Abyste se naučili předcházet vzniku psychosomatických onemocnění, je nutné si v první řadě utřídit myšlenky, vnímat své pocity a zamyslet se nad svým chováním vůči druhým. Důležitým aspektem je také naučit se ovládat stres ve vypjatějších situacích. Není snadné udržet si nadhled, když celý měsíc pracujete přesčas, nemáte čas na rodinu ani na přátele a váš soukromý život je na bodu mrazu. S občasným stresem si naše tělo dokáže ještě poradit, v dlouhodobějším horizontu se však mohou projevit, mimo únavy, přílišného smutku a úzkosti, i fyzické obtíže. Pojďme zjistit, jak se psychosomatickým onemocněním vyhnout obloukem.
Které životní změny mají dopad na naše psychické zdraví?
Než se vydáme po cestě za zlepšením psychického zdraví, představme si příklady životních změn, které ovlivňují naše vnímání:
Nenechme se mýlit. I pozitivní a žádoucí změny jsou stejně stresující jako ty nechtěné. Vaše tělo reaguje na vše, o čem přemýšlíte, jak se cítíte i jakým způsobem jednáte s ostatními lidmi. Jedná se o úzké propojení mysli a těla. Když se budete dlouhodobě nacházet ve stresu, prožívat úzkost či rozrušení, vaše tělo dříve či později zareaguje projevem fyzických obtíží. Uveďme příklad: Opustil vás blízký člověk a vyrovnání s jeho smrtí je obtížnější, než jste očekávali. Stále se propadáte do hlubokého smutku a trápíte se. V takových chvílích se u vás může projevit zvýšení krevního tlaku či dojít k výskytu žaludečních vředů.
Jak zlepšit psychické zdraví a vyhnout se psychosomatickým onemocněním?
Prvním krokem je uvědomit si své emoce a snažit se pochopit, proč je prožíváme. Rozklíčováním možných příčin smutku, stresu i úzkosti vylepšíme své emoční zdraví. Představme si několik užitečných tipů:
Zdroje:
https://www.huffpost.com/entry/how-your-mind-affects-you_b_7204636
https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-are-our-minds-connected-to-our-bodies
https://wellbe-global.medium.com/how-does-our-mind-affect-our-body-and-vice-versa-def99803b84a