Kolonoskopie - na co se připravit?

Kolonoskopie je diagnosticky velmi užitečné vyšetření, které umožňuje lékaři prohlédnout sliznici tlustého střeva přímo z jeho vnitřku. Díky tomu pomohlo už spoustě lidí třeba i zachránit život. Avšak i přesto, jak dokáže být kolonoskopie prospěšná, u lidí obvykle budí veliký respekt. Je to ale opravdu třeba? Jak vlastně kolonoskopie probíhá a jak byste se na ní měli připravit?

Průběh kolonoskopie
Před samotným vyšetřením budete sestrou požádáni, abyste se převlékli do obleku, který vyšetření usnadní. Taky se budete muset zbavit veškerých protéz, šperků, hodinek i očních čoček. Poté si ulehnete na lůžko a bude vám do žíly aplikován lék na zklidnění, díky kterému byste měli vyšetření více méně prospat, nebo při nejmenším příliš nevnímat.
Po těchto přípravách už se přejde k samotnému vyšetření. Zaujmete polohu na levém boku s pokrčenýma nohama a lékař zavede endoskop, který vypadá jako jakási hadice. Potom vyšetří postupně celé střevo, jehož vnitřek bude sledovat na monitoru. Pokud dojde k nějakému nálezu, lékař ze střevní sliznice pravděpodobně odebere vzorek. V průběhu vyšetření budete muset několikrát změnit polohu, s čímž vám vypomůže sestra.


Jak se připravit na kolonoskopii?
Týden před vyšetřením bude třeba vysadit některé léky - především ty s obsahem železa. O tomto kroku se však vždy poraďte s lékařem, žádné léky nevysazujte jenom tak sami. Některé léky, třeba na cukrovku, epilepsii či krevní tlak, není totiž příliš vhodné vysazovat.
Tři dny před vyšetřením je důležité nekonzumovat potraviny, které v trávicím ústrojí zůstávají příliš dlouho. Určitě se tedy vyhněte semenům, neoloupané rýži, ale také slupkám z ovoce a zeleniny. Také zvyšte příjem tekutin - zavodnění je zde velmi důležité, abyste při vyprazdňování střev nebyli dehydratováni.


Vyprázdnění střeva před kolonoskopií
Den před samotným vyšetřením začnete podle pokynů lékaře užívat projímadla, nejčastěji fosfátové soli. Toto může být pro někoho velmi nepříjemné, jelikož musíte v určeném intervalu vypít několik litrů tekutin. Po prvních 1-2 litrech začne docházet k vyprazdňování střev, které také nebude zrovna dvakrát příjemné.
Je opravdu třeba tuto přípravu nezanedbat a vážně pečlivě ji podstoupit, i když to nebude jednoduché. Jinak by samotné vyšetření nemuselo být možné či průkazné a museli byste to celé podstoupit znovu.


Je třeba se bát?
Kolonoskopie pravděpodobně nebude jeden z vašich nejlepších zážitků, nicméně určitě ne ani jeden z nejhorších. Bude to nepříjemné - během vyšetření můžete mít pocity tlaku v břiše, čemuž ulevíte uvolněním břišního svalstva a pravidelným dýcháním. Vyloženě bolestivé by však toto vyšetření být nemělo. Navíc budete pod vlivem zklidňujících léků, takže ani nebudete pořádně vědět, co se děje. Někteří lidé celé vyšetření prospí a ani si ho vůbec nepamatují.
Ještě je třeba upozornit na to, abyste si k vyšetření vzali nějaký doprovod. Právě kvůli podaným lékům nesmíte 24 h po vyšetření řídit, a vůbec je po kolonoskopii lepší, aby vám domů někdo pomohl. Také počítejte s tím, že vás po vyšetření pravděpodobně bude trápit plynatost - kvůli vzduchu, kterým lékař střevo napustil, aby v něm bylo lépe vidět.
 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události