Vylučování

Vylučování je proces, kterým se tělo zbavuje odpadních produktů.

Různé tělní systémy stále produkují vedlejší produkty, které musí být vyloučeny, aby jejich účinkem nedošlo k sebeotrávení těla.

Různé orgány – včetně plic, ledvin, jater a střeva – tomu svojí činností zabraňují. Na první pohled se zdá podivné, považovat plíce za vylučovací orgán, ve skutečnosti je ale kysličník uhličitý nejdůležitějším odpadním produktem, který musí být z těla vyloučen. Jestliže kysličník uhličitý začíná být rozpuštěný v krvi ve větším množství než normálně, pak klesá pH krve (krev se okyseluje). To ochromí mnoho chemických reakcí v těle a může nastat i smrt. Je to stav známý jako dechová nedostatečnost až selhání. Může nastat například jako konečné stádium chronické bronchitidy.

Močový systém

Většina buněk v těle používá bílkovinu ve svých chemických reakcích, a kdykoliv je bílkovina rozštěpena, vzniklé odpadní produkty obsahují dusík. Ledviny jsou odpovědné za odfiltrování těchto dusíkatých odpadních látek – z nichž nejběžnější sloučeninou je močovina (urea) – z krevního oběhu. Ledviny také regulují množství vody odcházející z těla a udržují správnou rovnováhu solí v těle.

Činnost ledvin je složitá. Ledvinami protéká každou minutu asi 1 litr (1 a 3/4 pinty) krve. Tato krev konečně dosáhne filtru na konci jednoho z ledvinových kanálků (tubulů), kterých jsou v každé ledvině dva milióny, a je rozdělena tak, že vodnatá část krve (plazma) prochází do tubulu, zatímco zbylá část zůstává v krevním oběhu. Filtrovaná tekutina prochází dolů dlouhým ledvinným tubulem a většina vody, soli a dalších cenných látek je vstřebána zpět do krevního oběhu. Určitá část vody, močovina a další odpadní látky procházejí v podobě moči dolů dvěma močovody do močového měchýře.

Ledviny tvoří moč neustále, ve dne i v noci. Za 24 hodin se vytvoří asi 2 litry (2,5 pinty) moče, ale skutečné množství se může velmi lišit.

Přesná kontrola rovnováhy tělesné vody je prováděna v ledvinném tubulu, který z filtrované tekutiny jím protékající může vstřebat větší nebo menší část. Pokyny ke vstřebání většího množství tekutiny při dehydrataci organizmu přináší hormon ADH (antidiuretický hormon) vylučovaný z hypofýzy v mozku. Množství vyloučené močoviny zůstává přibližně stejné, ale je rozpuštěno ve větším nebo menším množství vody, a tak je také moč méně nebo více koncentrovaná.

Velmi podobný systém existuje pro řízení vodní rovnováhy hormonem aldosteronem, který je vyloučen z nadledviny, působí na tubuly, které pak vstřebají více nebo méně soli podle potřeby těla.

Žlučník

Žluč je skladována ve žlučníku, který ji svým stažením (kontrakcí) vytlačí do dvanáctníku. Žluč obsahuje látky, které rozštěpují velké kapénky tuku na menší – proces se nazývá emulzifikace – a usnadňují jejich vstřebání. Žlučový systém tedy nejen poskytuje užitečný způsob eliminace odpadních látek z jater, ale také hraje důležitou roli v trávení potravy.

Střeva

Když se potrava dostane do žaludku, je intenzivně promíchávána s kyselinou chlorovodíkovou až do vzniku tekutého obsahu a bílkoviny jsou štěpeny pepsiny na menší peptidy. Pak se trávenina dostává do dvanáctníku, kde pokračuje intenzivní proces trávení, a všechny žádoucí živiny z potravy jsou v dalších oddílech tenkého střeva vstřebány. Nakonec se potrava dostává do tlustého střeva. Je to dlouhá, široká trubice, která začíná v dolním pravém kvadrantu břicha, a pak vytváří tvar podkovy v postranních a horní části břicha, nakonec běží dolů až do pánve a končí oddílem zvaným konečník (rektum), který ústí v řitním otvoru (anus) z těla ven. Během průchodu tlustým střevem se vstřebává zpět do krevního oběhu voda, a tím se trávenina zahušťuje. Konečná tuhost stolice závisí na množství vody, které se vstřebá.

Většina látek ve stolici jsou zbytky potravy po vstřebání živin, ale jsou tam i odpadní produkty z chemických procesů buněk ve formě žluče. Je tedy přípustné nazývat celý proces vylučováním.

Potní žlázy

V horký den ztrácí tělo velké množství soli a vody v potu. Pot je produktem potních žlázek v kůži a jeho jediným účelem je regulace tělesné teploty, protože teplo se ztrácí, když se pot odpařuje z kůže. Avšak, jestliže se někdo vůbec celý den nepotí, pak přebytek soli a vody může snadno být vyloučen ledvinami.

Další části

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události