Umělá inteligence ve zdravotnictví

Umělá inteligence (AI) díky schopnosti strojového, hloubkového učení může díky velkému objemu dat, které se v průběhu času podařilo ve zdravotnictví nashromáždit využívat ke zkvalitňování lékařské péče. V jakých ohledech je AI nápomocná, nebo dokonce radikálně mění zdravotní obory a péči pro pacienty? Tady je několik příkladů.

Diagnostika

Umělá inteligence může být použita k analýze obrazových dat, jako jsou rentgenové snímky a CT. AI dokáže detekovat různé abnormality a předpovídat diagnózy.

 

Personalizovaná léčba

Na základě klinických nebo genetických dat může AI sama navrhovat léčebný plán pro jednotlivé pacienty a díky tomu zvyšovat účinnost léčby a minimalizovat vedlejší účinky.

 

Robotická chirurgie

AI může být integrována do robotických systémů, to vede k přesnější, a především k méně invazivní chirurgii. Tyto robotické systémy pomáhají chirurgům přesněji provádět operace a snižovat riziko lidských chyb.

 

Virtuální asistenti

Potřebujete poradit, něco vás trápí? AI bude moct pomáhat lidem podporu a samodiagnostiku nebo dávat preventivní doporučení a monitorovat zdravotní stav pohodlně z vašeho obýváku.

 

Vývoj léků a objevování nových terapií

AI může být využívána k analýze biochemických a genetických dat s cílem vyvinout léčbu nebo účinnější léky.

 

Organizace a plánování

Efektivita práce, optimalizace procesů ve zdravotnických provozech může celkově zlepšit zdravotní péči pro pacienty. Ať už lepší plánování rozvrhu operací nebo čekací dobu ocení, jak lékaři tak jejich pacienti.

 

A to ještě není vše. Zároveň je ale důležité zdůraznit, že AI není schopna nahradit empatii, zkušenosti a lidskou intuici. Poslední slovo by měli mít vždy odborní pracovníci. AI má tedy velké přínosy, ale i určitá rizika se kterými je třeba počítat a připravit se na ně, jako například nezbytnost etické odpovědnosti, soukromí pacientů a další nezbytná témata vztahu k právům pacientů bez rozdílu.

Díky AI se může snížit počet chyb, zvýšit efektivita a kvalita zdravotní péče, ale zároveň je nutné zachovat lidský rozměr.

 

Zdroje:

https://www.ibm.com/topics/artificial-intelligence-healthcare

https://www.pwc.com/gx/en/industries/healthcare/publications/ai-robotics-new-health/transforming-healthcare.html

https://www.europarl.europa.eu/thinktank/en/document/EPRS_STU(2022)729512


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události