Kreatinkináza (kreatinkinasa) je enzym, který se nachází v mnoha tkáních a vyšetření jeho hladiny v krvi je užitečné pro odhalení mnoha chorob. Kreatinkinázu (CK) můžeme nalézt v řadě buněk a svalových vláknech, významná je zvlášť pro energetický metabolizmus buněk, podtyp kreatinkinázy, isoenzymy nalezneme například v příčně pruhované svalovině, srdečním svalu a mozku, tedy tkáních se značným energetickým obratem.
Vyšetření kreatinkinázy se provádí ze vzorku žilní krve, který je odeslán do biochemické laboratoře. Běžně je zjišťována celková koncentrace kreatinkinázy, pokud je třeba, je možné získat určitou CK z dané tkáně. (například CK-MB je isoenzym kreatinkinázy v buňkách srdečního svalu).
Hladina CK v krvi je v normálním stavu mezi 0,45-2,45 mikrokatalů na litr. Nejdůležitější z klinického hlediska pak jsou situace, kdy je kreatinkináza vyšší než je norma. Ke zvýšení koncentrace kreatinkinázy obvykle dochází při poškození, nebo odumírání buněk, ve kterých je enzym přítomný. V důsledku poškození nebo odumírání daných buněk se pak enzym ve vyšší míře vyplavuje do krve, kde jsou následně naměřeny jeho zvýšené hodnoty. Signálem pro odběr vzorku pro vyšetření kreatinkinázy bývá, pokud si pacient stěžuje na svalové bolesti, nebo slabost.
Onemocnění srdce
Kreatinkináza jako historický kardioenzym je sloučeninou využívanou při diagnostice infarktu a zánětu srdečního svalu (myokarditida). U infarktu ke zvýšeným hodnotám obvykle dochází po cca 4-6 hodinách od počátku obtíží a kreatinkynáza v není příliš citlivý indikátor, dříve se proto užíval srdeční isoenzym CK-MB, v současnosti už se používají spíše jiné kardioenzymy.
Rabdomyolýza (rozpad svalů)
Rabdomyolýza je zastřešující pojem pro stavy, kdy dochází k rozpadu pruhované svaloviny. Při jejím rozpadu je pak do krve uvolňována kreatinkináza. Možnými příčinami mohou být užívání statinů, crush syndrom, nadměrná fyzická aktivita apod.
Záněty příčně pruhovaných svalů
Tyto záněty způsobují hlavně autoimunitní nemoci jako dermatomyozitida a polymyozitida. Zánět v důsledku poškozuje sval a takové svaly pak více uvolňují kretinkinázu do krevního řečiště.
Chronická degenerativní svalová onemocnění
Do této skupiny se řadí genetické choroby, jako Beckerova a Duchennova dystrofie. V zásadě jde o to, že nedostatek, nebo absence bílkoviny dystrofinu, působí pomalý rozpad svalových vláken, který opět způsobuje zvýšené hladiny kreatinkinázy v krvi.
Selhávání ledvin
V důsledku omezeného vylučování kreatinkinázy z těla močí ven dochází při selhávání ledvin ke zvýšené hladině kreatinkinázy v krvi. Toto je třeba zmínit i když v tomto případě zvýšená kreatinkináza je pouze vedlejší problém.