Zdravotní ústav v Ústí nad Labem testuje na virus Zika

Lidé se chtějí nechávat vyšetřit na virus Zika na oddělení očkování a cestovní medicíny Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem, volají tam až dvakrát denně. Nejčastěji se jedná o navrácené cestující z postižených oblastí.

Virus Zika byl poprvé objeven v Ugandě v roce 1947 v lese nazývaném Zika. Přenáší ho komáři rodu Aedes aegypti a v únoru kvůli němu Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila celosvětový stav nouze. Do ústavu v Ústí nad Labem volají těhotné ženy a muži, kteří cestovali v oblastech zasažených virem Zika. Jedna žena byla v Dominikánské republice, otěhotněla a bála se, aby nebyla nakažená virem Zika, protože ji tam poštípali komáři, testy ale dopadly dobře. Jiná těhotná žena, která se vrátila z Kapverd, a muž, který byl v Mexiku, se také nechávají testovat.

Další související články:

Podle WHO je v Brazílii až jeden a půl milionu nakažených a objevilo se tam přes 4180 případů mikrocefalie, tu nepřežilo již 40 novorozenců. Evropa by se podle WHO měla začít připravovat na jaro a léto a případnou ochranu lidí, podle střediska pro prevenci a kontrolu nemocí CDC totiž hrozí, že by virus Zika mohl přenášet komár tygrovaný. Ten se nachází v jihoevropských státech Španělsku, Itálii, Francii, Chorvatsku, Řecku a v jihovýchodním Rusku. Česku tedy bezprostřední nebezpečí nehrozí. O viru přibývají neustále nové informace a celá situace kolem něj je mírně nepřehledná, například se již zjistilo, že je přenášen spermatem, avšak neví se, jak dlouho virus ve spermatu zůstává. Není zatím jasné, zdali bude nakažená žena mít v budoucnosti možnost nepoškozeného těhotenství.

Ústav v Ústí nad Labem poskytuje poradenství všem lidem cestujícím do postižených oblastí, radí jim, že je dobré nosit impregnované oblečení s dlouhými rukávy i nohavicemi, spát pod moskytiérou a mít sítě v oknech i dveřích. V ústavu také provádí test krve i moči, který zjistí akutní onemocnění, i týden po jeho skončení.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události