Proteolytické enzymy pomáhají chránit dutinu ústní před záněty

Zánět může vyvolat nebo provázet celou řadu onemocnění měkkých tkání dutiny ústní. Především se jedná o gingivitidu a parodontózu. Existuje celá řada studií, která sledovala výskyt těchto onemocnění v populaci a většina se shoduje na skutečnosti, že s nějakou formou zánětu dásní se potýká více než polovina populace. Nejohroženější skupinou jsou lidé mezi 30 a 50 lety, u nichž se jedná o chronický zánět. Trpí krvácením dásní a odhalováním zubních krčků a s tím souvisejícími dalšími komplikacemi (zápach z úst, vypadávání zubů, zvýšená a komplikovaná kazivost).

Jak a proč vzniká zánět v dutině ústní?

Zánět je přirozenou obrannou reakcí našeho těla. Jedná se o fyziologický proces, kterým organizmus udržuje rovnováhu vnitřního prostředí nebo reaguje na zevní resp. vnitřní poškození. Velmi zjednodušeně lze konstatovat, že klíčovými faktory při vzniku a rozvoji zánětů v dutině ústní jsou mikrobiální patogeny nebo mechanická agrese (především pak ve formě plaku a/nebo zubního kamene) a imunologický stav dásní (schopnost organizmu zvládat negativní biologické a fyzikální vlivy). Když organismus vyčerpá své možnosti potlačit příčinu a zhojit poškozenou tkáň akutní zánětlivou reakcí, přechází zánět do chronického stadia. Tedy do stavu jakési nové rovnováhy mezi stále existující příčinou a možnostmi vlastní obranyschopnosti tkání. Takto nastolená rovnováha je ale obvykle doprovázena různě rychlou tkáňovou destrukcí.

Současné postupy v léčbě

U lidí všech věkových skupin platí, že by neměli podceňovat krvácivé dásně nýbrž hned navštívit zubního lékaře a dentální hygienistku. Základem léčby je důkladná mechanická hygiena zubním kartáčkem. Doplňující léčba je v současné době založena především na použití ústních vod s dezinfekčním účinkem a u závažnějších stavů i v aplikaci antibiotik. V odborné literatuře i současné praxi však nalezneme i informace o lokálním a celkovém použití proteolytických enzymů. (Pozn. Na českém trhu jsou k dostání zatím pouze ve formě zubní pasty Enzymel Parodont.)

Využití proteolytických enzymů v dutině ústní

Ve vztahu k zánětlivému onemocnění v dutině ústní působí proteolytické enzymy dvěma směry. Zaprvé zvyšují vlastní obranyschopnost tkání a zadruhé působí přímo na mikrobiální původce zánětu v zubním plaku. Z hlediska ovlivnění vlastní obranyschopnosti tkání, proteolytické enzymy především zlepšují mikrocirkulaci ve tkáni a snižují otoky. Tím usnadňují hojení. A jejich působení na mikrobiální původce zánětlivých onemocnění? Proteolytické enzymy snižují přilnavost bakterií k zubu a dásním i jejich schopnost tvořit plak. Účinnost antibiotik je při současné aplikaci proteolytických enzymů zvýšena. S ohledem na skutečnost, že se jedná se o terapii netoxickou, neagresivní, bez vedlejších lokálních i celkových účinků, proteolytické enzymy nabízejí velkou příležitost pro ochranu před

chronickým zánětem způsobenými destruktivními procesy v dutině ústní. Výhodou je zcela jistě i to, že mohou být využívány dlouhodobě a to i u dětí, těhotných nebo u lidí s oslabenou imunitou.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události