Záhady psychosomatických onemocnění: Jak naše mysl ovlivňuje naše tělo

Abyste se naučili předcházet vzniku psychosomatických onemocnění, je nutné si v první řadě utřídit myšlenky, vnímat své pocity a zamyslet se nad svým chováním vůči druhým. Důležitým aspektem je také naučit se ovládat stres ve vypjatějších situacích. Není snadné udržet si nadhled, když celý měsíc pracujete přesčas, nemáte čas na rodinu ani na přátele a váš soukromý život je na bodu mrazu. S občasným stresem si naše tělo dokáže ještě poradit, v dlouhodobějším horizontu se však mohou projevit, mimo únavy, přílišného smutku a úzkosti, i fyzické obtíže. Pojďme zjistit, jak se psychosomatickým onemocněním vyhnout obloukem.

Které životní změny mají dopad na naše psychické zdraví?

Než se vydáme po cestě za zlepšením psychického zdraví, představme si příklady životních změn, které ovlivňují naše vnímání:

 

 • výpověď v zaměstnání
 • narození potomka, ale také jeho odchod z domova za vlastním životem
 • vyrovnání se s úmrtím v rodině či v okruhu přátel
 • náročná příprava svatby
 • rozvod
 • nemoc či vážnější zranění
 • povýšení v zaměstnání a očekávání vyšších nároků s tím spojených
 • nedostatek financí
 • stěhování do nového prostředí

 

Nenechme se mýlit. I pozitivní a žádoucí změny jsou stejně stresující jako ty nechtěné. Vaše tělo reaguje na vše, o čem přemýšlíte, jak se cítíte i jakým způsobem jednáte s ostatními lidmi. Jedná se o úzké propojení mysli a těla. Když se budete dlouhodobě nacházet ve stresu, prožívat úzkost či rozrušení, vaše tělo dříve či později zareaguje projevem fyzických obtíží. Uveďme příklad: Opustil vás blízký člověk a vyrovnání s jeho smrtí je obtížnější, než jste očekávali. Stále se propadáte do hlubokého smutku a trápíte se. V takových chvílích se u vás může projevit zvýšení krevního tlaku či dojít k výskytu žaludečních vředů.

 

Jak zlepšit psychické zdraví a vyhnout se psychosomatickým onemocněním?

Prvním krokem je uvědomit si své emoce a snažit se pochopit, proč je prožíváme. Rozklíčováním možných příčin smutku, stresu i úzkosti vylepšíme své emoční zdraví. Představme si několik užitečných tipů:

 • Vhodně vyjádřete své pocity
  Dlouhodobé zadržování emocionálních stavů vám může značně přitížit. Je proto vhodné nebát se svěřit s trápením vašim blízkým. Mějte však na paměti, že ani rodina či blízcí přátelé vás nemusí být vždy schopni pochopit. Zvažte proto, komu konkrétnímu můžete důvěřovat, kdo vás vyslechne a poskytne vám oporu. Pokud je vaše psychické zdraví nalomeno natolik, že vaše blízké nechcete ranit, popřípadě ve vašem okolí nemáte nikoho, komu se můžete svěřit, vyhledejte odbornou pomoc.
 • Snažte se žít vyrovnaný život
  Zamyslete se nad tím, za co jste v životě vděční. Pokuste se nebýt posedlí problémy v zaměstnání, ve škole či doma. Nepředstírejte, že jste šťastní, když máte plnou hlavu negativních pocitů. Dejte emocím volný průchod. Nezapomínejte však na vše pozitivní, co se vám v průběhu života událo. Pokud si potřebujete utřídit myšlenky, vhodným nástrojem může být deníček, ve kterém se vypíšete ze všeho, co vás trápí i co vás dělá šťastnými.
 • Rozvíjejte vaši psychickou odolnost
  Průzkumy ukázaly, že odolní lidé jsou schopni se lépe vypořádat s náhlým návalem stresu. Důležité je mít podporu od vašeho okolí, udržet si pozitivní pohled na sebe sama i na ostatní a mít nadhled.

 

Zdroje:

https://www.huffpost.com/entry/how-your-mind-affects-you_b_7204636

https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-are-our-minds-connected-to-our-bodies

https://wellbe-global.medium.com/how-does-our-mind-affect-our-body-and-vice-versa-def99803b84a

 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události