Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění, které může časem způsobit srůsty některých kostí páteře (obratlů). Toto postupné tuhnutí a srůstání způsobuje, že páteř je méně pružná a může mít za následek shrbené držení těla. Pokud jsou postižena žebra, může být ztíženo hluboké dýchání.
Ankylozující spondylitida postihuje častěji muže než ženy. Jistou roli zde hraje i dědičnost, konkrétně přítomnost rizikového antigenu HLA-B27. Samotná přítomnost tohoto antigenu ovšem pro rozvoj onemocnění nestačí, nemoc tedy není dědičná v tom smyslu, že by se automaticky přenášela z rodičů na děti. Další faktory, které hrají v rozvoji onemocnění roli doposud nejsou známy.
Příznaky a symptomy obvykle začínají v rané dospělosti, obvykle mezi 18. a 30. rokem života. Zánět se může objevit i v jiných částech těla - nejčastěji v očích.
Mezi časné příznaky ankylozující spondylitidy může patřit bolest a ztuhlost v dolní části zad a kyčlí, zejména ráno a po období nečinnosti, například po dlouhém sezení v kině nebo v autě. Časté jsou také bolesti šíje a únava. V průběhu času se příznaky mohou zhoršovat, zlepšovat nebo v nepravidelných intervalech ustávat a znovu se objevovat.
Lékařskou pomoc vyhledejte, pokud máte bolesti v dolní části zad nebo hýždí, které přicházely pomalu, jsou horší ráno nebo vás budí ze spánku v druhé polovině noci - zejména pokud se tato bolest zlepšuje při cvičení a zhoršuje při odpočinku. Pokud se u vás objeví bolestivé červené oko, silná citlivost na světlo nebo rozmazané vidění, okamžitě navštivte očního lékaře.
Ankylozující spondylitida se nedá vyléčit, ale léčba může zmírnit příznaky a případně zpomalit progresi onemocnění. Velmi důležité je pravidelné cvičení, rehabilitace a fyzioterapie. Tato léčba je doprovázena i podáváním léků, v některých případech je potřebná i invazivní léčba (chirurgický zákrok).