Umělá inteligence (AI) díky schopnosti strojového, hloubkového učení může díky velkému objemu dat, které se v průběhu času podařilo ve zdravotnictví nashromáždit využívat ke zkvalitňování lékařské péče. V jakých ohledech je AI nápomocná, nebo dokonce radikálně mění zdravotní obory a péči pro pacienty? Tady je několik příkladů.
Diagnostika
Umělá inteligence může být použita k analýze obrazových dat, jako jsou rentgenové snímky a CT. AI dokáže detekovat různé abnormality a předpovídat diagnózy.
Personalizovaná léčba
Na základě klinických nebo genetických dat může AI sama navrhovat léčebný plán pro jednotlivé pacienty a díky tomu zvyšovat účinnost léčby a minimalizovat vedlejší účinky.
Robotická chirurgie
AI může být integrována do robotických systémů, to vede k přesnější, a především k méně invazivní chirurgii. Tyto robotické systémy pomáhají chirurgům přesněji provádět operace a snižovat riziko lidských chyb.
Virtuální asistenti
Potřebujete poradit, něco vás trápí? AI bude moct pomáhat lidem podporu a samodiagnostiku nebo dávat preventivní doporučení a monitorovat zdravotní stav pohodlně z vašeho obýváku.
Vývoj léků a objevování nových terapií
AI může být využívána k analýze biochemických a genetických dat s cílem vyvinout léčbu nebo účinnější léky.
Organizace a plánování
Efektivita práce, optimalizace procesů ve zdravotnických provozech může celkově zlepšit zdravotní péči pro pacienty. Ať už lepší plánování rozvrhu operací nebo čekací dobu ocení, jak lékaři tak jejich pacienti.
A to ještě není vše. Zároveň je ale důležité zdůraznit, že AI není schopna nahradit empatii, zkušenosti a lidskou intuici. Poslední slovo by měli mít vždy odborní pracovníci. AI má tedy velké přínosy, ale i určitá rizika se kterými je třeba počítat a připravit se na ně, jako například nezbytnost etické odpovědnosti, soukromí pacientů a další nezbytná témata vztahu k právům pacientů bez rozdílu.
Díky AI se může snížit počet chyb, zvýšit efektivita a kvalita zdravotní péče, ale zároveň je nutné zachovat lidský rozměr.
Zdroje:
https://www.ibm.com/topics/artificial-intelligence-healthcare
https://www.europarl.europa.eu/thinktank/en/document/EPRS_STU(2022)729512