Kdo má nárok na lázně

Máte zdravotní problémy a rádi byste jeli do lázní? Jste po operaci a lázně by přišly vhod? Prodělali jste onkologickou léčbu a stále se necítíte dobře? Myslíte si, že by vám lázně pomohly?

Jak se zorientovat v možnostech lázeňské péče

Pochopitelně ne každý, koho bolí záda, nebo je po úrazu, má na lázně nárok. Přidělení lázeňského poukazu má jasná pravidla. Koho se zeptat, nebo kde zjistit informace? Jako první krok je dobré podívat se na internetové stránky ministerstva zdravotnictví, které mají zveřejněný tak zvaný indikační seznam pro lázeňskou péči.

Indikační seznam pro lázeňskou péči

V tomto seznamu si vyhledáte příslušnou indikační skupinu, do které spadá vaše onemocnění, a v tabulce najdete nemoc, kterou trpíte, nebo váš pooperační stav. Tabulka dává přehlednou informaci o možnostech lázeňské péče, délce lázeňského pobytu, rozsahu úhrady pojišťovnou a také termínu, do kterého je bezpodmínečně nutné nastoupit lázeňskou léčbu.

Termín nástupu do lázní

Jako jedna z nejdůležitějších podmínek přidělení lázeňského poukazu je termín nástupu. O možnostech lázeňské léčby vás totiž zpravidla nikdo nebude informovat. Není to povinnost ani ošetřujícího lékaře, ani sestry, je to čistě vaše věc, takže se lehce může stát, že šanci na lázně z neznalosti promarníte. Pokud jako příklad uvedeme, jste po operaci zlomeniny kotníku třeba rok, váš nárok na tuto léčbu zanikl, termín nástupu do lázní je totiž 6 měsíců od operace.

Komplexní nebo příspěvkové

A jak rozumět údaji K 28, nebo P 21? Písmeno K značí lázně takzvaně komplexní, dříve označované jako křížkové. Pojišťovna vám uhradí jak lázeňskou péči, tak pobyt i stravu. Písmeno P je pro péči příspěvkovou, pojišťovna poskytne péči a pobyt a stravu si hradíte sami. Číselný údaj vypovídá o délce lázeňského pobytu.

Na koho se obrátit se žádostí a jaké lázně zvolit

V tabulce zjistíte i lékařské odbornosti, které jsou kompetentní pro příslušné onemocnění podat žádost o lázeňskou péči, bývá to zpravidla lékař, ke kterému docházíte se svým onemocněním, případně váš obvodní lékař. Jsou zde vyjmenované i lázně, které poskytují specializovanou léčbu konkrétního onemocnění.

Sepsání žádosti o lázeňskou péči

Nyní jste už získali malý přehled, zdali na lázně nárok máte, na jejich rozsah a na možnosti do kterých lázní vyrazit. Samotná volba z nabídky lázní je už na vás, závisí na vašich preferencích. Rozhodně je dobré si výběr rozmyslet než se vydáte k lékaři sepsat žádost. Vaše volba musí být v žádosti obsažena. Takže nezbývá než se objednat do ordinace k sepsání žádosti, kterou revizní lékař po odsouhlasení pošle přímo lázním, a ty vás následně vyzvou k nástupu.
 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události