Kinetóza u dětí, aneb mami zastav, budu blinkat!

Některé děti si cestu autem doslova užívají. Pro jiné jde o poměrně nudnou záležitost, ale jsou děti, pro které je cesta autem doslova jízdou do pekla. Cestování s dětmi je náročné za každých okolností – pomoci jim do sedaček, všechno zabalit a naskládat do auta. Pokud je navíc dítěti za jízdy špatně, může dovolená skončit rychleji, než doopravdy začne.

Kinetóza je nemoc z pohybu. Laicky řečeno jde o stav, kdy je dětský mozek zmatený z rozporuplných signálů, které k němu přicházejí zvenčí. Mozek takové signály nedokáže pořádně zpracovat a vyrovnat se s nimi. Ve své podstatě není schopen pochopit, jak je možné, že se hýbe, i když pro to nic nedělá. V důsledku toho se u dítěte projevuje silný pocit nevolnosti doprovázený zvracením nebo motáním hlavy.

Kinetózou trpí převážně děti, ale ani dospělí nejsou výjimkou. Děti jsou však na takové stavy mnohem citlivější. Kinetózu je možné u dětí pozorovat již od jejich 2. roku života. V tomto období totiž v mozku dozrává centrum rovnováhy. Oči za jízdy posílají mozku signál, že je dítě v pohybu – mozek takovému signálu nerozumí, protože ví, že tělo stojí. Kinetóza se však nevyskytuje pouze u jízdy autem, ale i v prostředcích hromadné dopravy. Výjimečně i v letadle.

I v případě kinetózy je řešení, díky kterému si můžete užít cestu v klidu…

Cesta na dovolenou, k lékaři nebo na nákup už nemusí končit uklízením pozvraceného čalounění. Vyzkoušejte některé z našich doporučení a užijte si cestu na plný plyn.

Večer moudřejší ráno

Nevolnostem za jízdy předejdete ideálně tak, že vyjedete na večer, zejména pokud před sebou máte dlouhou cestu. Při jízdě večer je totiž veliká šance, že dítě usne a vyhne se tak pocitu nevolnosti. Navíc v noci nejsou okolní vjemy tak silné, a mozek je lépe zpracuje.

Pokud není možné vyjet na večer, vyhraďte si na denní jízdu dostatek času. Dělejte pravidelné přestávky, na kterých vždy nechte dítě vystoupit, aby se nadýchalo čerstvého vzduchu.

Pojízdný dětský koutek

Cestování autem může být pro dítě zdlouhavé. Zatímco vy jako rodiče máte před sebou vidinu teplého moře, pro dítě jde o nudnou cestu, při které musí jen sedět. Mnoho z nás tak dětem s sebou berou knížky, tablety s pohádkami nebo hračky. Takové aktivity mohou dítěti zkrátit čas, ale nepřispějí ke klidné cestě bez kinetózy.

Písmenka či obraz na jednom místě totiž jen prohlubují rozdíl mezi ubíhající krajinou a sedícím dítětem, který mozek nedokáže vyrovnat. Z pohádky se tak rychle může stát thriller s hororovým koncem v podobě poblinkané autosedačky. Doporučením, jak dítě zabavit, je zpívání písniček. Nahrajte si sebou písničky z oblíbených pohádek a zpívejte je společně s ním.

Plné bříško, spokojené dítě

Prázdný žaludek má mnohem větší sklony ke vzniku nevolnosti. Na cestu je dobré vyjíždět s najezeným dítětem, nikoliv s hladovým. Jídlo před cestou by však mělo být nejen chutné, ale i lehké a snadno stravitelné. Vynechte proto zastávku u Mc’Donalds nebo KFC. Výbornou alternativou je ovoce v podobě banánu nebo jablka. Dobře stravitelné jsou i kukuřičné křupky, dětské suchary nebo sušenky. Pamatujte i na množství cukru. Pokud dítě během deseti minut spořádá tři kousky čokoládové sušenky, těžko docílíte rychlého usnutí.

Samozřejmostí je i dostatek tekutin, jako je čistá minerální voda nebo vychlazený čaj.

Pozor, zatáčka!

Důležitá je i volba cesty. Jízda autem k moři většinou bývá po dálnicích, které jsou rovné a rychlé. Může se stát, že budete projíždět i menšími okrsky, které jsou plné zatáček. Pokud vyrážíte na hory, nebývá neobvyklá jízda serpentinami, které mohou hlavu i žaludek dítěte pořádně potrápit.

I taková překážka se dá zvládnout. Nejlepším řešením je vybrat co největší část cesty po dálnici a rovných úsecích. Pokud pojedete v zatáčkách pomalu a plynule, vyhnete se riziku zvracení. V případě ostrých zatáček je dobré dítěti otevřít okénko, aby při tom dýchalo čerstvý vzduch.

Zázračná příroda

Spolehnout se můžete i na pomoc přírody. Skvělým pomocníkem je zázvor, který můžete koupit v lékárně v podobě lízátek. Dítě tak bude mít radost z cukrovinky a zároveň se mu díky zázvoru uklidní žaludek i nevolnost. Pokud ze zázvoru připravíte pití, zvládnete tím „zabít“ dvě mouchy jednou ranou – příjemně osvěžíte dítě, doplníte tekutiny a uklidníte žaludek.

Výborná je i máta. Tato voňavá bylinka rychle uklidní rozhoupaný žaludek. I z ní můžete udělat chutný čaj, doslazený medem nebo chladivý obklad, který přiložíte na čelo dítěte.

Díky neustálému vývoji v medicíně je samozřejmě možné koupit již hotové přípravky proti nevolnostem. Vždy je důležité číst příbalový leták a dbát na svůj rozum a stav dítěte.

Proti proudu

Jedním z ozkoušených tipů, jak se vyhnout nevolnostem při jízdě autem, je posadit dítě proti směru jízdy. V České republice se doporučuje otočit do protisměru dětskou sedačku až do 3 let dítěte. Pokud jede dítě proti směru jízdy, nemá čas vnímat podněty zvenčí a nezatěžuje tím dětský mozek.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události