Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění, které může časem způsobit srůsty některých kostí páteře (obratlů). Toto postupné tuhnutí a srůstání způsobuje, že páteř je méně pružná a může mít za následek shrbené držení těla. Pokud jsou postižena žebra, může být ztíženo hluboké dýchání.

Kdo je Bechtěrevovou chorobou ohrožen

Ankylozující spondylitida postihuje častěji muže než ženy.  Jistou roli zde hraje i dědičnost, konkrétně přítomnost rizikového antigenu HLA-B27. Samotná přítomnost tohoto antigenu ovšem pro rozvoj onemocnění nestačí, nemoc tedy není dědičná v tom smyslu, že by se automaticky přenášela z rodičů na děti. Další faktory, které hrají v rozvoji onemocnění roli doposud nejsou známy. 

 

Příznaky

Příznaky a symptomy obvykle začínají v rané dospělosti, obvykle mezi 18. a 30. rokem života. Zánět se může objevit i v jiných částech těla - nejčastěji v očích.

Mezi časné příznaky ankylozující spondylitidy může patřit bolest a ztuhlost v dolní části zad a kyčlí, zejména ráno a po období nečinnosti, například po dlouhém sezení v kině nebo v autě. Časté jsou také bolesti šíje a únava. V průběhu času se příznaky mohou zhoršovat, zlepšovat nebo v nepravidelných intervalech ustávat a znovu se objevovat.

Nejčastěji jsou postiženy tyto oblasti:

 • Obratle ve spodní částí páteře
 • Pánevní oblast
 • Obratle v dolní části zad
 • Místa, kde se šlachy a vazy připojují ke kostem, především v oblasti páteře, ale někdy i podél zadní strany paty
 • Chrupavka mezi hrudní kostí a žebry
 • Kyčelní a ramenní klouby

 

Kdy navštívit lékaře

Lékařskou pomoc vyhledejte, pokud máte bolesti v dolní části zad nebo hýždí, které přicházely pomalu, jsou horší ráno nebo vás budí ze spánku v druhé polovině noci - zejména pokud se tato bolest zlepšuje při cvičení a zhoršuje při odpočinku. Pokud se u vás objeví bolestivé červené oko, silná citlivost na světlo nebo rozmazané vidění, okamžitě navštivte očního lékaře.

 

Bolest typická pro Bechtěrevovu chorobu

 • Bolest je dlouhodobá, trvá několik týdnů
 • Bolest je doprovázena ztuhlostí
 • Bolest i ztuhlost se po rozhýbání zmírní či zmizí
 • Při dlouhé neaktivitě (spánek, dlouhé sezení či ležení) se bolest a ztuhlost vracejí
 • Bolest se vyskytuje hlavně v dolní čísti páteře, může vystřelovat do hýždí a zadní strany stehen

 

Léčba Bechtěrevovy choroby

Ankylozující spondylitida se nedá vyléčit, ale léčba může zmírnit příznaky a případně zpomalit progresi onemocnění. Velmi důležité je pravidelné cvičení, rehabilitace a fyzioterapie. Tato léčba je doprovázena i podáváním léků, v některých případech je potřebná i invazivní léčba (chirurgický zákrok).


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události