Vše o hormonu štěstí serotoninu

Hormon štěstí je obecně známým pojmem, pod kterým si většina z nás představuje hormon ovlivňující naši náladu. Tento neurotransmiter má ale v našem těle daleko více důležitých funkcí, které jsou využívány v každodenním životě člověka. Protože mimo jiné ovlivňuje také naše duševní zdraví, lze jej právem považovat za jeden z nejdůležitějších neurotransmiterů, který se v našem těle nachází.

Aminokyselina získávaná z potravy

Nejen v mozku, ale především ve střevech nacházející se hormon je tvořen z aminokyseliny nazývané tryptofan. Tuto látku si naše tělo nedokáže samo vytvořit. Je tak velmi důležité dbát na vyváženou stravu a přijímat jej v potravě. Velké množství tryptofanu se nachází například v banánech a ananase, různých druzích ořechů, drůbeži či lososu a čokoládě.

Produkce ve střevech i mozku

Mylně se velmi často uvádí, že je tento hormon obsažen především v mozku. Velkou většinu, téměř 90 % tělem produkovaného serotoninu, najdeme ve střevech. Právě proto tento hormon hraje důležitou roli při podpoře našeho trávení a chránění našich střev. Zároveň je serotonin hormonem, který nám při konzumaci jídla říká, kdy už jsme se dostali do stavu sytosti.

Klíčovou funkci serotonin plní také u kostí. Konkrétně jeho hladina ovlivňuje jejich hustotu. Pokud se totiž ve střevech nachází více hormonu, snižuje se hustota kostí a může docházet dokonce i k osteoporóze, tedy řídnutí kostí a zvyšování jejich křehkosti.

Ovlivnění naší nálady i chuti

Zbývající procenta hormonu jsou pak produkována v našem mozku. Díky serotoninu probíhá mezi buňkami mozku a nervovým systémem vzájemná komunikace. Hladina serotoninu je klíčová při agregaci krevních destiček a ovlivňuje i naši náladu. Stojí na ní ale také naše chuť k jídlu.

Pokud hladina serotoninu klesne pod určitou hranici, dochází ke snížení přenosu nervových vzruchů. Díky tomu se člověk snadněji stává podrážděným, snižuje se jeho sexuální touha i chuť k jídlu a může se objevit také špatná nálada či deprese. Člověk také může hůře prožívat a reagovat na fyzickou bolest.

Zvýšení hladiny díky sluníčku či spánku

Produkce serotoninu je pro naše tělo klíčová nejenom při tvorbě dobré nálady, ale také při podpoře trávení či chuti k jídlu. Aby bylo jak tělo, tak také duše jedince zdravé a v pohodě, je potřeba udržovat vhodnou hladinu serotoninu v organismu. Toho lze docílit nejenom vyváženou stravou, ale také dostatečným množstvím spánku a častým pobytem na sluníčku, kde naše tělo doplňuje vitamin B. Negativní vliv na tvorbu hormonu pak má přílišná konzumace cukrů či alkoholu.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události