Černý kašel

pertuse

      Černý kašel je celosvětově rozšířené onemocnění. Postihuje nejčastěji děti, vyjímečně též dospělé. Je vysoce nakažlivý. U postižených se projevuje záchvaty úporného kašle. Ve světě onemocní ročně černým kašlem zhruba  60 miliónů lidí, a z toho jich přibližně 350  tisíc - většinou dětí - zemře.

Kapitoly

Přenos nákazy

      Původcem černého kašle je bakterie Bordetella pertussis, jejímž jediným hostitelem je člověk. Přenos nákazy se uskutečňuje kapénkami při mluvení, ale zejména při kašli nebo kýchání. Velké nebezpečí představují pro své okolí  osoby v prvním stádiu nemoci, kde se typické příznaky nákazy ještě neprojevují. Černý kašel je velmi nakažlivý. Po kontaktu s infikovaným jedincem onemocní 80 až 90% neočkovaných osob. Nejčastější je výskyt černého kašle mezi 3. až 5. rokem života. Nakažené děti mohou dále infikovat  svoje mladší sourozence, včetně kojenců, které nemoc může ohrozit na  životě. Nakazit se černým kašlem a onemocnět mohou i dospělí. U nich probíhá černý kašel zpravidla netypicky a často nebývá rozpoznán. Proto představují vedle dětí i dospělí vážný zdroj infekce.

Průběh

      Bakterie  černého kašle uvolňují specifický jed -  pertusový  toxin, který  způsobuje většinu příznaků onemocnění. První známky nemoci se objevují za jeden až dva týdny po nákaze. Vypadají podobně jako běžné nachlazení s rýmou,  kašlem a chrapotem. Toto první stádium nemoci trvá zhruba 14 dnů. Potom nastupují charakteristické příznaky, které se projevují opakovanými křečovitými záchvaty kašle, spojenými s dýchacími obtížemi.Často až minutu trvající záchvaty končí  hvízdavými zvuky při nádechu, způsobenými křečí hrtanu. Po záchvatu často následuje  zvracení. Během 24 hodin  dochází průměrně k 5 až 50 záchvatům kašle, a to častěji v noci  než  během dne. V následujícím období, které trvá ještě dalších 2 až 6 týdnů, návaly kašle pozvolna ustupují. Popsaným způsobem probíhá v dětském věku většina onemocnění. Zhruba u 10% dětí však dochází k těžkému průběhu nemoci. Obzvláště v raném kojeneckém věku se místo záchvatů kašle mohou dostavovat krátkodobé, dočasné, životu nebezpečné zástavy dechu (apnoe). Tento stav vyžaduje hospitalizaci.

Komplikace

      U kojenců do 5. měsíce života končí až 70% onemocnění černým kašlem smrtí. K vážným komplikacím nebo pozdějším následkům onemocnění, které mohou navázat na infekci černým kašlem u všech věkových kategorií, patří zánět středního ucha, zápal plic, případně i onemocnění mozku. Zápal plic se v prvním roce života vyskytuje u každého pátého dítěte a v 2 až 4 roce u každého desátého dítěte s černým kašlem. Klinická diagnóza se stanoví podle typických záchvatů kašle, dostavujících se převážně v noci. Diagnózu  lze ověřit průkazem přítomnosti původců černého kašle v zadní části nosohltanu, což se daří zejména v počátečním stádiu nemoci  (v průběhu prvních 2 týdnů).

Léčba

      Včas započatá léčba antibiotiky (např. chloramfenikolem nebo erytromycinem) zkrátí dobu po kterou je infikovaný jedinec nakažlivý a zmírní průběh nemoci. Onemocnění však zcela nezabrání. Léčení trvá asi 14 dní. U těžce nemocných kojenců, kteří nejsou schopni odkašlávat, se provádí odsávání hlenu. Tyto děti musí být pod stálým lékařským dohledem.

Očkování

Účinnou ochranou před onemocněním černým kašlem je očkování. Dnes užívané očkovací látky obsahují pouze ty složky  bakterií černého kašle, které jsou potřebné pro vytvoření důležitých protilátek. Jsou dobře snášeny.

Poznámka: V ČR  je prováděno celoplošně povinné očkování  dětí proti černému kašli. Používá se smíšená očkovací látka (trivakcina), která chrání  proti černému kašli, záškrtu a tetanu.  Děti se očkují třemi dávkami: poprvé  od 9. týdne do 5. měsíce  života. Druhá dávka následuje za 6 týdnů a  třetí za dalších 6 měsíců. Díky tomuto opatření je výskyt černého kašle u nás zcela ojedinělý.

Časté dotazy

      Jaké vedlejší účinky se mohou případně  vyskytnout při očkování proti černému kašli?
      V současnosti užívaná nebuněčná očkovací látka je velmi dobře snášena. Ve výjimečných případech může dojít k zčervenání, otoku nebo mírným bolestem v místě vpichu, někdy je zaznamenána přechodně mírně zvýšená teplota.  
Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPKlára9. 7. 2013 18:03:21
V České kamenici letos měli tento kašel dva žáci deváté třídy.Prý musí být přeočkován ročník,kdy se narodili.Všichni..Proč se to neví,že vakcíny té doby byly vadné?
Na tento komentář reaguje Petr [4],

5
1Martina18. 9. 2012 9:30:44
Dobrý den, mám dotaz jak postupovat: u dcery ve škole byl u jedné ze spolužaček laboratorně prokázán černý kašel. Mé dceři je 16 let, je rok po prodělané mononukleose.Mám strach, ale nechci jí ani zbytečně strašit a dělat paniku.Prosím o radu předem děkuji Martina
3
2Martin27. 12. 2012 23:36:17
Problém je v tom, že se sem dostane každá špína z východu a z Afriky. Proto se sem vrací nemoci, které tady do 89-tého roku nebyly.
Na tento komentář reaguje Karolína [9],
0
3Klára9. 7. 2013 18:03:21
V České kamenici letos měli tento kašel dva žáci deváté třídy.Prý musí být přeočkován ročník,kdy se narodili.Všichni..Proč se to neví,že vakcíny té doby byly vadné?
Na tento komentář reaguje Petr [4],
Tento komentář reaguje na Klára [3]
0
4Petr22. 8. 2013 7:42:25
Taky jsem na to narazil... vakciny urcitych rocniku pry nebyly uplne funkcni...
1
5Anna6. 11. 2013 11:34:12
Zavřít hranice a bude pokoj!!všechno tohle svinstvo sem dotahnou zanedbaní přivandrovalci. Dříve jsme se techto nemocí bát nemuseli.
Na tento komentář reaguje Honza [6],
Tento komentář reaguje na Anna [5]
1
6Honza6. 11. 2013 12:39:41
Cau Anno,

no spis nez s pristehovalcema, to pry souvisi s vakcinou, kterou zacli nekdy na prelomu 80. a 90. let ockovat... pry je nefunkcni, takze se cerny kasel zase objevil...
0
7Nikol 8. 12. 2013 13:26:13
Ahoj, chci se zeptat, prodělala jsem černý kašel. Po 2 týdnech jsem na to začala kouřit, ale ne extrémně, třeba 4 cigarety denně. Je to hodně špatné, nebo to nehraje tak velkou roli. Díky.
1
8Ajda8. 12. 2013 19:57:18
ahoj, nekur vubec!!!!!!!! je to jen samoobhajoba, ze kourim jenom 4 nebo 5, at jedna nebo 20 , je to sajrajt, prodelala jsem to na vlastni kuzi, ted zapasit s pruduskama a plicema, vzdyt je tolik lepsich veci , opravdu, to clovek pozna, az kdyz mu je zla..... jsem uz ve veku, kdy mi odchazeji kamaradi a znami, bud umreli na mrtvici nebo rakovinu plic a vzdy to byli kuraci, dnes kouris 4, za mesic to bude cela krabicka.... ver tomu a dej od toho ruce pryc... zdravim
Tento komentář reaguje na Martin [2]
4
9Karolína7. 3. 2014 19:35:50
zajímalo by mě kdyby o Vás někdo napsal, že jste špína. Problém je v tom, že se změnili pravidla v očkování u novorozenců a např. tuberkulóza, která zachycuje množství mikrobakterii příbuzného typu se přestala očkovat. Tak se nedivme, že ty nemoci se začali vyskytovat. Bylo by vhodné aby jste neuráželi lidi, který měli možná donedávna i bez těchto blbých keců těžký život, a možná jejích hygiena je daleko větší, než některého Čecha
0
10Stáňa2. 4. 2014 12:00:10
Dobrý den,mě by zajímalo,U nás v práci od loni je druhý případ kašle.Momentálně šla marodit kamarádka, se kterou sedáváme u stolu.Je možné to dostat?Bydlíme se dvěma malýma vnučkama, jedno je ještě miminko,bojím se abych něco nezanesla domů.Mám se nechat vyšetřit?
Na tento komentář reaguje Petr [11],
Tento komentář reaguje na Stáňa [10]
0
11Petr24. 4. 2014 7:05:26
Mila Stano,

ja osobne bych kontroloval priznaky. Samozrejme si vzdycky muzes skocit k lekari, ale pred tim bych si zjistil vsechny detail...

petr
0
12Helča24. 4. 2014 22:18:02
Brý večír všem.Právě prodělal můj syn další z nespočetných záchvatů černého kašle.Děs a hrůza pozorovat vlastní dítě, ikdyž už sedmnáctileté jak se dusí a vykašlává kvanta hlenů. Má popraskané žilky v očích, pod očima modřiny, vyčerpaný. Antibiotika bere od soboty, ale nic moc nezabírají.Zítra kontrola, ale mám pocit že naši lékaři a to jsme byli u dvou si s černým kašlem moc nevědí rady. A upřímně ani se nijak nesnaží.
Na tento komentář reaguje Klara [13],
Tento komentář reaguje na Helča [12]
0
13Klara25. 4. 2014 11:40:01
Ahoj Helco,

to je teda sileny. My se tresem doma s malyma aby to nechytili ve skolce!
Drzim moc palce!

Klara
0
14Vlasta21. 9. 2017 5:30:42
Před 3 lety jsem prodělala černý kašel,už podruhé v životě,poprvé jako dítě a teď je mi 66 let,od té doby pořád kašlu a nikdo si s tím neví rady.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události