Bolesti břicha

Bolesti břicha mohou být vyvolány různými chorobami, ale náhle vzniklá a krutá bolest je téměř vždy příznakem onemocnění orgánů dutiny břišní. Bolest břicha může být často jediným vodítkem pro rozhodnutí o naléhavé (akutní) nebo plánované operaci anebo o volbě „konzervativní“ (neoperační) léčby.

Základní rozhodnutí se týká otázky, zda pacient má či nemá onemocnění vyžadující neodkladný chirurgický výkon. Břišní bolest může být akutní, kdy otázka urgentní operace vyvstane vždycky; anebo může být chronická, kdy léčba je (alespoň v dohledné době) nechirurgická (konzervativní). Učebnicové popisy bolestí břicha mají četná omezení, protože každý jedinec reaguje rozdílně. Děti často nedovedou svůj nepříjemný pocit popsat a mohou trpět řadou nemocí, které dospělí nemívají. Otylí a starší pacienti obvykle snášejí bolest lépe než ostatní. Hysteričtí pacienti mají tendenci obtíže zveličovat. Podle postižení jednotlivých anatomických struktur, jež vyvolává břišní bolest, dělíme bolest na „viscerální“ a „somatickou“.

Viscerální (útrobní) bolest vychází z orgánů břišní dutiny, popřípadě z prostoru za nástěnnou pobřišnicí (tzv. retroperitonea). Pacient ji obtížně umísťuje, v počátcích onemocnění je obvykle pociťována v nadbřišku. Bolest je nejčastěji tupá, pálivá nebo tlaková. Viscerální bolest vycházející z dutých orgánů (střevo, močovod) může být i kolikovitá (křečovitá, rytmická, kolísavé intenzity), nutící pacienta k pohybu. Může vzniknout náhle, během několika sekund (např. proděravění žaludku), nebo se postupně vyvíjí. Když postižení překročí hranice orgánu a postihne i nástěnnou pobřišnici, objeví se bolest somatická. Somatická (tělesná) bolest vychází z nástěnné pobřišnice (pobřišnice vystýlající zevnitř břišní stěnu) a je známkou pokročilosti choroby. Pacient ji přesně umísťuje do oblasti postiženého orgánu (např. při zánětu červovitého přívěsku slepého střeva do pravého podbřišku). Pokračuje-li choroba, pak postupně dojde k zánětu celé pobřišnice (tzv. difuzní peritonitidě), který se projevuje bolestí celého břicha.

Kapitoly

Nejčastější příčiny bolestí břicha

Nejčastější příčinou bolestí břicha v nadbřišku jsou akutní zánět žlučníku (cholecystitida), akutní zánět žaludku (gastritida), proděravění vředu žaludku nebo dvanáctníku, zánět slinivky břišní (pankreatitida), počáteční stadia akutního zánětu červovitého přívěsku slepého střeva (apendicitidy); z nechirurgických příčin bolestí v nadbřišku je nutné jmenovat srdeční infarkt a zápal plic. Nejobvyklejší příčinou bolestí v pravém podbřišku jsou akutní zánět červovitého přívěsku slepého střeva (akutní apendicitida), akutní zánět žaludku a tenkého střeva (gastroenteritida), pravostranná ledvinová kolika, proděravění žaludečního a dvanáctníkového vředu, zánět mízních uzlin v závěsu tenkého střeva (mezenteriální lymfadenitida), zánět děložních přívěsků - vaječníků a vejcovodů (adnexitida), mimoděložní těhotenství a další onemocnění. Bolestí v levém podbřišku se nejčastěji projeví levostranná ledvinová kolika, zánět výchlipek tlustého střeva - obvykle esovité kličky (divertikulitida sigmatu), adnexitida (viz. výše) a mimoděložní těhotenství.

Stanovení diagnózy

Diagnózu onemocnění vyvolávajícího bolesti břicha stanovíme na základě informací z předchorobí a svědomitým fyzikálním lékařským vyšetřením jak samotného břicha (vyšetřením břicha pohledem, poklepem, pohmatem, poslechem, vyšetřením konečníku prstem), tak i celkového tělesného stavu (stavu krevního oběhu - tep a krevní tlak, barvy kůže - žloutenka svědčící mj. pro onemocnění žlučových cest a jater, bledost kůže při chudokrevnosti, stavu dýchání, polohy těla, stavu výživy).

Nedílnou součástí vyšetřovacího postupu jsou také pomocné vyšetřovací metody: jednak laboratorní metody (krevní obraz, biochemické vyšetření krevního séra, vyšetření moče chemicky a močového sedimentu), jednak pomocná zobrazovací vyšetření (ultrazvuk, rentgen, popř. počítačová tomografie - CT a další metody). Zásadní význam má odlišení chorob břišních orgánů od tzv. pseudochirurgických onemocnění. Nejčastěji mají pseudochirurgické příhody původ v onemocnění hrudních orgánů (např. při srdečním infarktu, přítomnosti vzduchu v pohrudniční dutině - tzv. pneumotoraxu, zápalu plic), v poruchách látkové přeměny (např. při těžké cukrovce s nekorigovanou hladinou krevního cukru, selhávání ledvin s vysokou hladinou močoviny v séru, zvýšené činnosti štítné žlázy), v revmatických onemocněních (např. revmatické horečce), v onemocněních mozku a míchy (roztroušené skleróze, úrazech míchy) nebo v otravě těžkými kovy. Význam odlišení pseudochirurgických příhod od chirurgických onemocnění orgánů břišní dutiny tkví především v tom, že chybné rozhodnutí k provedení operace (např. při břišních bolestech způsobených srdečním infarktem) může nemocného ohrozit i na životě.

Léčba

Ovlivnění bolestí břicha spočívá v léčbě základního onemocnění, ať již jde o postižení břišních nebo mimobřišních orgánů.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPMartina4. 4. 2017 8:39:49
Dobry den mam dotaz vzdy pred menstruaci me zacne pravy bok nad panevni kosti bolest je intenzivni a ostra vecer kdyz usinam musim ulehnout na bolestivou stranu a bolest jakoby na chvili odezni ale kdyz si chci lehnout na zada ci zdravy bok bolest je 1000x intenzivnejsi a ostra.

8
1hrusle12. 5. 2013 16:44:40
Dobrý den, chtěla bych se zeptat již delší dobu mám silné bolesti břicha v oblasti nadbřišku a pod levým žebrem..V poslední době přestávám mít chuť k jídlu jelikož mi každé jídlo přivede pocit zvracení. Zatím jsem nikdy nezvracela, ale bolest je kolikrát natolik intenzivní, že jakkýkoli pohyb je obtížný( nemožnost pokrčit či natáhnout nohy) . Děkuji za odpověď..
8
2Irena28. 5. 2013 10:29:48
Já jsem laik,ale scela určitě se jedná o problém tlustého střeva a není to žádná legrace,co njdříve navštivte lékaře.
Zadejte si schéma břicho a podle toho se zorientujte.
4
3Denisa 18. 7. 2013 20:31:07
Dobrý den, chci se zeptat. Co to může být když každý den mě bolí o kousek dál? Postupuje to z dola nahoru? Děkuji za odpověd.
5
4Denisa18. 7. 2013 20:32:43
Dobrý den, chci se zeptat. Co to může být když každý den mě bolí o kousek dál břicho? Postupuje to z dola nahoru? Děkuji za odpověd.
8
5Martin13. 12. 2013 18:21:04
Dobrý den,už týden mě bolí břicho od pupiku až na pravý bok když se zmačknu na boku tak to zaboli až k pupiku.Děkuji za odpověd!
1
6Simona Havlova12. 2. 2014 10:28:49
Od neděle me Bolek žaludek,pak to přestalo ale,místo toho mám silny průjem a bolesti břicha poradte dekuji
1
7Kristýna24. 5. 2014 8:20:40
Dobrý den chci se zeptat jak poznám jestli je to bolest menstruační nebo bolest slepého střeva dneska je to 21den od poslední menstruace a mám tupou bolest v pravém podbříšku, na druhou stranu ale chodím i po ruzných vyšetřeních na slepé střevo, jdou bolesti do sebe rozeznat ?
Předem moc děkuji za odpověd,
2
8helena31. 1. 2017 13:58:09
boli mě břicho co si na to dat
0
9Martina4. 4. 2017 8:39:49
Dobry den mam dotaz vzdy pred menstruaci me zacne pravy bok nad panevni kosti bolest je intenzivni a ostra vecer kdyz usinam musim ulehnout na bolestivou stranu a bolest jakoby na chvili odezni ale kdyz si chci lehnout na zada ci zdravy bok bolest je 1000x intenzivnejsi a ostra.
9
10helena30. 6. 2017 11:02:23
Dobrý den.Mám dotaz na své bolesti břicha.Bolesti jsou od pravého boku v podžebří k břichu.Bolesti se stupnují,jsou nad pupkem a v pravé polovině břicha.Lékař pouze zdělil,že je to steatoza jater a pankreatu.Je to prý obaleno tukem.Více prý se dělat nedá než si koupi ostropestřec.Beru mnoho léků na nemoce,přibrala jsem a nemohu váhu snížit i když jím málo a bolesti jsou i v klidu.Děkuji za odpověď zda se dá něco více dělat.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události