Hormon štěstí je obecně známým pojmem, pod kterým si většina z nás představuje hormon ovlivňující naši náladu. Tento neurotransmiter má ale v našem těle daleko více důležitých funkcí, které jsou využívány v každodenním životě člověka. Protože mimo jiné ovlivňuje také naše duševní zdraví, lze jej právem považovat za jeden z nejdůležitějších neurotransmiterů, který se v našem těle nachází.
Nejen v mozku, ale především ve střevech nacházející se hormon je tvořen z aminokyseliny nazývané tryptofan. Tuto látku si naše tělo nedokáže samo vytvořit. Je tak velmi důležité dbát na vyváženou stravu a přijímat jej v potravě. Velké množství tryptofanu se nachází například v banánech a ananase, různých druzích ořechů, drůbeži či lososu a čokoládě.
Mylně se velmi často uvádí, že je tento hormon obsažen především v mozku. Velkou většinu, téměř 90 % tělem produkovaného serotoninu, najdeme ve střevech. Právě proto tento hormon hraje důležitou roli při podpoře našeho trávení a chránění našich střev. Zároveň je serotonin hormonem, který nám při konzumaci jídla říká, kdy už jsme se dostali do stavu sytosti.
Klíčovou funkci serotonin plní také u kostí. Konkrétně jeho hladina ovlivňuje jejich hustotu. Pokud se totiž ve střevech nachází více hormonu, snižuje se hustota kostí a může docházet dokonce i k osteoporóze, tedy řídnutí kostí a zvyšování jejich křehkosti.
Zbývající procenta hormonu jsou pak produkována v našem mozku. Díky serotoninu probíhá mezi buňkami mozku a nervovým systémem vzájemná komunikace. Hladina serotoninu je klíčová při agregaci krevních destiček a ovlivňuje i naši náladu. Stojí na ní ale také naše chuť k jídlu.
Pokud hladina serotoninu klesne pod určitou hranici, dochází ke snížení přenosu nervových vzruchů. Díky tomu se člověk snadněji stává podrážděným, snižuje se jeho sexuální touha i chuť k jídlu a může se objevit také špatná nálada či deprese. Člověk také může hůře prožívat a reagovat na fyzickou bolest.
Produkce serotoninu je pro naše tělo klíčová nejenom při tvorbě dobré nálady, ale také při podpoře trávení či chuti k jídlu. Aby bylo jak tělo, tak také duše jedince zdravé a v pohodě, je potřeba udržovat vhodnou hladinu serotoninu v organismu. Toho lze docílit nejenom vyváženou stravou, ale také dostatečným množstvím spánku a častým pobytem na sluníčku, kde naše tělo doplňuje vitamin B. Negativní vliv na tvorbu hormonu pak má přílišná konzumace cukrů či alkoholu.