Epidemie spalniček vypukla

Rodiče odmítají dávat své děti očkovat a v Praze je tak od března vyhlášena epidemie spalniček. Lékaři varují, že nemocných bude v následujících týdnech přibývat. 

O spalničkách letos slýcháme poměrně často ze všech médií. Důvodem je jejich vysoký výskyt, který způsobila čím dál nižší proočkovanost společnosti. Během prvních třech měsíců loňského roku napočítali hygienici 38 případů, letos jich je za stejné období skoro 70 a číslo se má ještě zvyšovat.

Od března byla v Praze vyhlášena epidemie s osmačtyřiceti nakaženými pacienty, jejichž číslo se bude podle odhadů zvyšovat. Mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík na epidemii reagoval „Další vzestup počtu nemocných lze předpokládat. Několik dalších pacientů s podezřením na spalničky je nyní hospitalizováno v nemocnici a probíhá laboratorní ověření této infekce“.

Kde a proč se spalničky objevují

Spalničky se podle lékařů znovuobjevují především proto, že mnoho rodičů odmítá své děti nechat očkovat. V roce 2008 byly na území České republiky dva nakažení, v roce 2011 jich bylo sedmnáct, v minulém roce bylo evidováno 146 nakažených a v letošním roce je to již 67 (k 6.4.) podle údajů Státního zdravotního ústavu.

Gabriela Štěpanyová, mluvčí ministerstva zdravotnictví, uvedla, že v letošním roce bylo v České republice zatím identifikováno 67 nakažených. Velký počet pacientů nebyl naočkován a nemalá část z nich jsou děti.

V Praze čítají děti téměř polovinu pacientů. Dana Šalamunová z hygienické stanice ve Středočeském kraji uvedla, že prozatím evidovali deset nemocných, z nichž pět nemělo očkování a tři byly malé děti. Z pražských 48 případů měl pouze jeden nemocný prokazatelně kompletní naočkování dvěma dávkami vakcíny.

Strach z vakcíny MMR

V posledních letech rodiče stále více odmítají nechávat očkovat své děti proti spalničkám. K trendu se vyjádřila předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Anna Šebková: „Očkování proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím (MMR, vakcína Priorix) je asi nejčastěji odmítanou vakcínou, kterou rodiče chtějí oddálit.“

Mnozí rodiče stále věří, že vakcína MMR, může způsobit autismus a další zdravotní komplikace. „S rodiči odmítači se setkávám čím dál tím více – tedy jejich počet narůstá. Nejčastější důvod je, že vakcína vyvolává autismus, jak kdysi prezentoval anglický lékař Andrew Wakefield v renomovaném medicínském časopise – což bylo později označeno jako obrovský podvod“ nechala se slyšet pediatrička Kateřina Špiříková. O Wakefieldově kauze s MMR si můžete přečíst v našem předchozím článku, kde se problematice MMR vakcín a jejich vlivu na vznik autismu podrobněji věnujeme.

Rizika

Z nemocí, proti kterým působí vakcína MMR, jsou spalničky pro děti tou nejnebezpečnější. Předsedkyně Šebková dodává „Je prokázáno, že děti, které prodělají spalničky do pěti let, prodělávají častěji komplikace, kromě jiných ve smyslu akutního zánětu mozku (encefalitidy) a dále i ve smyslu subakutní sklerozující panencefalitidy, což je závažné onemocnění, které nejpozději během několika let od prvních příznaků vede k úmrtí.“

Spalničky se považovaly téměř za vymýcenou nemoc a jejich návrat přikládají odborníci ke klesající proočkovanosti populace. Šebková upozorňuje „Došlo k poklesu proočkovanosti, což je i důvodem k objevování se, zatím lokálních, epidemií. Pro kolektivní imunitu, tedy udržení viru v takové míře, aby nedocházelo k jeho šíření, je zrovna u spalniček potřeba, aby byla proočkovanost alespoň 95%. Takže už číslo kolem 90%, a je již bohužel i pod, byť se zdá vysoké, je nedostatečné.“

Spalničky jsou jednou z nejvíce nakažlivých infekcí, šestkrát nakažlivější, než chřipka uvádí Státní zdravotní ústav. Od konce šedesátých let je očkování proti nim v České republice povinné.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události