Doktore! Doktore! Trpím nespavostí!

Trápí vás, že nemůžete usnout? První věc, kterou byste měli udělat, je přestat se trápit, tvrdí Dr. Chris Idzikowski, ředitel Edinburského centra pro spánek.Spánek může být nepříznivě ovlivněn mnoha zjevnými příčinami – hlukem, vlhkem, teplotou okolí, dětmi. Ale o nespavosti se dá mluvit teprve tehdy, pokud skutečnou příčinu neznáme. Jakmile se porucha spánku začne dostavovat pravidelně, problém se může vléct donekonečna.

 

Když vidím takové lidi, mou první radou je: „Nepanikařte!“ Říkám jim, že přestože je spánek důležitý, neměli by přeceňovat negativní vliv nedostatku spánku na jejich normální život. Nebuďte posedlí spánkem, neboť přílišná snaha o ovládnutí nespavosti se může změnit v dlouhodobý problém. Spánek je jako dýchání. Nechte ho probíhat, ale nenuťte jej, aby se dostavil.
Chcete-li spánek pochopit lépe, představte si, že v mozku existují dva systémy. Jeden, který řídí spánek, a druhý, který udržuje bdělost. Abyste usnuli, druhý systém se musí zvolna vypnout, zatímco systém prvý přebere řízení. To nastane v momentě, kdy nám naše biologické vnitřní hodiny řeknou, že ke spánku nastal ten pravý čas. Trpíte-li poruchu spánku, jeden ze systémů se špatně vypíná či zapíná.
Nejčastěji problém spočívá v tom, že nenecháme systém udržující bdělost, aby se řádně vypnul. Provádíme různé činnosti vzbuzující neklid, pijeme stimulující nápoje jako čaj, kávu nebo alkohol. Cvičení spánku obecně napomáhá, avšak provádíme-li jej v pozdních hodinách, může působit rušivě, neboť způsobuje fyzický stres.Nedávné studie ukazují, nakolik je světlo (nebo jeho nedostatek) důležité pro správné nastavení zmíněných systémů. Dnes víme, že ke spánku potřebujeme tmu; tma totiž v mozku stimuluje tvorbu spánek navozujícího hormonu melatoninu. Také víme, že potřebujeme modrou složku ranního světla k tomu, aby se melatonin tvořit přestal a naše biologické hodiny se nastavily zpět na začátek režimu bdění-spánek. Máte-li dojem, že je váš spánkový cyklus narušen, můžete se jej pokusit srovnat tím, že necháte záclony rozhrnuté, aby vaše oči za svítání absorbovaly více modrého světla.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události