Jak posílit imunitu na podzim?

S blížícím se podzimem není od věci začít posilovat vaši imunitu. Ta vám za to poděkuje svou větší odolností proti nemocem a nachlazení. Naštěstí existuje spoustu způsobů, jak imunitu posílit. Když vyzkoušíte alespoň některé z nich, budete na tom podstatně lépe.

Zdravé střevo, lepší imunita 

Je tolik věcí, které se dají pro posílení imunity dělat. Čím tedy začít? Vašimi střevy! Věděli jste, že až 70 % imunitních buněk se nachází ve střevech? Když podpoříte zdravou střevní mikroflóru, máte šanci na to být proti některým nemocem na podzim imunní. Abyste ve střevech povzbudili dobré bakterie, doporučujeme:

- jíst více vlákniny, která živí dobré střevní bakterie, 

- doplnit probiotika (ať už formou přírodního kefíru, kombuchy, kimchi nebo kysaného zelí, nebo formou doplňku stravy), 

- vyhnout se sladkým, smaženým a tučným jídlům.

Nepodceňujte příjem vitamínů a minerálů

Sahat po citrónu v době, kdy už vám z nosu teče jako z vodovodu, je celkem pozdě. Letos začněte vitamíny a minerály doplňovat mnohem dříve a uvidíte, že to bude mít kýžený efekt. S podporou imunitního systému souvisí především vitamín C, vitamín D a  z minerálů to je zinek a selen. Právě tyto vitamíny a minerály mají nezanedbatelný vliv na posílení imunity. 

Zpestřete svůj jídelníček  

S příjmem většího množství vitamínů a minerálů souvisí také úprava jídelníčku. Vitamíny a minerály lze totiž doplňovat různě. Kromě doplňků stravy se můžete spolehnout na přírodní zdroje, jako je ovoce a zelenina. Pro zvýšení imunity doporučujeme do jídelníčku mimo jiné zařadit kefíry a kysané mléčné výrobky, kysané zelí, rakytník, citrón, brokolici, česnek a zázvor. Také dostatečně pijte. Na podzim můžete svůj pitný režim doplnit o řadu bylinných čajů, které vás zahřejí a přitom posílí imunitu. Mezi bylinky, které posilují imunitu, patří echinacea, šípek nebo mateřídouška

Dostatečně se hýbejte

Je dokázáno, že kdo se častěji hýbe, je mnohem zdravější. Přitom mnohem lepší než permanentka do posilovny je pobyt na čerstvém vzduchu. Budete se divit, co s vámi udělají každodenní, byť krátké procházky. Díky pohybu posílíte svaly i krevní oběh. Pravidelný pohyb, při kterém se vyplavuje hormon štěstí, bude mít velký vliv na vaši psychiku. A ta má zase velký potenciál ovlivnit vaše zdraví. 

Otužujte se 

Ke způsobům, jak posílit imunitu patří také otužování. Ale nemyslíme tím, abyste už zítra skočili do ledové vody. S otužováním je potřeba začít pozvolna. Pro začátek úplně postačí, když doma stáhnete teplotu o dva tři stupně. Ve sprše se pak můžete přesvědčit k tomu, abyste na sebe pustili pár kapek studené a pro začátek třeba i vlažné vody. 

Spěte, odpočívejte a vyhněte se stresu 

Abyste posílili imunitu, musíte být celkově v pohodě. Více síly vám dodá kvalitní a dostatečný spánek. Ale pozor, ani s ním to nemůžete přehánět. Pokud budete denně spát více jak devět hodin, může to mít na vaši imunitu opačný efekt. Cesta k lepšímu zdraví může vést také přes saunu. Důležité je vyhnout se stresu, který našemu zdraví škodí ze všeho nejvíce. 

 


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události