První dva případy viru Zika v Česku

Ve středu 24. února oznámilo ministerstvo zdravotnictví, že byly objeveny první dva případy nakažení virem Zika. Nakažení jsou muž a žena, oba jsou zatím v dobrém zdravotním stavu. Nákazu virem si přivodili v Karibiku. Virus Zika je v Latinské Americe spojován s narozením dětí s malými hlavami a nedovyvinutým mozkem, tzv. mikrocefalií. Nákaza virem se přenáší z matky na plod a zřejmě i pohlavním stykem. Kvůli viru je vyhlášen celosvětový stav nouze Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

„Mohu oficiálně potvrdit, že v České republice máme dva případy nakažení virem zika," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Nejedná se však ani v jednom případě o těhotnou ženu, a tak není důvod k obavám o mikrocefalii, nemoc dotyčných nakažených tedy probíhá jako běžná chřipka. Nakažená žena se vrátila z Dominikánské republiky a nakažený muž je pobývající na ostrově Martinik. Byli vyšetřeni v nemocnici Na Bulovce, nyní jsou v ambulantním léčení a jsou v dobrém zdravotním stavu.

„Jde o zavlečené onemocnění z oněch oblastí, kam jsme nedoporučovali našim občanům cestovat,“ uvedl také ministr zdravotnictví. Upozornil, že virus Zika je nebezpečný pouze v těhotenství: „Pokud nejste těhotnou ženou nebo neplánujete těhotenství, tak se v podstatě projevuje jako chřipka.“ Již dříve bylo vládou ČR rozhodnuto, že se nebudou přijímat žádná speciální opatření v souvislosti s případným výskytem tohoto viru v Česku. Nepřenáší se totiž vzduchem jako chřipka, a tak se nebude v ČR aktivovat systém pro zvládání vysoce nakažlivých nemocí. Virus Zika, kvůli kterému je vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací (WHO) celosvětový stav nouze, je přenášen komárem, který nežije v Česku. Průběh nemoci je podobný chřipce a neexistuje na ní lék. Mezi lidmi se přenáší zřejmě z matky na plod, pravděpodobně také pohlavním stykem.

Další související články:

První objev tohoto viru se udál v Ugandě v roce 1947, aktuální nákaza začala v loňském roce v Brazílii, odtud se šířila do dalších latinskoamerických zemí a následně i do Evropy, všichni pacienti však přišli k nákaze v Latinské Americe.

Základní informace o nákaze virem a postup při podezření dostala všechna zdravotnická zařízení v ČR, jak potvrdil hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Největší komplikace představuje virus především u těhotných žen. Je spojován se zastavením růstu mozku plodu. Toto tvrzení ale zatím nebylo potvrzeno klinickou studií. Varování před výskytem viru v Brazílii a Kolumbii vydalo Ministerstvo zahraničí ČR již v prosinci a později ho rozšířilo na celý region Latinské Ameriky. Těhotné ženy či ženy, které se chystají otěhotnět, by do Latinské Ameriky neměly cestovat vůbec, ostatním českým občanům bylo doporučeno chránit se před bodnutím komárů.

Ze zasažených zemí zůstává Dominikánská republika jednou z nejpopulárnějších destinací, uvedl mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch: „Registrujeme pouze několik jednotlivých případů, kdy jsme těhotným ženám umožnili zdarma změnit destinaci. Podobně postupují i velké německé cestovní kanceláře.“


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události