Alkohol je pro mozek prý více škodlivý než marihuana

Legalizace marihuany stoupá a s ní i studie zkoumající její možné škodlivé i pozitivní následky. Nicméně nová studie uvádí, že je pro mozek více než konopí škodlivý alkohol.

Vědci z University of Colorado Boulder dali dohromady přehled dat, která ukazují vliv alkoholu a marihuany na mozek.

Jejich zjištění spojily konzumaci alkoholu s dlouhodobými změnami na strukturu bílé a šedé hmoty v mozku. Naopak z výzkumu vyplynulo, že užívání marihuany nemá žádné dlouhodobé účinky na strukturu mozku.

Vedoucí studie Rachel Thayer z oddělení psychologie a neurovědy na University of Colorado Boulder zveřejnila se svými kolegy své závěry v časopis Addiction.

Předpokládá se, že kolem 22,2 milionů lidí v USA v uplynulém měsíci užilo marihuanu, což jí dělá nejběžněji užívanou nezákonnou drogou v zemi.

Nicméně napříč USA je více a více legalizovaná jak pro lékařské, tak rekreační účely. Právě kvůli těmto změnám v legalizaci se vědečtí pracovníci snažili zjistit více o tom, jaké by marihuana mohla přinášet benefity pro zdraví a stejně tak jaké škody by mohla napáchat.

Minulý rok například v Medical News Today vyšla studie, která označuje marihuanu jako velké nebezpečí psychóz u teenagerů, zatímco jiná studie tvrdila, že droga má horší vliv na kardiovaskulární systém než cigarety. Na druhé straně vědci zjistili, že kanabinoidy – aktivní látky v marihuaně – mohou předcházet migréně a novější studie spojuje marihuanu se zvýšenou sexuální aktivitou. 

Marihuana vs. alkohol: Co je horší?

Thayer a její kolegové chtěli v této nejnovější studii více zjistit o tom, jaké má marihuana účinky na fungování a strukturu mozku.

Spoluautor studie Kent Hutchison také z oddělení psychologie a neurovědy zmínil, že předchozí studie, které zkoumaly tuto asociaci, produkovaly smíšené výsledky.

"Pokud se podíváte na tyto studie z minulých let," vysvětluje, "uvidíte, že jedna studie bude sdělovat, že užívání marihuany je spojené se snížením objemu hipokampu. Další studie pak přijde s tím, že s užíváním marihuany dochází ke změnám v mozečku [...]. Jde o to, že ve všech těchto studiích neexistuje žádná konzistence ve smyslu skutečných struktur mozku.“

S cílem uzavřít mezeru v této inkonzistenci nově analyzovali existující data z mozku. Soustředili se na to, jak užívání marihuany ovlivňuje bílou a šedou hmotu v mozku a jak je ovlivňuje v porovnání s jinou „drogou“, na kterou jsme tolik zvyklí: s alkoholem.

Šedá hmota je tkáň na povrchu mozku, která se skládá především z nervových buněk. Bílá hmota je hlubší mozková tkáň, která obsahuje myelinizovaná nervová vlákna, což jsou axony nervových buněk přenášející elektrické impulzy do jiných buněk a tkání.  Tým zaznamenal, že jakákoliv redukce velikosti bílé nebo šedé hmoty nebo ztráta jejich integrity může vést k postižení funkce mozku.

"Již desetiletí víme, že užívání alkoholu je škodlivé pro mozek," zmiňuje Hutchison. "Ale o konopí toho víme velice málo." 

Užívání marihuany nemá žádný vliv na strukturu šedé nebo bílé hmoty v mozku

Studie zahrnula obrázky mozků 853 dospělých ve věku 18-55 a 439 teenagerů ve věku 14-18. Všichni participanti se lišili, co se týče požívání alkoholu a marihuany.

Vědci zjistili, že požívání alkoholu – především u dospělých, kteří ho konzumovali mnoho let – bylo asociováno s redukcí množství šedé hmoty stejně tak jako s redukcí integrity bílé hmoty.

Nicméně se jeví, že užívání marihuany nemá žádný vliv na strukturu šedé nebo bílé hmoty ani u teenagerů ani u dospělých. 

Vzhledem k těmto výsledkům vědci věří, že pití alkoholu je pravděpodobně mnohem více škodlivé pro zdraví mozku než užívání marihuany.

„[...] zatímco marihuana by také mohla mít nějaké negativní následky, nejsou zajisté ani zdaleka tak negativní jako následky konzumace alkoholu“ dodává Kent Hutchison.

Nicméně Thayer podotýká, že co se týče možných pozitivních benefitů užívání marihuany, je potřeba dalšího výzkumu.

 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události