Únava

Svalová atrofie

Únavu lze definovat jako obranný mechanismus našemu organismu proti přílišnému vyčerpání a zátěži. Unavenému člověku pomůže spánek a odpočinek, při nichž dochází k načerpání nových sil.

V případě, že však jedinec potřebu příliš mnoho odpočinku nebo únava i po odpočívání stále přetrvává, signalizuje to nějakou nemoc. Únava je však poměrně nespecifickým projevem, a proto může být odhalení její příčiny poměrně náročné. Existuje také chronický únavový syndrom. Únavu může vyvolávat i dlouhodobý stres, zatížení, deprese, úzkost či spánkové poruchy.

Dlouhodobou únavu může způsobovat nedostatek živin, chudokrevnost, choroby žláz s vnitřní sekrecí, snížená funkce štítné žlázy a nadledvin, záněty, nádory či chronické infekce. V prvé řadě je nutné odhalit pomocí řady nejrůznějších vyšetření příčinu únavy, na kterou pak bude zaměřena léčba.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události