Prasečí chřipka: původce, symptomy, přenos

Onemocnění virem chřipky A(H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezónní chřipka člověka. Šíří se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání. Branou vstupu infekce do lidského organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky.

Původce
Jedná se o chřipkový vir typu A s označením A/H1N1, který se může přenášet z člověka na člověka. Prasata platí při přenosu nemoci za zvláště nebezpečná, protože se v nich mohou viry dobře množit. Vir typu H1N1 byl take původcem Španělské chřipky, která v letech 1918 až 1920 zabila na celém světě vice než 25 miliónů lidí.

Rozšíření, přenos
Vir patří mezi kapénkovou infekci a je přenášen všemi klasickými způsoby: podání rukou, kašel, kontakt s infikovaným místem (držadla v dopravních prostředcích hromadné dopravy).
Přestože vir vysoce pravděpodobně pochází z prasat, nevidí Světová zdravotnická Organizace žádné riziko v konzumaci tepelně upraveného vepřového masa. Vir podléhá, dle WHO, zkáze při zahřátí nad 70° C

Symptomy
Nákaza virem prasečí chřipky má podobné příznaky jako normální chřipka: náhlá horečka, svalová únava (bolest), suchý kašel a vyschlí krk. Specifickým faktorem může být silný průjem a nevolnost.

Nebezpečí
Nově zmutovaný vir se může rychle šířit, protože na něj není žádná přirozená imunita a potrvá měsíce, než bude vytvořena aktuální očkovací látka. Tento nově zmutovaný vir se odlišuje od ostatních ze skupiny H1N1 virů, kvůli tomu na něj klasické očkovaní proti skupině H1N1 není účinné. Obvyklá sezónní chřipka zabije každý rok na světe 250 až 500 tisíc  především starších lidí a kojenců. Většina lidí následně umírá na zápal plic. Vir prasečí chřipky je ale nebezpečný i pro mladší skupinu obyvatel.

Bezpečnostní opatření
V Mexiku jsou zavřené školy a univerzity v hlavním městě a dalších dvou krajích. Stovky veřejných akcí bylo zrušeno. V Mexiko-City, v jedné z největších světových metropolí je zavřeno na 70% obchodů,barů a restaurací, stejně tak kostelů a kin. Vláda radí omezit nebezpečný kontakt, jako podávání rukou a líbání při loučení na minimum. V Mexiku byl též ustanoven dekret, který dovoluje, lidi podezřelé z nákazy, izolovat. WHO ve spojením s tímto dekretem vytvořila speciální kontrolní centra, která se snaží zabraňovat dalšímu šíření.

Očkovací látky
Podle prvních testů se zdají být nyní používané očkovací látky nefunkčními. Odborníci z WHO a CDC se snaží izolovat čistý kmen viru, aby mohli začít vyvíjet a testovat nové přípravky. Přesto tento proces od izolovaní viru až po samotnou výrobu trvá několik měsíců. Očkovací látka musí projít velmi důkladnými testy, před samotnou aplikací na lidech.

Antivirové prostředky
Dle dosavadních znalostí se nabízejí dvě látky, které mohou být v léčbě úspěšné: Oseltamivir(obchodní název Tamiflu) a Zanamivir(obchodní název Relenza). Obě tyto látky zabraní nespecifickým způsobem množení chřipkových virů A a chřipkových virů B v lidském těle.

Mutace chřipkových virů
Chřipkové viry patří do skupiny nejvíce se měnících(mutujících) virů, které jsou známy. Vznik úplně nových typů je sice jen zřídka, ale zato je extrémně nebezpečný. Většinou potom přeskočí někde na světě z ptáka na člověka, nebo jako nyní v Mexiku, z prasete na člověka. Při následném pandemickém přenosu se mohou tyto nové viry potkat v nakažených buňkách se staršími viry. Při tomto setkaní hrozí následně riziko vzniku úplně nového typu chřipkového viru.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události