Jak se vypořádat s bolestmi zad a kloubů

Bolesti zad a kloubů jsou velmi nepříjemnou záležitostí a dokážou pořádně otrávit život. Mezi nejčastější příčiny, které bolesti zad způsobují, patří sedavá zaměstnání, špatné držení těla nebo špatná matrace. Jenom malé procento bolestí zad je způsobeno skutečnými nemocemi páteře. A z tohoto důvodu lze s bolestmi zad efektivně bojovat také pouhou změnou životního stylu. Podívejme se proto na různé způsoby, jak se s bolestmi zad a kloubů vypořádat.

Prevence je alfou i omegou

Při bolestech zad všechno začíná i končí prevencí. Tou nejlepší prevencí v jejich případě je cvičení a dostatek pohybu.

Cvičení přitom vůbec nemusí být nudné, spíše naopak. Na záda můžete cvičit nejrůznější základní protahovací a uvolňovací cviky, mezi které patří například:

  • kočičí hřbety,
  • rotace páteře,
  • rotace trupu vkleče či vestoje,
  • rotace hrudníku,
  • přitahování kolen k hrudníku,
  • boční úklony,
  • cviky s pánví.

Toto je pouze ukázka pár základních cviků, vybírat ale můžete z mnohem širší palety uvolňovacích cviků.

Zaměřit se ale můžete také na pilates nebo jógu. Do cvičení můžete zařadit také overball neboli gymnastický míč. Existují také malé overbally, na kterých můžete i sedět. Výborným cvičením na záda je také plavání. Procvičování zad proto může být velmi rozmanité.

Všechna uvedená cvičení jsou skvělá jako prevence. Pomohou vám ale i v těch případech, kdy už bolest zad vznikla. Při akutních bolestech zad si už ale musíte dávat pozor na víc věcí.

Správné sezení a ležení

Bolesti zad neodezní, dokud se nenaučíte správně sedět. Pokud se za počítačem hrbíte a strávíte za ním hodiny, pak se není čemu divit.

Sedět a pracovat ale musíte tak, abyste vždy měli záda rovná. Lokty, kyčle i kolena musí vždy držet pravý úhel. Tomuto přizpůsobte výšku židle a nastavení monitoru.

Pokud v práci zvedáte těžká břemena, musíte to také umět správně. Nikdy nic nezvedejte s ohnutou páteří, ta musí vždy směřovat pouze jedním směrem.

Dále vám při bolesti zad může pomoci i výměna špatné matrace. Ta je častou příčinou akutních bolestí.

Zajděte si na masáž

Ne pouze jednou – naučte se chodit na masáže pravidelně. Během masáže se celé zádové svalstvo krásně uvolní a zregeneruje.

Pokud jsou vaše bolesti svalového charakteru, dost možná je pouhá masáž dokáže vyřešit. V případě bolesti, která pochází z kloubů a páteře, se už ale musí přidávat i jiná léčba.

Zkuste bandáže a ortézy

Na přetížené a bolavé klouby může dost pomoci také obyčejná fixace. Bandáže na zápěstí, lokty, ramena či kolena seženete snadno. Po nasazení poskytnou kloubům oporu během zátěže a díky rovnoměrnému tlaku na danou oblast mohou snižovat také bolest.

Pokud jste vyzkoušeli všechno a stále si nevíte rady, budete muset sáhnout po nějakých léčivých přípravcích.

Léky a lékové formy tlumící bolest zad

Osvědčeným pomocníkem při bolestech zad jsou hřejivé gely ulevující od bolesti. Na klouby je dobrý například Aulin gel nebo Almiral gel. Alternativou jsou pak náplasti proti bolesti. Působí lokálně stejně jako gely, uvolňují napětí a mohou mít také hřejivý efekt.

Posledním tipem jsou pak léky působící celkově – analgetika. Při bolestech zad se osvědčily tablety jako je například Aulin, Ibalgin nebo Paralen.

 

Zdroje

https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2022/exercises-for-lower-back-pain.html

https://www.webmd.com/back-pain/features/manage-low-back-pain-home

 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události