Určitě jste o něm již někdy slyšeli. Na internetu si zadáte své příznaky a vyskočí vám diskuze s lékaři na toto téma. Co a kde vznikl E-health se dozvíte v tomto článku.
E-health je obor, označující zdravotnictví v internetovém prostředí. Nejprve přišli eRecepty a eNeschopenky. Teď se můžete o svých problémech poradit s lékařem na internetu.
E-health neboli lékařství po telefonu či internetu je u nás teprve v začátcích, ale stále se získávají nové poznatky. Dříve si každý myslel, že pro určení své nemoci je nutná návštěva lékaře, v posledních letech, tomu však tak není.
Cílem digitálního zdravotnictví je dodat posilu lékařům a urychlit zdravotnickou péči a zmenšit počet obětí, kvůli pomalé zdravotnické péči.
K největšímu nárůstu došlo při období pandemie Covid-19. Spousta lidí potřebovala psychoterapeuta, ale z důvodu pandemie se nemohli sejít. Proto se začali scházet v online prostředí či po hovoru. Pacientům dopřává větší komfort a nemusí se stydět, mluvit o svých problémech, protože jsou v pohodlí domova.
Součástí je elektronické předepisování léků (eRecept), preventivní péče, diagnostika a jiné tradiční lékařské úkony.
V zaostalých částech světa jako je Afrika je nedostatek normálních zdravotníků, natož E-health portálů. Spousta lidí musí dojíždět kilometry daleko, aby získali alespoň nějakou lékařskou pomoc.
První zmínka o E-health v České republice je z roku 2004. Celosvětově byl tento pojem uveden roku 1999 v Londýně. Předchůdce E-health je telemedicína, která tu je již delší dobu. Představuje dálkový přenos informací a dálkové poskytování zdravotnických služeb. Z výše uvedených informací, je jasné, že E-health je pojem poměrně mladý. Rozšířil se i s rozšířením internetu.
Díky revoluci ve zdravotnictví a přenesení několika set pacientů do online prostředí, sníží se náklady na zdravotnictví. Také se postupně získávají nové postupy, jak se o pacienty starat a jsou kvalitnější a rychlejší výsledky vyšetření. Právě do této kategorie patří již zmíněný E-health.
Digitální revoluce přinesla spoustu změn i pro jiné obory, ovšem pro zdravotnictví dodala ty největší změny, které lékařům ušetří práci. Digitalizace je velmi důležitým prvkem v denním životě, umožňuje efektivnější práci díky výkonným telefonům a počítačům. Digitální revoluce se postupně rozšiřuje po celém Světě, nejrozšířenější je v Americe a Japonsku.
Mnoho vědců tvrdí, že do několika desítek let, nebudou běžní lékaři, za kterými si dojdete do ordinace potřeba. Lékaři se přemístí do online prostředí a nebo je nahradí umělá inteligence a budou pouze provádět některá vyšetření.
https://www.ictworks.org/digital-health-solutions-in-africa/#.Y_YhQK-ZPcs