Potní žlázy

Normální tělesná teplota je podle tradice 37 °C (98,6 °F), ačkoliv jsou odchylky u každého jedince a navíc u každého člověka kolísá teplota v průběhu dne. Je však nezbytné, aby normální teplota těla byla udržována více méně stálá. Jestliže zevní teplota příliš stoupne, tělesná teplota je udržována ztrátou tepla potními žlázami pocením. Malé množství tělesného tepla je ztráceno přímo plícemi a kůží bez jakéhokoliv zapojení potních žláz. Ale, jak si lze představit, je to dosti neúčinný způsob ztráty tepla. Není to také příliš pružná metoda, protože nemůžeme v horku zrychlit své dýchání, tak jako pes.

Ve skutečnosti většina každodenní ztráty tepla je důsledkem pocení. Pot se však obvykle odpaří nepozorovaně, a z toho důvodu se tento proces nazývá nevědomé pocení. A právě toto pocení umožňuje ztráty tepla. Funguje na principu, že tekutina potřebuje energii k odpaření – jako při změně vařící vody v páru. U lidí tato energie pochází z povrchu kůže, takže dojde k jejímu ochlazení. Náhle vám je tak horko, že pot se z vaší kůže "lije proudem", systém skutečně dosáhne vrcholné fáze – pracuje ve svém nejúčinnějším, tzv. vědomém stádiu.

Typy potních žláz

V kůži je velké množství potních žláz, které tvoří tekutinu.

Před pubertou pracuje pouze jeden druh – ekrinní žlázy, které jsou po celém těle kromě rtů a určitých částí pohlavních orgánů. Mnoho těchto žláz je v oblastech se silnou vrstvou kůže, jako jsou dlaně rukou a chodidla nohou, a jejich činnost je regulována jak nervovým systémem, tak některými hormony. To znamená, že stejně jako reagují na změny teploty, také reagují na jiné měnící se podmínky, proto se vyskytuje pocení rukou při vzrušení a neočekávané návaly horka v menopauze.

Ostatní, tzv.apokrinní žlázy jsou mnohem složitější než ekrinní žlázy. Pod mikroskopem mají červovitý tvar – vypadají jako velmi složité spirály. Vyvíjejí se a začínají fungovat během dospívání a nacházejí se v podpaží, v třísle a v prsním dvorci. Nemají spojení s nervovým systémem. Vylučují hustou mléčnou látku, zodpovědnou za zápach potu. Zápach je způsoben reakcí mléčné látky s bakteriemi vyskytujícími se na kůži..

Přehřátí

Pot z ekrinních žláz není jednoduše jen voda – skládá se ze širokého spektra chemických látek, z nichž nejdůležitější je sůl. Lidé, kteří se velmi intenzívně potí při práci, nebo protože žijí v horkém prostředí, mohou ztratit až 5 litrů (9 pint) tekutiny za den. V tomto případě musí nahradit nejen ztráty tekutin, ale také ztráty soli – je doporučeno užívání soli v tabletách. Pokud nejsou ztráty nahrazeny, může dojít k závažným svalovým křečím a bolestem hlavy, tato situace je známá jako vyčerpání z horka.

Avšak je možné se přizpůsobit životu v horkém prostředí; tělo se samo přizpůsobuje a vylučuje méně soli. Jestliže se tělo plně nepřizpůsobí velmi horkému počasí, člověk může být v nebezpečí, že utrpí mrtvici z horka. To je velmi nebezpečná situace, která způsobí, že se tělo úplně přestane potit, a vnitřní teplota dramaticky stoupá. Jestliže člověk není rychle ochlazen, dojde k poškození mozku a nakonec ke smrti – naštěstí je to velice zřídka se vyskytující situace.

Přehřátí se také vyskytuje u lidí při horečce. Bakterie a viry produkují toxické látky, na které tělo reaguje nastavením tělesného "termostatu", který řídí tělesnou teplotu, na vyšší stupeň. To způsobí vzestup tělesné teploty, takže lidé s horečkou se hodně potí.

Ochlazování

Proces pocení jako vlastní ochlazovací systém těla funguje účelně v rozumně suchém klimatu. Jestliže je klima vlhké a zároveň horké, pot nemá možnost se odpařit, a tenká vrstva potu pokrývající kůži zastaví ochlazovací proces. Proto je vlhké podnebí tak nepříjemné pro život a není možné v něm zůstat svěží.

Také těsně přiléhavé šaty vyvolají pocity horka a vlhkosti. Kůže je pokryta vrstvičkou potu, jako když jsme v tropickém deštném pralese.

Další části

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události