Onemocnění virem chřipky A(H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezónní chřipka člověka. Šíří se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání. Branou vstupu infekce do lidského organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky.
Příznaky onemocnění jsou podobné projevům běžné sezónní chřipky
Počátek onemocnění se projevuje obvykle velmi rychlým nástupem typických příznaků:
Pokud se u Vás objeví některé z těchto příznaků a nejste osoba trpící závažným chronickým onemocněním, ZŮSTAŇTE V DOMÁCÍ IZOLACI. Při nekomplikovaném průběhu onemocnění se doporučuje léčba jako u sezónní chřipky, tj. klid na lůžku, tlumení horečky a dalších příznaků onemocnění volně prodejnými léky, dostatek tekutin a vitamínů ve stravě, popř. vitamínové doplňky.
Máte chřipkové příznaky a lékař Vám doporučil zůstat doma
Chcete snížit pravděpodobnost, že se nakazíte chřipkou?
Patříte-li do výše uvedené rizikové skupiny osob a máte–li na základě příznaků podezření na chřipkové onemocnění, bezprostředně kontaktujte svého lékaře. Ve Vašem případě by zbytečný odklad léčby mohl mít závažné následky. Nezapomeňte sebe a školní děti nechat očkovat proti běžné sezónní chřipce! O možném očkování předškolních dětí se poraďte s praktickým lékařem pro děti a dorost. Očkování je jediný způsob, jak nejlépe zabránit nákaze sezónní chřipkou
a v některých případech předejít komplikovanému průběhu onemocnění chřipkou A (H1N1). Pro další informace, týkající se očkování se obraťte na svého praktického lékaře. Očkování proti sezónní chřipce je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění u osob starších 65 let a u osob s vybranými zdravotními indikacemi.
DOMÁCÍ LÉČBA:
Chřipka je virové onemocnění, proto v případě průběhu onemocnění bez komplikací od lékaře nečekejte žádná antibiotika. Ta účinkují výhradně a jen proti bakteriím a nemají žádný vliv na virus chřipky. Jsou určena jen pro případy, kdy se původně virové onemocnění zkomplikuje bakteriální infekcí. Základem léčby nekomplikovaného průběhu onemocnění je klid na lůžku, dostatek tekutin a vitamínů. K potlačení jednotlivých příznaků chřipky pomohou následující volně prodejné léky:
TEPLOTA A BOLESTI - analgetika, antipyretika.
Užijte je ve chvíli, kdy tělesná teplota měřená v podpaží přesáhne 38 °C, nebo nemocný trpí bolestmi hlavy, kloubů a svalů. Nejrozšířenější jsou léčivé přípravky obsahující následující léčivé látky: paracetamol, ibuprofen, kyselina acetylsalicylová a to buď samostatně nebo v kombinaci s dalšími léčivými látkami určenými ke zmírnění symptomů chřipky. KAŠEL (zpravidla nejdříve suchá fáze, pak následuje fáze vlhká, produktivní) léky k potlačení kašle (ANTITUSIKA) – jsou vhodné většinou na počátku onemocnění, kdy je kašel dráždivý a suchý. Tyto léčivé přípravky je možné použít i v případě, že kašel trvá delší dobu a pacienta vysiluje.
Léky podporující odkašlávání (EXPEKTORANCIA) – napomáhají rozpouštění hlenu, který se tvoří v dýchacích cestách a tím usnadňují odkašlávání. Tyto léčivé přípravky jsou vhodné v případě, že máte spíše vlhký produktivní kašel.
UCPANÝ NOS - kapky nebo spray do nosu, u dětí též jiné přípravky na bázi mořské soli nebo fyziologického roztoku. Na trhu jsou různé druhy nosních kapek (s mírně dezinfekčním účinkem, způsobující splasknutí nosní sliznice a kombinované kapky s mírně protialergickým účinkem). Vhodnost použití konkrétního léčivém přípravku konzultujte s lékárníkem.