Nachlazení nebo chřipka?

Máte rýmu, posmrkáváte, cítíte únavu svalů, bolest hlavy nebo krku? Častokrát netušíme, co se s námi na podzim a v zimě děje a ztrácíme se mezi pojmy angína, chřipka, nachlazení, zánět dutin či nosohltanu.
Nejčastěji si pleteme chřipku a nachlazení - jedno podceňujeme a druhé naopak. Uveďme si šest symptomů, které nám pomohou rozeznat, zda se nejedná o chřipku a nemáme si tedy dávat větší pozor a zbytečně neriskovat své zdraví.

1. Horečka
Horečka je jedním z nejspolehlivějších ukazatelů. U nachlazení máme pouze zvýšenou teplotu nepřesahující 38°C a často si jí ani nevšimneme. Horečka se pohybuje mezi 39°C až 40°C a je signálem ukazující na chřipku. Je nám špatně a většinou jen poleháváme a odpočíváme.


2. Kašel
Kašlem si tělo snaží uvolnit dýchací cesty. U nachlazení obvykle kašleme mírně a netrvá to příliš dlouho, nijak nás to nevyčerpává a do dvou týdnů začne kašel ustupovat. Naopak silný, vyčerpávající kašel je příznakem chřipky spolu s pálením v a drážděním v krku.


3. Bolest hlavy
Bolest hlavy může způsobovat – nedostatečný pitný režim, únava, počasí, stres a hluk. Nachlazení může být také doprovázeno bolestí hlavy, která ale častokrát sama odezní a není tak palčivá. Při chřipce máme naopak silnou bolest hlavy, se kterou si nevíme rady, jelikož většinou nezabírají ani léky.


4.  Bolest kloubů
Silnou bolest kloubů způsobuje chřipka. Nachlazení není většinou provázeno žádnou bolestí kloubů nebo pouze mírnou.


5. Únava
Příčiny únavy mohou být nejrůznější – vyčerpání, stres, přepracování. Únava může být také příznakem vážnějších nemocí. Při nachlazení pozorujeme mírnější únavu, která ale brzy vymizí. Silná únava doprovází chřipku a často přetrvává i dva až tři týdny po jejím vyléčení.


6. Další komplikace
Chřipka je často provázena dalšími komplikacemi, které mohou být závažné až smrtelné a nachlazení nedoprovázejí. Konkrétněji se může jednat o zánět mozkových blan, záněty srdečního svalu, zápal plic, nebo zhoršení průběhu jiných nemocí. MUDr. Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu konkretizuje:  „V ČR ročně umírá přibližně 2000 lidí na nemoci, které s chřipkou souvisejí,“.
Zatímco léčba chřipky trvá většinou mnoho týdnů a je poměrně komplikovaná, nachlazení se léčí krátku dobu a je běžným onemocněním. Chřipka také může zanechat následky na celém těle, které se mohou v budoucnu projevit. Před chřipkou se jde ochránit očkováním. Vakcína stojí kolem 200 Kč a je některými pojišťovnami hrazena.


(Nehodnoceno)

0
1Honza4. 2. 2014 9:27:32
Dobrý den, chtěl bych poprosit o krátké vyjasnění mé zdravotní situace. Mám problém, spočívající v opakovaných zánětech zubů, díky kterým již mám vytržené obě 6-ky stoličky a stejný osud zřejmě čeká i 5-ky, které mám již půl roku otevřené a při každém pokusu o zaplonbování šíleně oteču.V loňském roce jsem měl díky zánětům třikrát antibiotika a ode dneška mám další. Nebolí mně zuby, ale kosti a to vždy když malinko nastydnu, začne mně bolet celá levá strana hlavy a to už vím, že do týdne se mi udělá na spodní čelisti doslova hnisavý pytel, který stomatolog řeší vyčištěním kanálků a částečnou resekcí. Mám ale pocit, že můj problém není v zubech, nýbrž někde v dutinách, kde se mi shromažďuje nějaká infekce, která poté vystřelí do spodní čelisti, což v případě otoku pozotuji právě na tohoto klesání k čelisti. Nyní po antibiotikách a B, již neotékám, leč bolest která mne paralyzuje, je hrozná. Celkem mi zabírá ibalgin grip po kterém to chvilku nebolí, jinak vyjma antibiotik nic. Chci se zeptat, zda existuje nějaká možnost cílení léčby přímo do dutin, abych měl ještě nějaké zuby. Moc děkuji za Vaši odpověď. H.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události