestmi svalů
-
Chřipku NEMUSÍ doprovázet rýma a bolest v krku
Chřipka je virové onemocnění, jehož viry A, B i C napadají horní i dolní cesty dýchací. Trvá většinou jeden až dva týdny a může jí doprovázet zápal plic, zánět průdušek, zánět vedlejších dutin nosních a u dětí i zánět středního ucha. Komplikovaný průběh může mít za následek i smrt.
Nákaza a šíření
„Chřipka je kapénková infekce, takže se šíří kašláním, kýcháním a kapénkami, které vykašláváme,“ vysvětlila hlavní hygienička Státního zdravotního ústavu Eva Gottvaldová. Může se ale přenášet například i podáním ruky. Od člověka s příznaky nemoci se tedy držte alespoň na dva metry a po příchodu do práce či domů si umyjte ruce mýdlem a teplou vodou, a to i preventivně. Nejvíce je výskyt chřipky hlášen u dětí ve věku 0-5 let a nejčastěji trpí komplikacemi občané 65+ a pacienti trpící chronickým onemocněním srdce, cév, dýchacích cest, ledvin atd. Tito lidé by měli být očkování a v období chřipkové epidemie nevycházet ven.
Nemocný je nejvíce nakažlivý v prvních dnech. Je tedy vhodné, aby v tomto období s nikým nesdílel pokoj, zůstal doma a měl své vlastní nádobí a ručník. Pečující by si měl pořídit roušku přes obličej.
Prevence
Prevencí proti chřipce je samozřejmě vyhýbání se nemocným, ale také větším skupinám lidí a pravidelné mytí rukou mýdlem. Doporučeny jsou i dezinfekční gely, které se vyrábí i v kapesním balení a můžete je tak mít neustále při sobě. Imunitu můžeme posílit zvýšenou konzumací ovoce a zeleniny.
„Doporučujeme občanům, pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitaminů. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně a infekci nepodceňujte – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu šířit dál,“ upozorňuje Eva Gottvaldová.
Již výše zmíněné očkování je pro seniory nad 65 let a další vybrané skupiny hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Očkování se musí opakovat každou sezonu a pro toto období je na něj již pozdě. Nejlepším měsícem pro to se nechat očkovat proti chřipce je září, kdy je vakcína na trhu. Účinnost vakcíny je přibližně 60 %, jelikož působí jen na vybrané kmeny chřipky. Riziko závažných komplikacích je ale sníženo u všech kmenů.
Očkováno je přibližně 5-7 % Čechů, u seniorů je proočkovanost 20-30 %. Evropská komise doporučuje, aby bylo očkováno až 75 % seniorů a rizikové populace včetně zdravotníků a lékařů. Je tedy nutné u široké veřejnosti šířit osvětu. I zdravotníci by si měli uvědomit, že očkováním nechrání pouze sami sebe, ale také pacienty, o které pečují.