Syndrom neklidných nohou

RLS

RLS (Restless Legs Syndrome) patří mezi poruchy spánku. Postižený člověk má nepříjemné pocity v nohách, případně až tupé bolesti v dolních končetinách, které se vyskytují v klidu a teple, obvykle před začátkem spánku. Tyto pocity vyvolávají těžko překonatelnou potřebu pohybovat nohama.

Obtíže ustupují při pohybu končetinou, po projití atp. - což ovšem brání usnutí. Právě když celé tělo přichází do stadia klidu a připravuje se na odpočinek, nohy jako by ožily - jsou neklidné (anglicky legs=nohy, restless=neklidný). Popsané příznaky nebyly ještě před několika lety považovány za samostatný neurologický syndrom, a na postižené lidi se nezřídka pohlíželo jako na hypochondry. To mělo za následek, že pacienti byli léčeni špatně nebo vůbec. Dnes je tento syndrom již všeobecně znám a uznáván jako porucha spánku a příslušně léčen. 

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Syndrom může být dědičný. V případě, že jím trpěla buď matka nebo otec, podle čistě statistické pravděpodobnosti lze očekávat, že syndromem onemocní každé druhé dítě. Současný výzkum se zaměřuje na nalezení genů, které tento syndrom podmiňují.Syndrom neklidných nohou se vyskytuje také ve spojení s některými jinými nemocemi, například onemocněním ledvin, chudokrevností nebo chronickými onemocněními kloubů. Také v těhotenství se mohou objevit příznaky RLS, které ovšem většinou po narození dítěte zase zmizí.

Následky

      Většina pacientů může usnout jen těžko a nebo vůbec. Hlubokého zotavujícího spánku pak často není dosaženo vůbec. Mnoho pacientů trpících RLS-syndromem tak začíná nový pracovní neodpočinuto a nervózně. Jejich schopnost koncentrovat se postupně ochabuje a jejich pracovní výkon se zhoršuje.

Rozpoznání/vyšetření

Lékař může stanovit diagnózu syndromu neklidných nohou už na základě důkladného rozhovoru s pacientem, který uvede typické potíže před začátkem spánku. Někdy lékař musí RLS odlišit od jiných neurologických poruch - např. od polyneuropatie (zánět a degenerace nervů). S cílem vyloučit je se měří svalová aktivita a rychlost vedení vzruchu v nervech. Neurologicky jsou pacienti trpící syndromem neklidných nohou zdraví, to znamená, že činnost nervů (rychlost vedení nervového vzruchu) není poškozena. Rovněž měření svalové aktivity zpravidla nevykazuje žádné zvláštnosti. Konečnou diagnózu je možné stanovit vyšetřením ve spánkové laboratoři. Do jaké míry dojde k narušení spánku? Dosáhne pacient hlubokého spánku, tady třetího a čtvrtého stadia takzvaného non- REM spánku? Elektrody na nohou, spáncích a na pokožce hlavy registrují, jak jsou svaly aktivní (elektromyogram), ve které fázi spánku se pohybují oči (elektrookulogram), a jak aktivní je mozek (elektroencefalogram).

Předností vyšetření ve spánkové laboratoři je, že míra narušení spánku může být přesně stanovena, a zároveň mohou být vyloučena jiná onemocnění, například poruchy dýchání ve spánku (syndrom spánkové apnoe). Spánkové laboratoře bývají součástí některých neurologických klinik.

Léčba

Kýváním lýtky, stříkáním nohou studenou vodou, ale také pohybem (ohýbání kolen, procházky atd.) se postižení pokoušejí o krátkodobé zmírnění příznaků. Ale často je třeba začít užívat léky, stejné, jako se podávají  při Parkinsonově nemoci. Vlastní příčinu RLS zatím odstranit neumíme. Léky užívané proti Parkinsonově nemoci obsahují účinnou látku levodopa, bromokriptin nebo pergolid. Tyto látky bez problémů prostupují stěnou mozkových cév a pronikají tak cévně-mozkovou bariérou, která chrání mozek před působením jedovatých látek, a zvyšují tvorbu důležitého přenašeče nervových signálů, dopaminu. Tím zlepšují činnost pohybového řídícího centra v mozku.

Důležité upozornění

Takzvaný syndrom neklidných nohou RLS patří k „ moderním nemocem“ - potíže jsou sice známé už dlouho,  ale k poznání, že jde o nemoc, medicína došla teprve nedávno.

Časté dotazy

Co mohu dělat proti příznakům „neklidných nohou“?
Studená sprcha nebo procházky zajistí krátkodobé zmírnění. Nezmizí-li ovšem symptomy ani po několika hodinách, měl byste požádat o radu lékaře,  který pak případně doporučí vhodné léky.  

Jaké léky se užívají a jak působí?
Většinou je úspěšné užití některého z léků, který zvýší tvorbu důležitého přenašeče mozkových signálů, dopaminu. Při lehkých až středně těžkých případech syndromu RLS stačí většinou užívat levodopu, v těžkých případech je někdy lepší bromokriptin nebo pergolid. Rovněž přípravky proti bolestem mohou mít tišící účinek. Prášky na spaní zpravidla nestačí. Přesné dávkování jednotlivých léků musí určit lékař.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPVlasta Průchová6. 2. 2013 22:48:29
dodatek - mamince je 80 let,

14
1Honza14. 1. 2013 13:22:53
Problém mám od mládí a pomáhám si tím,že si osprchuji nohy studenější vodou a pak si namažu chodidla modrou indulonou, tím, že je také promasíruji, se mi uleví.Přeji všem také úlevu.
Na tento komentář reaguje Luboš [8], Hanka [13], Klára [35],
4
2Lada16. 1. 2013 17:58:46
Dobrý den, mám takový problém, moje babička má příznaky rozepsané ve Vašem článku, ale její praktický lékař k jejím obtížím přistupuje flegmaticky a odmítá jí poslat na jakékoli vyšetření, kterým by se prokázalo, zda trpí tímto syndrom nebo zda se jedná kupříkladu zánětu žil, trpí opravdu velkými bolestmi nohou, její neustále horko na dolní končetiny, v noci se probouzí bolestmi a musí chodit po domě.....je možnost absolvovat takové vyšetření, které by prokázalo o jakou chorobu nebo problém se jedná, aniž by potřebovala doporučenku od praktického lékaře? popřípadě, kde všude přijímají pacienty bez doporučení a příkladné vyšetření jí provedou? děkuji předem za odpověď, prosím kontaktujte na emailu Lada.Osolsobě@seznam.cz
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [3],
Tento komentář reaguje na Lada [2]
2
3MUDr. Martin Wald, Ph.D. 17. 1. 2013 15:41:14
Vážená paní Lado,

kdokoli má právo navštívit jakéhokoli lékaře. Samozřejmě po té, co se u něho objedná a zjistí, za jakých podmínek jej specialista vyšetří (doporučení, objednací doba, platba apod.). Vždy je nejlepší osobní komunikace.

S pozdravem
Za redakci www.anamneza.cz
MUDr. Martin Wald, Ph.D.
1
4monča18. 1. 2013 21:32:40
Mám stejný problém, pomohl mi pohyb. Cvičím, chodím na procházky, jezdím na kole. Je pravda, že pokud zase pohybové aktivity přeženu, tak mám opět bezesnou noc. Takže pohyb, pohyb, pohyb.
1
5Helena Hájková5. 2. 2013 21:12:29
Můj spánek tento problém hodně ovlivnil, dříve se objevoval v některých úsecích života a zase zmizel, ale poslední roky už byl můj spánek tak špatný, že jsem se začala shánět po informacích a léčbě. Účinek prvního léku, který jsem dostala "Madopar" , byl úžasný, stačila 1/4 a já spala!! nožky v klidu. Ovšem postupně se musela dávka zvyšovat a nakonec užívám ještě k tomu lék Isicom. Dost mne to děsí, kam až se dávka může vyšplhat a lze to takto brát až do smrti?? Neumřu nakonec spíš než na nedostatek spánku, nebo vysílení nočním běháním, na vedlejší účinky těchto či jiných "silných" léků??
Na tento komentář reaguje Luba [32],
5
6Vlasta Průchová6. 2. 2013 22:46:39
Dobrý den.Je mi jasné jak nohy zklidnit.Ale co dělat u ležících pacientů?Maminka se léčí na Parkinsonovu nemoc a já/ dcera/ mám na stehně polyneuropatii.Je to 100% jisté,že mě postihne také nemoc neklidných nohou?Děkuji za odpověď,abych věděla na co mám připravit svou dceru nebo vnučku.
0
7Vlasta Průchová6. 2. 2013 22:48:29
dodatek - mamince je 80 let,
Tento komentář reaguje na Honza [1]
7
8Luboš11. 3. 2013 7:57:02
Honzo, moc jsem tomu nevěřil, leč vyzkoušel. Super, ono to funguje!!!! Ještě jednou díky, za klidnou noc.
Konečně jsem se vyspal !!!!!!
4
9Lenka13. 3. 2013 10:13:33
Měla jsem tento problém v těhotenství s nohama i rukama. Jako by se všechny svaly stahovaly a nutily mě k činnosti. V té době jsem si to dávala do souvislosti s těhotenskými křečemi svalů, takže když to začlo, pořádně jsem se napila Magnesie nebo alespoň jiné minerálky s hořčíkem a pomohlo to. Jestli nemá třeba tělo nedostatek tekutin nebo nějakého důležitého prvku . . .
2
10magdalena13. 3. 2013 22:55:28
Doporucuji usinat na brise, nebo tak napul na brise a napul na boku a nohy vystrcim z podperiny. Jakmile usnu, uz je pak celkem jedno ze se treba pretocim na zada, nohy jsou v klidku. Vyzkousejte, treba vam to take pomuze.
3
11Lenka14. 3. 2013 21:40:40
Moje mamka tim trpí 34 let, den co den a noc co noc se s tim trápí, nejdradši by si nohy uřízla! Já to občas mívám také, ale v těhotenství jsem si tim taky protrpěla a uplně všechny chápu, je to něco strašnýho a kdo nezažil, nikdy nepochopí. Mamka už vyzkoušelo uplně vše, od všech možných vyšetřeních, x-léků, léčitelů, vše bez úspěchu. Před měsícem jí byl předepsán lék - CITALEC, který jí strašně pomáhá, bere jeden prášek denně a je uplně nadšená, že s námi večer může v klidu posedět, luštit křížovky a kouknout na film, aniž by lítala venku v mrazu po zahradě:-)) Účinek se dostavil cca po 14 dnech, na což i doktorka upozorňovala, takže to chce vážně vydržet. Pokud to může pomoct i někomu z vás, určitě to za to stojí. Držim všem palce!!!
4
12Božule7. 4. 2013 15:52:05
Problém neklidných nohou mne provází od mládí. V těhotenství se to vždy zhoršilo, poté zase zlepšilo. Ale věkem se mi tento problém tak prohluboval, že jsem denně špatně usínala a často jsem pochodovala v noci po bytě a čekala až se pořádně unavím. Usínala jsem dost často mezi 2 - 3 hodinou. Ale stal se zázrak navštívila jsem neurologii a paní doktorka mi sdělila, že je tento problém už léčitelný. Předepsala lék MEDOPEXOL 0,18 mg a půlka tablety večer mi pomohla okamžitě! A já od té doby usínám bez propblému. A i spánek je kvalitnější. Syndrom neklidných nohou prostě zmizel. Doporučuji každému s tímto problémem navštívit neurologii!!!
Tento komentář reaguje na Honza [1]
4
13Hanka12. 4. 2013 11:54:20
Ahojky, tak já to taky tak dělám, ale střídám studenou a teplou bez indulony a pak teprve usnu
1
14Hanka12. 4. 2013 11:58:34
Vážení, taky na noc používám jemné stahovací punčochy, ale jen když mi ty nohy bolí a musím s nimi v noci pohybovat, doporučuji, pokud nechcete brát léky a peníze do nich vložené jsou dobrá investice.
1
15Linda22. 4. 2013 17:36:30
Dobrý den, moje příznaky neklidných nohou nejsou uplně totožný s těma co tady popisujete ...sice neumím usnout bez toho aniž by jsem s nohama třasla ale bolesti nemam, co je ale horší a hlavně pro moje okolí, že v noci kopu ( spím na břiše a kopu nohou do postele) trpím tím odmalička a lidi v me blizkosti si moc nepospí, což mě zase problem nedelá :-), necitím ani bolest (mnohokrat jsem kopla do rohu postele a třeba se rano vzbudila s krvavou nohou) sprchování studenou vodou nezabíra ani mazani ani cvičeni jak jsem už spomenula trpím tím od malička a nevím jak se toho zbavit :-(
Na tento komentář reaguje ivča [21],
1
16Eva Hůlková9. 5. 2013 8:20:11
Dobrý den , trpím také těžkým RLS. Dlouho jsem si myslela, že se jedná o křečové žíly, které mám 3x po operaci na obou nouhou. Před 2 lety jsem začala mít problémy s koleny a klouby jako takovými a zhruba v té době se mi začaly zhoršovat i křeče a třesy nohou před usnutím. Opravdu - kdo nezažil , jen těžko pochopí... Po návštěvě na neurologii, mi pa doktorka zatím předepsala 0,25 NEUROL. Pár dnů pomohl, ale už se to opět zhoršilo. Denně spím tak max 3-4 hodiny a to ještě velmi lehkým spánkem. Rotoped,sport nebo byť krátké procházky nejsem schopna pro bolesti nohou, kloubů a především kolen vůbec absolvovat. Doběhnout tramvaj je naprosto nemožné a sedět delší dobu u pracovního stolu je utrpením. Budu vděčná za jakoukoliv radu . Mám sice kousek do důchodu , ale představa neustálých bolestí mne moc netěší. Je to dost vysilující, což jistě tady může potvrdit každý , kdo má stejný problém.
Na tento komentář reaguje Marie [20],
2
17jana zamecnikova21. 5. 2013 16:43:22
Dobrý den.Taky trpím každý den představou,že opět neusnu,nebo že se vůbec nevyspím.Problémy začaly v těhotenství,vždy po porodu se na několik týdnů ztratily.Nyní ve 46 letech a různých vyzkoušených metodách musím souhlasit s některými příspěvky.Pomáhá střídavá sprcha,dostatek pohybu,usínání na břichu a případné doporučené léky,které jsou u každého specifické.Pro mne je největší zklamání zjištění,že si nijak nemůžu pomoct sama,zjistit příčinu a zbavit se obtíží.Přeji všem klidné a spokojené spaní.
3
18Honza15. 6. 2013 20:44:25
Dobrý den.
Je mi 22 let. Tento problém zažívám také nejčastěji před spaním - pouze v levé noze. Ovšem stalo se mi, že jsem párkrát jen seděl v práci a opět to začalo - pocit lechtání vně nohy a pokračovalo to postupně do celého těla. Můžete mi poradit, co dělat?
Na tento komentář reaguje Ivča [22],
1
19miloš2. 8. 2013 20:10:39
trpim tímto již několik let začloto levou nohou poté se popár letéch přidalo levé rameno před spaním několíkrat sebou hodně škubnu jak se to projeví v ramení,kdyš jsem na to upozorní mojí neuroložku řeklá mi že to slíši poprvé a neví oco se jedná.
Na tento komentář reaguje ivča [23],
Tento komentář reaguje na Eva Hůlková [16]
0
20Marie9. 8. 2013 6:17:57
Paní Evo, úplně chápu vaše problémy. Mám je od 20 a je 65. Šla jsem proto do důchodu dříve o 3 roky. Teprve potom jsem zjistila, že se to dá léčit. Jezdím do spánkové laboratoře v Ć.Budějovicích a beru prášky na parkinzonovu chorobu. Více méně to pomáhá a vyspím se. Jedny jsou na udržení hladiny hormonů a druhé na usnutí. Bez nich bych těžko přežila. Neváhejte a navštivte spánkovou laboratoř, je určitě i jinde. Měla jsem stejné bolesti jako uvádíte, vím co je to po prochozené noci plně bolesti jít druhý den do práce. A každý následující den to samé. Důchod nic neřeší - navštivte spánkovou laboratoř a uvidíte, jak se vám uleví. Zdravím
Tento komentář reaguje na Linda [15]
0
21ivča26. 8. 2013 13:57:24
Projevilo se to u mě před rokem, pomáhá mně Hořčík v sáčku, který rozpustím ve vodě a tímto zapiji B6, zdravím
Tento komentář reaguje na Honza [18]
2
22Ivča26. 8. 2013 14:00:33
Zabírá mně hořčíkový pytlík rozpuštěný ve vodě, kterým zapiji B6,zdravím seniorka Ivča
Tento komentář reaguje na miloš [19]
3
23ivča26. 8. 2013 14:03:18
pokus se zapíjet Hořčíkový prášek ve vodě s B6seniorka ivča
4
24Barbora7. 9. 2013 5:13:51
Mám syndrom neklidných nohou několik let. na noc si zabalím lýtka do mokrého ručníku , podložím prostěradlo a potom v pohodě usnu.
1
25alca11. 11. 2013 3:23:03
ja to mám od prveho těhotenstvi a pomáham si tim,že si do postele beru vaška,teda lahev na teplou vodu nohy se prohřejou a ja lépe usnu.
1
26Nikola1. 1. 2014 17:19:45
Dobrý den,

má babička trpí SNN již několik let, v noci nemůže spát, neustále musí s nohama šít nebo se procházet několik hodin po bytě. Pravidelně navštěvuje svou neuroložku, která jí předepíše pokaždé jiné léky, ale žádné jí nepomáhají. Nyní bere Madopar, který zprvu zabíral, ale už ani ten jí nepomáhá. Je zoufalá a já bych jí moc ráda pomohla, kdybych mohla. Proto prosím o radu, kdo má s touto nemocí zkušenosti.
Předem děkuji za odpověď.
Na tento komentář reaguje Marie [29],
2
27Jana17. 2. 2014 13:36:46
Nemám problém s usnutím, ale nejpozději za hodinu mně vzbudí moje nohy. Střídá se jedna s druhou , občas je to i s rukama. Před pár lety se s ložnice odstěhoval i manžel, protože jsem ho stále budila. Cvičím , masíruju, pochoduji po pokoji, až se zdá, že se to sklidnilo. Příšerně unavená ulehám, někdy se zadaří a usnu, ale budím se půl až třičtvrtě hodiny znovu. Opět začnu pochodovat, protahovat nohy atd. Tak se to opakuje celou noc . Nad ránem se to sklidní ,tak kolem půl paté, a usínám. Vzbudím se kolem sedmé, a děkuji nevím sice komu, že jsem se asi dvě hodiny vyspala.Paní doktorka mi řekla,abych si koupila hořčík. Beru ho léta a nic. Je mi 67 let, mněla to i moje matka , mají to i moje dvě dcery. Jsou noci, že bych se nejraději neviděla.
Na tento komentář reaguje Marie [28],
Tento komentář reaguje na Jana [27]
0
28Marie15. 3. 2014 5:41:05
Paní Jano,
hořčík nic neřeší.Navštivte Spánkovou laboratoř. Já jsem to měla také, jak popisujete - je mi 66. 10 let beru prášky na Parkinsonovu chorobu a to jediné pomáhá.Zkuste vaši krajskou nemocnici. Já jezdím do Č.Budějovic. Jinak je na Karláku - Fakultní memocnice, kateřinská ulice.
Tento komentář reaguje na Nikola [26]
0
29Marie15. 3. 2014 5:52:25
Paní Nikolo,
tohle všechno vyřeší Spánková laboratoř. Já jezdím do Č.Budějovic, ale začínala jsem na Karláku ve Fakultní nemocnici. Vezmou Vás bez doporučení.. Za těch 10 let jsem vyzkoušela spoustu prášků, jsou pořád nové a lepší.
Číslo na FN si nepamatuji, ale určitě to najdete na netu. Poruchy spánku, Kateřinská ulice, primář Šonka.
Třeba je i ve vaší krajské nemocnici.
Přeji klidné noci, Marie
3
30Barbora18. 7. 2014 6:46:06
Já jsem začala mít ten to nepopsatelně nepříjemný pocit intenzivně asi před dvěma lety..k tomu se přidali křečové žíly.. a teď v těhotenství je to samozřejmě mnohem horší. Brala jsem vysoké dávky magnezia, pohybu mám taky dostatek, ale nic z toho mi neulevilo. Prášky nechci a teď ani nemůžu,ale před týdnem jsem začala se studenou sprchou nohou, pak chladivý masážní gel Priessnitz na žíly a cévy, pak si na chvíli ručníkem namočeným ve studené vodě "obalím" nohy a musím říct, že jsem dlouho nezažila tak klidné usínání či jen relax....Doporučuji - pokud to bude fungovat i vám, určitě je to lepší než se celý život cpát práškama..
0
31Shery28. 7. 2014 20:14:50
Ahoj všichni podobně postižení. Nemám to každou noc, ale občas mě to v noci vzbudí a nejde to vydržet. V mládí mi stačilo udělat 50 až 100 dřepů u postele a šlo spát dále. Nyní už neudělám ani jeden a pomáhá ledová sprcha nohou alespoň 5 min. Žena mi také před časem koupila speciální mast od Oriflame, která zabírala skvěle, ale už mi došla a kontakt na zástupce se přerušil. A název masti jsem zapomněl. Ale určitě byste se doptali.
Tento komentář reaguje na Helena Hájková [5]
4
32Luba9. 12. 2014 11:43:16
Skuste B-komplex a magnezium, denne, ulava pride po 5 - 10 dnoch. Treba vsak uzivat trvale, najma pri sedavom zamestnani. Urgentne, napr. vecer pri nepokojnych nohach, ked sa neda spat, masaz lytok Dolgitom - do polhodiny nepokoj prejde. Mam to vyskusane.
1
33Nogová Daniela2. 2. 2015 23:14:01
Dobrý den, zdraví Vás Daniela. Cca. 10 let mne trápí syndrom neklidných nohou. Nohy v kýblu s ledovou vodou před usnutím si dělají , co chtějí. Uleví se mi při usínání na břiše, a nohy z pod peřiny. Ale jenom uleví. Nejdříve mne to trápilo jenom v noci. V posledních letech se mi to stává i přes den. Hodně si rozmyslím cestování autobusem. To je očistec, sedět v autobuse a před sebou ještě 100 km. Mohu cestovat jedině vlakem. Velmi Vám všem děkuji za rady - spánková laboratoř, hořčík, B6 a podobně. Všichni jste to popsali přesně podle mých starostí s usínáním. Alkohol nepiji už 14 let, ale kouřím, myslíte, že to s tím souvisí? Jsou mezi Vámi kuřáci? Ještě jednou moc díky, všem nespavcům přeji co možná nejdřív klid, správný lék, radu, která Vám uleví. Daniela.
0
34Lubomír16. 2. 2015 19:16:16
Dobrý deň,
mne pomáha kombinácia 1 tabletky ISICOMu večer +
1 Neupro 8 mg nálepka na kožu. Bez nej by som bral ISICOM aj 2x za noc
Prajem Vám hlavne klidnou noc
Tento komentář reaguje na Honza [1]
1
35Klára22. 2. 2015 18:30:30
Mě masáže lýtek a chodidel taky pomáhají, ale docela mě to otravuje když člověk chce spát a musí každý den podstupovat půl hodinový proces aby usnul.
0
36vera7. 4. 2015 10:31:15
To co píšete velmi duverne poznám,trpím SNN už 15 let a byla jsem vícekrát u lékare,ale vždy me bylo rečeno,že je to primerene mému veku.Je mi 68 vlastne jsem to nejvíc pocítila,když jsem zustala v duchode,a mohu jen potvrdit to,co všichni opisujete,nedá se mi spát,vykopávám ,hledém studené místa v posteli.Manžel se nevyspal,tak spí jinde,no kdo to neprožil,tak nepochopí.Nejvíc me to pronásleduje v léte,když jsou veliký tepla,toho se desím,nemužeme ani chodit na termální koupalište,jendo studené vody.poradte,co vám pomáha,vyskouším.Když se chci vyspať,tak si musím dát 1/4ku prášku na spaní,tak aspon 3-4hodiny spím
2
37Jana5. 5. 2015 16:18:51
Ahoj, u mě se lechtání, mravenčení či škubání, tiky a takové pnutí nejen v nohou objevuje už pátým rokem a zatím mi doktoři předepisovali jenom hořčík, kapky na deprese či prášky na alergii - samozřejmě nic nepomohlo. Obchodila jsem revmatologii, neurologii, ortopedii, kardiologii (léčím se se srdcem) a pokaždé mi řekli, že jsem "zdravá". Akorát jsem si připadala poníženě, byla jsem poslána k psycholožce a prohlášená za hypochondra. Třeba týden mám od příznaků klid, tak si říkám, že jsem asi opravdu blázen - "vždyť je mi teď fajn". Pak to ale zase příjde a já jsem pak tak slabá z toho mravenčení a pnutí, že v ruce kolikrát ani neudržím hrnek - v práci! V noci nemůžu usnout, masírování nohou mi nejde, když mám slabé i ruce. Jde mi ten nepříjemný pocit až do krční páteře (od toho zase bolest hlavy a uší), že mě to někdy dožene až k pláči a připadám si neschopná, když mi vlastně nebylo nic zjištěno.
Nevím, jestli jde přímo o tento syndrom. Mám za sebou 4 operace břicha a měla bych jít na operaci kolene.. Nikdo mi nedokáže pomoct a opravdu si připadám jako zralý pacient do blázince.
Někteří doktoři si myslí, že po čtení článků na internetu si příznaky akorát vsugerovávám.
Přeji hodně štěstí těm, kteří ví, co se s nimi děje. Někdy je opravdu lepší vědět.. I kdyby to byla špatná zpráva.
7
38Karel8. 5. 2015 8:40:00
Trpěl jsem taky neklidnými nohami, nemohl spát, noci prochodil a prožral. Přibral na váze a byl z toho velmi unavený a vyčerpaný. Neurolog mě poslal k psychiatrovi, ti mě zavřeli, dávali mi šoky, nic nepomohlo. Ve finále mi primář řekl, že se mi jedná o důchod a poslali mě domů. Tohle byla nejhorší zkušenost mého života a skončili u mě takřka všichni lékaři. Vzal jsem svoje zdraví do vlastních rukou. Dnes svému tělu rozumím, vím co potřebuje a naopak mu škodí. je to naprosté souznění Duše a Ega. Doporučuji všem aby se zastavili, zamysleli a ke svému zdraví se chovali zodpovědně. Nespoléhali na farmaucetickým korporacím zaprodané lékaře a léčili se sami. Jde to. jen chtít a něco pro to udělat. Přeji vše dobré :-)
0
39Lucie 15. 6. 2015 2:03:48
SNN nebo něco podobného mám od malička, dřív mi tvrdili, že mě bolí nohy, "protože rostu". Teď ve 22 jim to pomalu přestávám věřit :D Nejspíš zděděné po otci, má stejné problémy.
Závažné problémy se spánkem nemám, vždycky nějak usnu a konec. Nicméně pálení v nohou a i rukou je samozřejmě dost nepříjemné a nevyskytuje se jen před spaním, ale třeba i ve škole nebo když déle sedím (ne vždy), nebo obecně v nějakém klidnějším stavu. V rukou často zároveň s nohama nebo při určitém druhu činnosti (např. s určitostí vím, že bych nemohla pracovat jako chirurg, při soustředěné činnosti a pečlivém "vrtání se" v pacientovi by mi ruce asi upadly). Občas vykroutím nohy do takových poloh, že se divím, že mi tam ještě něco neruplo (a někdy si skoro přeji, aby ruplo, třeba by to aspoň trochu pomohlo).
Zatím jsem zkoušela asi jen studenou sprchu, řekla bych, že to docela pomůže.
0
40Georg11. 9. 2015 5:28:08
Mi hodně pomáhá magnezium
0
41marketa18. 1. 2016 2:02:43
Pomaha HORCIK s vitaminem B6..klidne vyssi davky..2x denne ze zacatku..
1
42Petr19. 1. 2016 22:19:49
Horcik=Magnesium , jen pro upresneni :)
0
43Radana30. 1. 2016 10:24:15
Dobrý den. Může mít RLS souvislost s polycistickymi ledvinami? Dekuji
0
44langmeierová17. 4. 2016 14:23:29
mám rls již 20let madopar již vůbec nezabírá ani lyrika.já naopak nesmím dát na nohy chladnou vodu,ale musím se naložit do teplé vany. ovšem když z ní vylezu,začnou za chvíli problémy znova! někdy už si říkám že i vyskočím z okna!!!
3
45Nikola22. 11. 2016 20:11:51
Na http://www.24poradna.eu jsem četl že pomáhá i studená sprcha a další věci.
0
46Martin7. 12. 2016 17:00:58
Zkuste homeopatika
https://svethomeopatie.cz/cs/1834-syndrom-neklidnych-nohou

jinak mě také pomáhala modrá indulona
1
47Olin11. 12. 2016 20:37:35
Zkuste detralex, ten mi na neklidné nohy pomáhá....
2
48zdenek19. 12. 2016 14:06:02
trpím Bechtěrovovou nemocí a taky nemocí neklidných nohou, nejvíc mi pomáhá užívání koloidního stříbra (15ppm), jeden litr užívám asi 3 týdny. První 3 dny 4x denně velkou štamprli a pak už jen 2x denně. Po ukončení si dám měsíc přestávku a pak znova začnu užívat. Koloidní stříbro vyrábí a zasílá pan Gargulák ze Zlína. Jsem nesmírně spokojen s účiniky tohoto stříbra.
0
49N.Zdenka@email.cz24. 3. 2017 10:49:19
Je mi 66 let od 11 let jsem začala mít problémy tupá bolest ,nevydržela jsem sedět v kině apod. to bylo utrpení babička máčela ručníky v octové vodě a dělala zábaly,večery jsme proklečely,postupem času jsem si na bolest zvykala,doktoři nevěřili nebo jsem to neuměla vysvětlit ,když jsem byla podruhé těhotná po porodu jsem 8 let nevěděla co je to bolest nohou ,ale po třetím porodu se bolest vrátila a zhoršuje se čím dál více hlavně ,když je úplněk,jednou pomůže zmírnit bolest ibalgin ,od.p.dr.jsem dostala Palgotal stačí mi jedna tableta odpoledne,aby večer byl klidnější,jinak se těším na bazen ,kde trávím čas hlavně před spaním ,studená voda a přikrytí dekou je tzv.priznic tak to také pomáhá,ale už jsem se smířila s tím,že je to do smrti jinak lehnout si na záda zvednout pravou ruku a klepat,třepat a počítat 21-28,potom položit volně a počítat opět 21-28 toto opakovat pravá ruka,levá ruka,pravá noha levá noha a naposled vše najednou taky to pomáhá přeji hodně štěstí v boji s pitomou bolestí pa
0
50Michaela14. 6. 2017 9:20:44
ahoj, tahle paní umí namíchat homeopatik pro úlevu. Dana Machová 603520533
0
51misBlack27. 6. 2017 20:48:18
Mě teda pohyb pouze zmírnil četnost, ale neřekla bych že pomohl :) a to sportuji, zároveň neposedím ani dlouho nepostojím v práci. Každopádně nejrychleji usnu, když si přikreji pouze záda a nohy vůbec, otočená částečně na boku a pod polovinu břicha si dávám ještě malý polštářek :D nevím jak jsem na ten polštářek přišla ale usnu jak mimino :)
0
52Jana Machulíková28. 9. 2017 10:25:59
Dobrý den, mám taky problémy s dolními končetinami, ale ne před spaním nebo v klidu, právě když se na ně postavím začne mi slabost a chodím jak po gumových polštářcích, nemám stabilitu. Dlouhodobě mě vyšetřovali a lečili na RS i když se to ničím nepotvrdilo ani MR ani emg, v mozkomíšním moku poruvcha hemolikvorové bariery. Nijak to neuzavřeli a napsali syndrom neklidných nohou.Jenže čtu, že to dělá před spaním a mě v leže se uleví nohy nebolí nemravenčí ani nebrní. vše začne nejistou chuzí a bolestmi jak se postavím. Dávali mi léky většinou na bázi na psychyku a mě vubec nic nepomohlo. Nevíte co by mi mohlo pomocí aspon radu nebo kam se obrátit.Když mě někdo pošlou a přečtou kartu stále mě vyšetřují na RS která se nikdy nepotvrdila. Přece takové nohy není normální mít a někde musí být příčina. Dali mi CID. Prosím o radu moc děkuji Jana, Vsetín. Jenny.2611@seznam.cz.
3
53Janča21. 10. 2017 17:24:48
Může se jednat o Syndrom neklidných nohou i když mě to trápí hodně nepravidelně?
Příznaky mám stejné, jen ne pravidelně.
0
54Eva Linhartová19. 11. 2017 20:57:04
Dobrý večer, také mě trápí SNN. Budím se po jedné či dvou hodinách. Mažu nohy chladivou mastí, když to nepomáhá chodím po studené dlažbě. Pak na chvíli usnu a zase se to opakuje. Jsou noci, někdy maličko lepší,že se vzbudím třeba jen dvakrát a někdy také pětkrát. To jsem pak docela ráda, že je čas vstávat do práce a je konec utrpení.Zkoušela jsem homeopatika. Měsíc jsem měla klid a pak se všechno vrátilo. Léky o kterých tady píšete se mě nechce brát, ale asi budu muset. Nepamatuji si kdy jsem se pořádně vyspala a jsem stále strašně unavená.Také mám vypozorováno, že intenzita se mění podle počasí. Když je nestálé a mění se tlak, tak mě syndrom trápí daleko více.
0
55Marie11. 2. 2018 22:28:30
Ahoj, je mi 64 a celý život od cca 20 let trpím na neklidné nohy ale hodně! V noci i ve spánku zvedám nohy a bouchám s nimi na posteli, v těhotenství jsem nemohla ani sedět v autobuse apod. Stála jsem a házela nohama. Měla jsem nedostatek železa, ale to nebyl ten důvod..Nyní mám středně těžkou anemii a dostala jsem nejdřív železo na užívání a musím říct, že neklidné nohy jsou minulostí, tedy zatím.Už pár nocí mohu klidně ležet,je to paráda. Jinak i mamka na to trpí.
0
56Viktor31. 3. 2018 1:39:50
Trpím tím také odmalička a moc děkuji za rady. Zkoušel jsem zatím samotný hořčík ale ten mi moc nepomáhá. Většinou pomůže naložit se do horké vany. Je mi 30 let a zrovna dneska kvůli tomu opět nespím, usínám až vyčerpáním
0
57Katy14. 4. 2019 10:08:23
Zdravim, syndromom trpim uz vela rokov, trpi nim aj otec. Niektore noci su relativne v pohode, ine sa v podstate vobec nevyspim. Mam to de facto len v pravej nohe, zriedka v lavej... Pomaha mi masaz lytok, ale rucna je malo, preto pouzivam take tie masazne pasy, maju vacsinou automaticky program s roznymi rychlostami masaze, to ma uz aj psychicky ukludni - lebo aj to, ze uz pred lahnutim do postele ste v strese z toho, ze myslite na to, ako sa nevyspite, tomu nepomaha...masaz ma teda aj psychicky ukludni, medzitym si pustim youtube a potom vacsinou nemam problem zaspat. Niekrdy ovsem nestaci ani to. Vtedy mi pomaha sa po byte poprechadzat PO SPICKACH (celu dobu chodze), par drepov na spickach (stojite na spickach, idete do drepu stale na spickach, dole chvilu vydrzite a stale na spickach znova do stoja - pokojne sa pridrzte, ak neudrzite rovnovahu), striedavo tepla-studena sprcha, nechat nohu mimo paplona (na "zime") a lahnut do tzv. stabilizovanej polohy - na tom boku, ktora noha neda pokoj, dana noha vystreta a mozno aj trocha vysunuta dozadu, horna (teda pokojnejsia) noha pokrcena a opieram sa o nu pred telom. A niekedy este aj Ibalgin 400. No a ked uz cely tento balicek nezaberie, tak ma chyti depresia, idem si na balkon zapalit, dam si kusok cokolady a pizeram youtube, az kym doslova neodpadnem (to si poto.lm ani nepamatam, kedy a ako som zaspala)... Beriem kazdy den magnezium 500mg, B-komplex, kupila som si aj zelezo, ale to sa musi brat mimo inych liekov, takze ho casto zabudam...
0
58Glycerol X319. 10. 2019 6:13:34
Dobrý den Všem, RLS mě začalo ztrpčovat život až po 30-tce. Svědění a tažení v kloubech bylo nesnesitelné, probděné noci. Sportuji od malička a cvičím aktivně do dnes. Chemie mě vždycky bavila, tak jsem se pustil do boje i s tímto problémem. Analýza, diagnostika a následné testování variant a kombinací. Trvalo to sice dlouho, a stálo mě to hodně času a sem tam i peněz, ale úspěšně jsem se dopracoval do stavu, kdy usínám úplně v klidu, bez toho abych měl obavu, jestli budu v noci spát nebo chodit po bytě a ráno vypadat jako Zombie. A řekněme si sami, chodit na porady a schůzky s klienty v tomto stavu prostě nejde :(
Mohu zodpovědně říci, že hořčíky, magnézia, levandule a homeopatika obecně prostě nepomáhají.
Lexaurin, Diklofenak atd. mohou pomoci těm, jimž stačí studená voda a masírování nohou.
Pokud bude mít někdo vážný zájem o informace, písněte mi na glycerol@seznam.cz.
Informace nad zlato.
0
59Tally6. 1. 2020 10:30:21
Dobrý den. Můj partner mi neustále předhazuje, že ve spaní chrápu a kopu nohama, že nemůže vedle mě spát. Přihlásila jsem se na vyšetření do spánkové laboratoře za 5 měsíců, dříve neměli volno. Zkusila jsem vše z lékárny na chrápání a nic nepomohlo. Teď se trápím s tím, co dělat, když o tom nevím, nic nepociťuji, že kopu ve spánku nohama. Kdyby mi to neustále neopakoval, tak o tom nevím. Jsem už zoufalá i podezíravá, že se vymýšlí, ale po přečtení příspěvků o syndromu neklidných nohou tomu věřím. Prosím o radu. Jinak je mi pořád zima od nohou, mám je ledové, ale žádnou nemocí netrpím a léky na nic neberu. Jsem aktivní člověk, bez nadváhy. Díky za nějakou radu.
0
60Wratosurabbu15. 5. 2020 22:25:24
Chtěl jsem poradit, ale system mně "vyhodil"
0
61Mikulaš 9. 6. 2021 4:08:33
zdravim všechni a Dekuju.za radu.vobje noha.kope.potom de do ruce.začne.kdíš ležím 2 roki nevim coje dobra spánek.chodim na dializu.tam začne tak mam dost.za 5.hodin.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události